Ešte nikdy v dejinách peňazí a svetového finančníctva sa neudial taký škandál, aký odhalilo viac ako tri roky trvajúce zisťovanie investigatívnych novinárov o daňových rajoch a schránkových firmách v podobe Panamských papierov – Panama Papers. Rozsahom niekoľkonásobne prevyšujú tieto dokumenty všetko, čo sa doteraz podarilo odhaliť Julianovi Assangeovi a jeho Wikileaks a whistleblowerovi Edwardovi Snowdenovi. Ide o jedenásť a pol miliardy dokumentov, ktoré siahajú až do roku 1977.
Kto je na zoznamoch
Vo všetkých štátoch sa dala po uverejnení ich existencie v nemeckých novinách Süddeutsche Zeitung do pohybu celá mašinéria vládnych úradníkov, aby zistili, kto je na zozname vlastníkov tajných schránkových spoločností. Doteraz sa ale podarilo identifikovať iba časť z tejto chobotnice požierajúcej verejné peniaze, banky a spoločnosti.
Médiá prinášajú prvé informácie o 15 500 schránkach – teda ani nie o tretine. Ale už tie otriasajú menami a inštitúciami v Európe, Ázii, Latinskej Amerike i v arabskom svete, vrátane malého Slovenska. Tu sa okrem už známej dámy vo Švajčiarsku z emisnej kauzy objavili mená „podnikavých“ Holanďanov s adresami svojich sídiel pod Hradom ale i v polorozpadnutých domoch kdesi na juhu Slovenska.
Nebude prekvapením, ak by sa zrazu objavili aj mená bývalých akcionárov Slovenského plynárenského priemyslu, mýtnikov či mnohých ďalších schránkových firiem na Cypre, ktorých sľuboval premiér odhaliť už pred rokmi.
Prvá politická obeť
Nie sú ale zaujímavé mená hercov, futbalistov či športovcov alebo umelcov. Prvou politickou obeťou je islandský premiér, ktorého nachytali novinári v priamom prenose počas rozhovoru keď mu ukázali dokumenty z Panamy, podľa ktorých nehanebne zarobil na bankovej kríze Islandu a ešte tie peniaze aj schoval v schránkovej firme v Paname.
Britský premiér David Cameron musí zase vysvetľovať, prečo si jeho otec, ktorý bol roky burzovým obchodníkom a neplatil dane, tam takisto „odložil“ peniaze, rovnako ako nový šéf FIFA. Čaká sa na reakciu ruského čelistu, ktorý má vraj na kontách skoro dve miliardy dolárov a je blízkym priateľom prezidenta Vladimira Putina.
Trasú sa mnohé stoličky a pozície aj v iných krajinách Európy. Podľa nemeckých médií z doteraz otvorených schránok sa zistilo, že sa v zozname z Panamy nachádza aj 28 nemeckých finančných inštitúcií, na čo už reagoval nielen minister financií Wolfgang Schäuble, ale aj minister spravodlivosti Heiko Maas.
Kancelárka Angela Merkelová vítala šéfov OECD, vrátane šéfky Christine Lagardeovej slovami, že všetky krajiny sa musia teraz podieľať na odhalení pozadia panamských papierov a musia sa prijať konečne opatrenia pre budúcnosť, aby sa prostredníctvom transparentnosti zabránilo daňovým únikom, praniu špinavých peňazí a iným operáciám. Generálny tajomník OECD Angel Gurria očividne šokovaný takisto priznal, že sa doteraz asi neurobilo dosť na to, aby sa tento druh podnikania zastavil.
Novinári šikovnejší než policajti
Viac ako stovka médií po celom svete pracuje intenzívne a nezávisle na analýze a odhaľovaní pozadia panamských papierov ďalej. A treba povedať, že sú efektívnejšie než všetky policajné a vyšetrovacie orgány štátov. Zistili tak napríklad, že viac ako polovica schránkových firiem z Panamy má sídlo aj na Panenských ostrovoch, ktoré patria pod britskú správu.
Nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung priniesli sedemstranovú analýzu, z ktorej jednoznačne vyplýva, že medzi hlavnými aktérmi panamských papierov patria aj daňové raje jej veličenstva – ostrovy Jersey a Panenské ostrovy v Karibiku, kde ale neplatia britské daňové zákony. Na druhom mieste je zatiaľ Lichtenštajnsko. Okolo 11-tisíc údajov sa vzťahuje aj na Rakúsko, kde zaujala najmä Hypo Landesbank vo Vorarlbergu, ktorá okrem iných vedie účet so 150 miliónmi dolárov s mysterióznymi schránkami, medzi ktorými je aj tajný vlastník luxusnej jachty z Ruska.
V reportáži o nej je nielen zaujímavý vlastník, ale aj zdokumentovaná plavba po moriach až po prístav v Soči – údajne neďaleko závodu na výrobu ponoriek. Šéf banky musel napokon pod tlakom otázok novinárov priznať, že vie, kto je vlastníkom jachty, ale zatiaľ ho nechce prezradiť.
A Amerika je kde
Mnohých prekvapuje, že sa doteraz neobjavujú mená z USA. Asi je to ale len otázka času, pretože investigatívni novinári vedia už o prepojeniach medzi Mossack Fonseca odkiaľ pochádzajú uniknuté dokumenty a adresami v USA. Je ich údajne zatiaľ 211, ale ešte sa nevie o koho ide.
Navyše USA patria taktiež medzi daňové raje. Kto chce, môže si založiť schránkovú firmu v štátoch Wyoming, Delaware alebo Nevada.
Ďalším dôvodom môže byť ale fakt, že USA prijali veľmi prísne opatrenia, ktoré dovoľujú americkým úradom získavať všetky údaje o Američanoch kdekoľvek vo svete.
Rakúsko ako práčka
Rakúski i nemeckí bankári sa už rad radom priznávajú, že vedia o panamských schránkach a sú ochotní spolupracovať s vyšetrovateľmi. O susednom Rakúsku sa už roky vie, že patrí medzi práčky peňazí tak ako Švajčiarsko. Okrem Kaddáfího miliónov sa tu dnes radi usádzajú ruskí, ukrajinskí a kaukazskí oligarchovia. Médiá uvádzajú, že z 500 otvorených zložiek je najmenej polovica vážnych a veľmi vážnych prípadov, ktoré sa musia vyšetriť.
Aféra okolo Panamských papierov sa tak zrejme ešte len rozbieha. Jej výsledky otvoria určite politickú debatu v mnohých krajinách, ale s akým výsledkom, to sa ukáže onedlho nielen na rokovaniach v Bruseli.
Pre mnohých expertov bude zaujímavé sledovať reakcie amerického prezidenta Obamu, ktorý príde na „rozlúčkovú návštevu“ do Nemecka. Mnohé nasvedčuje tomu, že celá aféra o Panama Papers je len signálom príprav na omnoho dramatickejšie rozhodnutia, aké bude musieť prijať Európska únia a USA v súvislosti s vývojom na Blízkom a Strednom východe či v oblasti Afriky. Jedným z nich je aj zastavenie finančných zdrojov a tokov pre terorizmus a celé podhubie, ktoré tento druh „vojny“ proti Európe a demokraciám vo svete podporujú.