Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. Hovorí o tom § 628 Občianskeho zákonníka. Z toho vyplýva, že v darovacej zmluve vystupujú dve zmluvné strany – darca, teda ten, kto dar dáva a obdarovaný ako  osoba, ktorá dar prijíma. 

Právnici s obľubou v texte darovacej zmluvy píšu, že obdarovaný dar s vďakou prijíma. Dikcia zákona vyžaduje písomnú formu darovacej zmluvy v prípade, ak je predmetom daru nehnuteľnosť a pri hnuteľnej veci vtedy, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu daru bezprostredne pri darovaní. 

Dovetok ustanovenia uvádza, že neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti. V takom prípade nastupujú inštitúty dedičského práva, a to dedenie na základe závetu alebo zo zákona.

Odporúčam uzatvoriť ako najvhodnejší tip zmluvy -- darovaciu zmluvu. V prípade darovania chaty dcére nehnuteľnosť nespadá do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. 

Dôvod je, že veci nadobudnuté dedičstvom a darom nepatria do tohto zákonného majetkového spoločenstva existujúceho medzi manželmi. Z toho vyplýva, že výlučným vlastníkom nehnuteľnosti sa stane dcéra darcov a zať nebude mať na chatu žiadny právny nárok. 

Vrátenie daru je problematické

Áno, zákon v určitých prípadoch umožňuje domáhať sa vrátenia daru. Podľa § 630 Občianskeho zákonníka sa darca môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. 

V praxi možno žalovať vrátenie daru súdnou cestou, ide však o komplikované a časovo zdĺhavé súdne spory. Právo podať žalobu o vrátanie daru nie je žiadnym spôsobom časovo limitované.

Ako darcovia chcete mať poistku, aby dcéra nepredala chatu a mohli objekt do konca života užívať. Riešením je dohodnúť tzv. vecné bremeno – právo doživotného užívania. 

Vecné bremeno 

Vecné bremeno sa zapíše ako ťarcha na list vlastníctva do katastra nehnuteľností  a  zabezpečí bývalým vlastníkom právo doživotne užívať rekreačnú chatu. V praxi možno vecné bremeno dohodnúť priamo v texte darovacej zmluvy alebo uzatvoriť osobitnú zmluvu o zriadení vecného bremena. 

V zmluve vystupujú dve zmluvné strany -- oprávnení z vecného bremena (rodičia)  a  povinný z vecného bremena (dcéra). Vecné bremeno zaniká smrťou rodičov, nakoľko títo majú titul užívať nehnuteľnosť na základe práva doživotného užívania. 

Vecné bremeno korešpondujúce právu doživotného užívania je potrebné zapísať do katastra nehnuteľností. Pri darovacej zmluve a vecnom bremene sa platí správny poplatok 66 € za každý právny úkon samostatne, spolu teda 132 €. Platí to aj v prípade, ak je klauzula o zriadení vecného bremena zakomponovaná priamo do textu darovacej zmluvy. 

Dôvodom vyrubenia duplicitného správneho poplatku z návrhu na vklad do katastra nehnuteľností, je že ide o dva samostatné právne úkony: prevod vlastníckeho práva + právo doživotného užívania. Pokiaľ ide o odpoveď na poslednú otázku, v súčasnosti sa neplatí žiadna daň z darovania ako osobitný typ majetkovej dane.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Chata len pre dcéru. Ako vylúčiť z vlastníctva zaťa?
Chata len pre dcéru. Ako vylúčiť z vlastníctva zaťa?
Chata len pre dcéru. Ako vylúčiť z vlastníctva zaťa?
Chata len pre dcéru. Ako vylúčiť z vlastníctva zaťa?