Štátne hranice sa postupne otvárajú a Slováci tak postupne môžu uvažovať o tom, že vycestujú do zahraničia. Na tieto zmeny reagujú aj poisťovne, ktoré evidujú zvýšený záujem o cestové poistenie. Najväčší význam má cestovné poistenie v prípade, že cestovateľ musí v zahraničí riešiť zdravotné problémy.
Poisťovne reagujú na to, že režim na hraniciach sa mení. Podľa aktuálneho znenia Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva sa v piatok 5. mája uvoľnila podmienka krátkodobého pobytu v trvaní 48 hodín pre Česko, Rakúsko a Maďarsko.
Ceny povinných poistiek sú príliš nízke. NBS ukázala, ako by ich mali poisťovne určovať
„Platí, že klienti, ktorým sa počas pobytu v Česku, Maďarsku alebo Rakúsku počnúc dnešným ránom stane poistná udalosť, nemajú povinnosť dokladovať nám dobu ich pobytu v týchto krajinách,“ uviedla v piatok 5. júna Katarína Kukurová, hovorkyňa spoločnosti Generali.
Ak sa stane poistná udalosť v krajinách, kde časové obmedzenie platí, poisťovne vyžadujú predloženie potvrdeného tlačiva o prekročení štátnej hranice.
Pozor na odporúčania
Dôležitou okolnosťou pre cestovné poistenie sú oficiálne odporúčania rezortu zahraničných vecí, ktoré sa týkajú cestovania. V súčasnosti ministerstvo vzhľadom na pandémiu neodporúča cestovať do žiadnej zahraničnej krajiny.
Upozorňuje však skôr na problémy týkajúce sa vstupu do krajiny a dopravy, nie na zdravotné riziká. „Vo všetkých krajinách sveta dochádza k prijímaniu prísnych reštrikčných bezpečnostných a zdravotných opatrení krajín spojených s obmedzeniami, respektíve zákazom vstupov do krajín, prechodom štátnych hraníc, funkčnosťou medzinárodného ale aj vnútroštátneho leteckého, vlakového, autobusového a lodného spojenia,“ uvádza Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR).
Ľudia, ktorí sa v aktuálnej situácii vyberú do zahraničia, môžu mať podľa rezortu diplomacie vážny problém dostať sa späť na Slovensko.
Z pohľadu poistenia je veľmi dôležité to, z akého dôvodu Slovenská republika svojím občanom neodporúča cestu za hranice. „Výluky z cestovného poistenia sa vzťahujú vždy na konkrétne riziká, pre ktoré oficiálne štátne orgány vydali zákaz alebo obmedzenie cestovania do danej krajiny. Ak totiž občan vycestuje do krajiny, kde MZVaEZ SR neodporúča vycestovať, alebo odporúča zvážiť cestu a nakazí sa ochorením, pre ktoré bol vydaný zákaz alebo obmedzenie cestovať, poisťovňa má právo znížiť alebo zamietnuť poistné plnenie,“ hovorí Helena Kanderková, hovorkyňa spoločnosti Allianz – Slovenská poisťovňa.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?