Zaplatiť nájomné, nastaviť si trvalý príkaz za elektrinu či inkaso za telefón, alebo skontrolovať platby kartou umožňujú cez elektronické bankovníctvo všetky banky. Vo väčšine si tiež klient vie podľa seba upraviť ponuku menu, aby ho nevyrušovali položky, ktoré nevyužíva. TREND otestoval, ako rýchlo sa nový klient k účtu cez internet dostane, aj aké nástrahy na neho môžu v novej banke čakať.

Zdĺhavá Axa

Než sa záujemca o účet v najnovšej banke na trhu Axe dostane k obsluhe účtu, môže prejsť niekoľko týždňov. Vyplnenie žiadosti cez internet veľa času nezaberie, čakaniu na príchod prvej várky papierov poštou sa klient môže vyhnúť ich vytlačením hneď po odoslaní žiadosti. Následne si treba dohodnúť termín so sprostredkovateľom, ktorý overí totožnosť klienta a čakať na dorazenie firmou podpísanej zmluvy, ktorá obsahuje prihlasovacie číslo do elektronického bankovníctva. Aktivácia nového konta nie je zložitá. Banka si vypýta k zaslanému prihlasovaciemu číslu dátum narodenia a žiada prepísať kód zobrazený na obrazovke. Potom pošle SMS-ku s heslom – tá posunie k časti nastaveniu hesla do i-bankingu.

TREND si účet chcel aktivovať cez prehliadač Firefox, kde sa ale heslo nedalo potvrdiť. Cez Explorer to šlo bez problémov a následne účet fungoval aj cez Firefox. I-banking je v Axe jednoduchý a prehľadný. Chýba v ňom ale záložka o karte – kde by si mohol jej majiteľ napríklad zmeniť limity na platby či výbery z bankomatu. Tiež sa nedajú nastaviť SMS správy alebo maily, ktoré by hlásili prichádzajúce, odchádzajúce či nezrealizované platby.

Najrýchlejšie v ČSOB

Nový účet bol najrýchlejšie sprístupnený cez internet v ČSOB. TREND pri zakladaní konta dostal obálku s dvoma zalepenými časťami. Tú s identifikačným číslom otvorila pracovníčka banky a i-banking hneď aktivovala. Časť, ktorá obsahovala PIN, zostala zatvorená. Popozerať si nový účet cez internet môže nováčik hneď. No pri vstupe do elektronického sveta môže naraziť na niekoľko prekážok. Ak by sa chcel prihlásiť majiteľ účtu cez počítač od firmy Apple, banka mu oznámi, že jeho operačný program nepodporuje a i-banking nemusí fungovať optimálne. Problémy môže mať aj majiteľ počítača s rozšírenejším operačným systémom Windows, ak je zvyknutý na prehliadač Firefox. Jeho najnovšiu verziu banka ešte do systému úplne nezapracovala a tak je úspech pri prihlasovaní skôr lotéria.

Po naťukaní SMS kódu sa používateľovi môže stať, že ho systém namiesto do jeho účtu vráti späť na základnú stránku. Pomohla rada z call centra, aby klient vymazal históriu v prehliadači. Potom sa na prvý pokus úspešne k účtu dostal. I-banking ČSOB je zložitejší ako v Axe, intuitívne ale klient nájde, čo potrebuje. Pridelený PIN si môže kedykoľvek zmeniť v nastaveniach. Nechýba záložka pre karty, kde sa dá zmeniť celkový limit. Nová hranica platí okamžite, banka si službu spoplatňuje piatimi eura. Nastaviť sa tiež dá, pri akých transakciách má banka posielať upozornenia. Za maily klient neplatí, za každú SMS mu ČSOB strhne sedem centov.

Komplikovanejšia Dexia

Pri otváraní účtu nováčika vybavia obálkami s prihlasovacím číslom a heslom aj informáciou, že cez internet sa ku kontu dostane najskôr ďalší deň. Kým nový klient príde na to, ako sa najrýchlejšie dostane do i-bankingu Dexie, trochu sa nakliká. Najrýchlejší je vstup cez hlavnú stránku, na ktorej je odkaz na Moju e-Banku. Po vyťukaní prideleného hesla si systém hneď pýta jeho zmenu. Ak si klient nechce pamätať pridelené prihlasovacie číslo, tiež si môže nastaviť vlastné a do i-bankingu sa prihlasovať cez tento „alias“. Vie si tiež nastaviť SMS notifikácie, za každú správu ale banke zaplatí sedem centov.

Jednoduchá mBank

Žiadosť o otvorenie účtu v internetovej mBank je vypísaná rýchlo, čakať treba na kuriéra so zmluvou. Prišiel do týždňa, aj s obálkou s dočasným ID a heslom. Po prihlásení sa do pomerne prehľadného i-bankingu si banka totožnosť klienta overí cez SMS kód. Následne žiada zmeniť heslo a vyrobí nové ID. Klient si môže nastaviť SMS notifikácie – pri akej príležitosti ich má banka posielať, aj v ktorých časoch. Jedna správa stojí desať centov v prípade, že si majiteľ účtu nepredplatí niektorý z ponúkaných paušálov. Za 20 SMS si banka pýta poplatok 1,19 eura, ponúka aj dvoj- či trojnásobný balík správ. Všetky navyše sú spoplatnené desiatimi centami, klient si ale môže zaškrtnúť, že po vyčerpaní balíka už ďalšie dostávať nechce. Ako jediná z bánk ponúka mBank možnosť meniť si motívy i-bankingu zo žlto-modrého na bielo-červený.

Kartová OTP Banka

V rebríčku rýchlosti sprístupnenia účtu cez internet bola OTP Banka druhá najrýchlejšia. TREND si konto založil dopoludnia a večer ho čakal mail, že služba je prístupná. Rovnako ako v ostatných bankách, aj tu si klient môže nastaviť vlastné heslo. SMS notifikácie sa nastaviť cez internet nedali, len upozornenia cez mail. Ako jediná banka umožňuje majiteľovi účtu zmeniť si limit na jeho karte pri platbe u obchodníka dočasne, na najbližšiu transakciu alebo určitý počet hodín (od 1 do 24 h). Zdvihnúť ho môže maximálne do výšky disponibilného zostatku. Služba je bez poplatku, rovnako ako dlhodobá zmena limitu. Tá TRENDU pri viacerých pokusoch najskôr nefungovala – technický problém pri majiteľoch Bratislavskej mestskej karty (ktorú banka vydáva od začiatku roka) už ale banka odstránila. Zmena platí okamžite.

Radiaca Poštová banka

K účtu v Poštovej banke sa jeho nový majiteľ dostane zhruba po týždni. Po založení konta totiž odchádza z banky len so zmluvou, prístupové heslá mu prídu na poštu. Po prihlásení sa do systému si treba zmeniť heslo, banka upozornila, že niekoľko minút bude platiť nové aj staré. Notifikácie umožňuje cez internet nastaviť len na mail. Limit na karte vybaví do štyroch pracovných dní za poplatok 1,66 eura. Na hornej lište má umiestnené pomocné záložky, kde svieti napríklad návod na používanie elektronického bankovníctva, kurzové lístky či finančný poradca. Ten odporúča vkladové produkty banky a počíta, koľko by pri vklade sporiteľ zarobil na úrokoch.

Prehľadná SLSP

Prihlasovacie číslo do elektronického sveta klientovi banka napíše rovno do zmluvy. Vlastné heslo si aktivuje pomocou kódu cez SMS. Sporiteľňa, podobne ako viaceré konkurentky, umožňuje klientovi nastaviť si „nočný pokoj“ pri notifikačných SMS-kách, takže nepípajú od desiatej večer do siedmej rána. Za správy majiteľ jej Osobného účtu poplatky navyše neplatí, sú zahrnuté v rámci balíka. Informácie o kartách sa klient dozvie pri rozkliknutí samostatnej záložky. Meniť si na pobočke nastavené limity na maximálne denné sumy pri výbere z bankomatu, platbe u obchodníka či cez internet ale cez i-banking banka neumožňuje.

Náročná Tatra banka

Podobne ako v Poštovej banke sa klient v Tatra banke k novému kontu dostane až po týždni. Čaká totiž na vyrobenie karty, ktorú spolu s čítačkou potrebuje na prihlásenie sa. TRENDU pracovníčka banky pri založení účtu ponúkla, že ak si po kartu príde osobne na pobočku, ukáže mu, ako s kartou a čítačkou pracovať. Nováčikovi sa pomoc určite zíde. Pri prvom vstupe do i-bankingu musí okrem prihlasovacieho čísla zadať aj veľmi dlhé heslo – našťastie sa dá zobraziť, takže si klient môže skontrolovať, či sa nepomýlil (a neskôr v nastaveniach zmeniť). Nasleduje kód, ktorý vygeneruje karta s čítačkou. Hoci karta je kľúčová pre vstup do i-bankingu, informácie o nej klient v systéme nenájde. Záložka je vytvorená len pre kreditné karty. Notifikačné SMS, ktoré sú zahrnuté v mesačnom poplatku za balík, sú ukryté pod skratkou B-Mail.

Nekomplikovaná UniCredit

V UniCredit Bank nového majiteľa konta obálkami s heslami nezaťažujú. Prihlasovacie číslo do i-bankingu je zhodné s úvodnou časťou čísla účtu. Heslo prišlo na mail deň po založení konta. Použiť ho treba do piatich dní, potom vyprší. Rovnako ako najväčšie konkurentky, aj UniCredit posiela notifikačné SMS bezplatne – v rámci mesačného poplatku za balíček. Aké karty má majiteľ vydané k účtu, aj aké má na nich nastavené limity, vidí po rozkliknutí záložky. Meniť ich banka neumožňuje.

Nerušiaca Volksbank

Účet cez internet fungoval štandardne, ako vo väčšine bánk, deň po jeho založení na pobočke. Z nej odchádzal TREND vybavený dvoma obálkami, jedna obsahovala PID a druhá PIN, ktorý sa dá v nastaveniach zmeniť. Zamestnankyňa banky poradila zakázať notifikačné SMS, aby nerušili v noci. Banka ich posiela v rámci mesačného poplatku za balík. Kartová záložka nechýba, limity ale banka meniť cez internet neumožňuje. Ak by sa majiteľovi účtu zdali privysoké alebo prinízke, upraviť ich môže na pobočke. Podobne ako Poštová banka, aj Volksbank má v rámci i-bankingu kalkulačku v záložke termínované účtu. Vypočíta úrok pri zadanej výške vkladu a splatnosti.

Opisná VÚB

Ako v jedinej banke sa majiteľ účtu vo VÚB prihlasuje rodným číslom. K nemu si môže nastaviť vlastný PIN a heslo. Najskôr však dostane tradične v obálkach prihlasovacie údaje na pobočke. Pracovníčka TRENDU postup pri prihlasovaní, hoci nie je zložitý, vysvetlila a napísala na papier. Notifikačné SMS si môže majiteľ zahrnúť do balíka, ak tak neurobí, platí za každú päť centov. Bezplatne si môže cez i-banking zmeniť na pobočke nastavený limit na karte, banka žiadosť vybaví do dvoch dní. Na autorizáciu platieb ho vybavia na pobočke grid kartou. Keď ju klient nemá pri sebe, môže požiadať o autorizačnú SMS.

Farebná Zuno

Podobne ako v mBank, aj pri internetovej banke Zuno klient čaká na zmluvu, ktorú prinesie kuriér. Heslo si zvolí už v žiadosti o otvorenie účtu, prihlasovacie meno dostane napísané na zmluve. Spolu s ňou nováčik získa aj návod na aktiváciu konta, ktorá môže okrem internetu prebehnúť aj cez call centrum. Po zadaní mena a hesla od neho banka pýta posledné štyri čísla účtu. Bez poplatku sa dajú cez internet zmeniť denné aj mesačné limity na karte - v bankomate aj na platby u obchodníka. Banka má nastavené maximá, ktoré sa nedajú prekročiť, ale sú dostatočne vysoké (2 000 eur na bankomat, 4 000 eur na platbu cez POS). Notifikačné SMS v základnom bezplatnom účte nie sú, dajú sa priplatiť za 80 centov mesačne. Pri širšom balíku za 2,80 eura mesačne ich má klient v cene.

Aké sú vaše skúsenosti s bankovými službami? Podeľte sa o ne v diskusii.

Nabudúce: Karty – ako ich banky posúvajú klientom, ktoré umožňujú meniť limity či PIN.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch