Svetoznámy nemecký tenista Boris Becker zarobil počas svojej aktívnej kariéry najmenej 25 miliónov dolárov. V tejto sume nie sú zahrnuté ďalšie milióny, ktoré si zarobil na reklame či trénovaním Novaka Djokoviča. 49-ročný tenisový veterán napriek tomu minulý týždeň vyhlásil osobný bankrot. Dôvodom je nesplatenie dlhu z roku 2015. Právnik šesťnásobného grandslamového šampióna John Briggs na konkurznom súde žiadal o poslednú šancu zaplatiť dlh, ktorý tenista dlhuje spoločnosti primárnych bankárov Arbuthnot Latham & Co. Od banky si požičal asi 3,5 milióna eur a každým dňom dlh rástol približne o 760 eur. Sudkyňa Christine Derrettová vyhlásila, že nie sú dôveryhodné dôkazy o tom, že by bol dlh čoskoro zaplatený. Odmietla predĺžiť konanie o ďalší mesiac a ohlásila bankrot. „Mala som z neho dojem, že strká hlavu do piesku,“ povedala o bývalom tenistovi, ktorého zápasy kedysi sledovala vo Wimbledone. Právnik žiadal, aby súd ešte počkal, pretože bývalý šampión plánuje predať vilu na Malorke za šesť miliónov dolárov.
Tenista Boris Becker v čase, keď trénoval Srba Novaka Djokoviča Zdroj: SITA / AP
Nebol finančne sofistikovaný
Ako je možné, že športovci, ktorí kedysi zarábali milióny, ostanú na dne? V prípade B. Beckera dôvod celkom výstižne vyjadril jeho právnik. „Nie je veľmi sofistikovaný, čo sa týka (osobných) financií,“ povedal. Už v roku 2001 mal podobné problémy. Vtedy ho nemecký daňový úrad vyšetroval za daňové úniky vo výške niekoľkých miliónov eur. Ďalšie ťažkosti mu spôsobil rozvod s manželkou Barbarou, ktorý ho stál 10 miliónov dolárov a dom na Floride v hodnote dvoch miliónov. Tenista napriek slušným zárobkom viedol nákladný život. „Súkromný život ho určite stál dosť peňazí. Ale nikdy by som nečakal, že na neho súd vyhlási bankrot. Človek veľa zarába a myslí si, že nie je možné, aby skončil na mizine. A potom zrazu vidí, že to možné je,“ uviedol bývalý tréner Niki Pilica, ktorý viedol B. Beckera v daviscupovom tíme.
Nákladný život
Finančný vzostup a pád športovcov je jedna z vecí, ktorú bežní smrteľníci nedokážu pochopiť. Ako sa dajú desiatky miliónov rozhádzať v priebehu pár rokov, je záhadou. Vysoký príjem je závislosť, ktorá vedie aj k vysokému životnému štandardu. Po ukončení kariéry náklady ostávajú, ale príjem sa podstatne zníži. Takýmto príkladom je aj americký boxer Mike Tyson. O vyhlásenie bankrotu požiadal v roku 2003 a to po 9-miliónovom rozvode a niekoľkých zlých investíciách. V tom čase mal zarobených asi 400 miliónov dolárov, lenže takmer celý svoj majetok premrhal. Američan užíval drogy, pil alkohol a topil sa v šperkoch. Za svoj život si kúpil približne 110 áut a niekoľko víl. V čase, keď vyhlásil bankrot, dlhoval len za prenájom limuzín viac než 300-tisíc dolárov. Bol schopný kúpiť vaňu pre svoju prvú manželku za 400-tisíc dolárov, ďalších 140-tisíc dolárov ho stáli dva bengálske tigre a ďalších 125-tisíc ročne starostlivosť o nich. Boxer podľa zoznamu veriteľov dlhoval peniaze trom stovkám veriteľom. Bol tiež nútený predať svoju vilu v hodnote 21 miliónov dolárov v Connecticute, ktorú si od neho kúpil spevák 50 Cent. Ten vyhlásil osobný bankrot vlani.
Mike Tyson Zdroj: SITA / AP
Keď peniaze minú rodičia
Špecifický príklad je mladý hokejista Jack Johnson z Columbusu, ktorý si za svoju kariéru zarobil 18 miliónov dolárov. V roku 2014 vyhlásil bankrot vinou naivnej dôvery v rodičov. Mladík sa v roku 2008 rozišiel s agentom Patom Brissonom a nechal sa zastupovať vo finančnej oblasti svojím ocom a mamou. Syna uistili, nech sa o svoje peniaze nestará. „Hovorili mi, aby som sa sústredil len na hokej. A to aj vo chvíli, keď sa objavili prvé problémy,“ povedal. Rodičia investovali do rizikových úverov a žili si nad pomery. Na rub svojho syna si vzali niekoľko pôžičiek v hodnote 15 miliónov dolárov s tým, že ručili lukratívnym kontraktom syna v NHL. Lenže následne dochádzalo k oneskoreniam pri splácaní. Hokejista, ktorý dlho o ničom nevedel, čelil postupne sérii žalôb z omeškania - napríklad hypotéky na luxusný dom v Manhattan Beach v Kalifornii. V súdnych dokumentoch sa uvádza, že rodičia kúpili dom z jeho peňazí, ale bez jeho vedomia. Bez ohľadu na aroganciu rodičov bol hokejista naivný. Svoje peniaze si nestrážil, nezaujímal sa, kam otec s matkou jeho peniaze investovali. Situácia zašla tak ďaleko, že obranca videl len zlomok svojho platu. Väčšina mzdy každý mesiac rovno odchádzala na umorovanie dlžôb.
Hokejista Jack Johnson Zdroj: SITA / AP