Enormná dražoba energií a obmedzenie spotreby. Toto čaká najbližšie dva či tri roky domácnosti v celej Európskej únii (EÚ), a tak vlády hľadajú rôzne možnosti, ako im pomôcť finančne prežiť ťažké časy.

Členské štáty cez ministrov pre energetiku sa podľa agentúry Bloomberg 26. júla zhodli na pláne, ktorý má obmedziť spotrebu zemného plynu o 15 percent a stanoviť podmienky na vyhlasovanie plynovej núdze. Maďarsko bolo jedinou krajinou, ktorá hlasovala proti pravidlám, informoval v príspevku na Twitteri luxemburský minister pre energetiku Claude Turmes. Reálne pred pár dňami malo pripomienok ešte pár ďalších krajín.

Slovenskej delegácii na čele s ministrom hospodárstva a podpredsedom vlády Richardom Sulíkom sa podarilo v spolupráci s českým predsedníctvom vyrokovať niekoľko výnimiek, prospešných pre Slovensko.

Úspory sa nedotknú priemyslu, rovnako sa u nás použije výhodnejšie referenčné obdobie, kedy namiesto priemeru z posledných päť rokov bude referenčným obdobím len posledný rok a zohľadní sa najmä naplnenosť zásobníkov, uviedol tlačový odbor Sulíkovho rezortu.

plyn
Neprehliadnite

Zima bude krutá, ruský medveď stále žerie. Hľadá sa vinník plynovej krízy, nie je to Putin

Čo vláda, to iný postup, ako uľaviť vlastným občanom v boji s rekordnými cenami energií. Česká vláda na čele s Petrom Fialom spustí finančnú pomoc pre domácnosti od októbra 2022, teda o tri mesiace. Súčasťou takzvanej úspornej tarify má byť príspevok na elektrinu, plyn i teplo. Senát túto novinku schválil 27. júla 2022. 

Na pomoc firmám a domácnostiam na najbližšiu zimnú sezónu vyčlenila Fialova vláda 66 miliárd českých korún (Kč), z toho 27 miliárd Kč v rámci úspornej tarify a 3,6 miliardy Kč pre majiteľov kotolní v obytných domoch. Štátny rozpočet bude zaťažený sumou 23 miliárd Kč.

Najviac získajú od štátu domácnosti, kde sa kúri elektrinou a na plyne varia a ohrievajú ním vodu, píše český portál hn.cz. Na Slovensku sa zrejme pretavia do praxe sľubované zľavy pre domácnosti až v budúcom roku. Vláda do konca augusta rieši ďalšiu koaličnú krízu a je otázne, v akej zostave napokon ostane.

Chýbajú prepočty a dopady na prax

Pokiaľ ide o lacnejšie energie, rôzne analýzy či prepočty pre domácnosti nie sú voľne dostupné, treba sa vraj spoľahnúť len na vyjadrenia politikov.

Podpísaním memoranda štát garantuje domácnostiam až do roku 2024 stabilnú regulovanú časť ceny elektriny na úrovni 61,21 eur za megawatthodinu (MWh) bez DPH, uviedol v polovici februára rezort financií pod vedením Igora Matoviča. „Priemerná slovenská domácnosť tak za toto obdobie ušetrí približne 500 eur,“ konštatoval.

Všetkým domácnostiam na Slovensku štát garantuje cenu silovej elektriny. „Najbližšie dva roky sa cena silovej elektriny nezmení. Garantujú to Slovenské elektrárne,“ doplnil vtedy minister hospodárstva Richard Sulík. Zámery ostali odvtedy však sľubmi, dodávatelia energií nemajú podľa zistení TRENDU k týmto zamýšľaným novinkám žiadne oficiálne informácie.

Nie všetci odborníci z praxe zastropovanie cien privítali. Ako uviedli analytici Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS), takýto krok bude mať zásadný negatívny dopad na Slovenské elektrárne, ktoré prídu potenciálne o stovky miliónov eur.

„Tieto príjmy sú výsledkom preinvestovaných miliárd do ekologickejšej bezemisnej (jadrovej) výroby, nie sú „nezaslúžené“. Elektrárne kvôli regulácii ceny budú mať v kasičke menej na budúce investície, napríklad do 4. bloku Mochoviec, či nových zdrojov a úložísk,“ spresnili na svojom portáli.

Zároveň sa zníži trhová hodnota spoločnosti a tým aj hodnota majetkového podielu štátu. Negatívny bude aj dopad na celý energetický trh, na ktorom stratí zmysel konkurovať cenou a de facto prestane byť trhom. Rovnaký záver platí aj pre dotovanie cien plynu prostredníctvom SPP, dodal inštitút INESS.

Ako sú teda na tom obidve krajiny, pokiaľ ide o pomoc s drahými energiami? TREND zisťoval viac.

Slovensko: Politici zvolili vlastnú cestu

Prečo nejdeme na Slovensku skôr cestou ako v Česku, kde zavádzajú energeticky úspornú tarifu? Teda netreba o nič žiadať a ľudia automaticky čo najjednoduchšie získajú nižšie ceny energií?

„Rozhodnutie jednotlivých krajín je zvolené i s ohľadom na legislatívne možnosti každej krajiny. Po konzultácii s partnermi sme zvolili spôsob, ktorý si pri zachovaní ochrany spotrebiteľov nevyžiadal dodatočné prostriedky zo štátneho rozpočtu,“ dodáva Jana Krištofová z rezortu hospodárstva.

Vláda musí jednoznačne začať pracovať čím skôr na tom, aby avizované zámery uviedla do praxe. Regulované ceny energií sa bez dodatočných opatrení štátu zvýšia v budúcom roku na viac ako dvojnásobok, upozornil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Otázkou tiež zostáva, či sa možnosti lacnejšej elektriny či plynu budú týkať len štandardných dodávateľov energií, alebo aj rôznych alternatívnych.

„Vplyvom prevládajúcich vysokých trhových cien energií môžu regulované ceny elektriny, plynu, či tepla pre domácnosti na budúci rok vzrásť o viac ako 100 percent. Dôležitá je preto adresná podpora štátu pre zraniteľné skupiny odberateľov energií, komplementárna so systémom sociálnej a daňovej politiky,“ dodáva pre TREND hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

V Česku: Úspory pre všetkých, odpustenie poplatkov

Čo teda prináša českým domácnostiam úsporná energetická tarifa? Pokrýva nasledujúcu vykurovaciu sezónu a má platiť od 1. októbra 2022 do 1. apríla 2023 s tým, že môže byť prípadne vládou P. Fialu predĺžená.

Odpúšťa aj poplatky za obnoviteľné zdroje energie (OZE), tie nebudú účtované od októbra 2022 do decembra 2023. Oproti minulým opatreniam sa tak štátna pomoc netýka iba nízkopríjmových domácností, ale skutočne každého.

Český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela uviedol, že na jednu domácnosť počíta s príspevkom do 16-tisíc korún (zhruba 650 eur). Ide o celkovú sumu v kombinácii s odpustením poplatku na podporu obnoviteľných zdrojov, o ktorom vláda rozhodla už skôr.

Fungovať to má veľmi jednoducho, ľudia sa nemusia o nič starať. Do faktúry zákazníka za elektrinu alebo plyn sa premietne príspevok, zľava, ktorú štát poskytne zo štátneho rozpočtu cez operátora trhu obchodníkovi. Tento obchodník s plynom alebo elektrinou príspevok započíta v prospech zákazníka, a to v zálohách alebo vo faktúre za konečnú spotrebu, opísal pre portál čt24.cz J. Síkela. Príspevok bude automatický, jeho výšku každá domácnosť uvidí vo svojom vyúčtovaní.

Naopak o príspevok na teplo budú musieť družstvá a spoločenstvo vlastníkov požiadať. Bude sa to týkať tepla z centrálneho zásobovania alebo tepla z domových kotolní.

Nie všetci prijímajú pomoc štátu s nadšením. Domácnostiam tarifa naozaj pomôže len nepatrne, myslí si ekonóm a analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podľa neho predstavuje len ďalší dlh štátu, ktorý nebude splácať nikto iný ako dnešní a budúci daňoví poplatníci. Zľavnené energie teraz teda zaplatia vyššími daňami v budúcnosti.

Na tarifu kvôli plošnému zásahu dosiahnu aj bohaté domácnosti, podotýka L. Kovanda. Takže chudobní ľudia – penzisti alebo samoživiteľky – sa v budúcnosti zo svojich daní, platených napríklad v podobe DPH z potravín, budú skladať na to, že teraz budú mať bohaté domácnosti o niečo lacnejšie energie.

„Vláda by mala teda postupovať oveľa cielenejšie a adresnejšie. Potom by mohla byť jej úľava skutočne určená domácnostiam, ktoréto to potrebujú, aj  oveľa vyššia ako len 5 až 10 percent. Mohla by byť napríklad 25 percent,“ dodáva L. Kovanda.

Ako umožní Česko a Slovensko čerpať lacnejšie energie pre ľudí?

Aké podmienky ponúka štát cez energetickú tarifu v Česku:

  • Zľava sa týka všetkých domácností využívajúcich plyn či elektrinu. Tam, kde využívajú oba tieto zdroje, získajú príspevok na oba. Limitom je ale 16-tisíc Kč (650 eur) na domácnosť a rok. 
  • Zľava sa poskytuje obchodníkovi s energiami, priamo z ročného vyúčtovania ju zaplatí štát. Domácnosti ju teda nedostanú v hotovosti, len budú o túto čiastku platiť menej vo faktúre.
  • Žiadny spotrebiteľ nemusí o nič žiadať, ani nikam chodiť. Štát poskytuje zľavu cez Operátora trhu s elektrinou (OTE) a cez obchodníkov ju na odberateľov prevedie automaticky.   
  • Tarifa sa nebude vzťahovať na firmy, dobíjanie elektromobilov a na chaty a chalupy využívajúce takzvanú víkendovú tarifu.

Aké podmienky na lacnejšie energie chystá vláda na Slovensku:

  • Ešte vo februári 2022 vláda Eduarda Hegera podpísala so Slovenskými elektrárňami (SE) memorandum, ktorými chce stabilizovať ceny elektriny na najbližšie dva roky pre domácnosti. Chýba k tomu schválená legislatíva.
  • Zvýhodnená cena silovej elektriny 61,21 eura za megawatthodinu (MWh) bude obmedzená výškou spotreby do štyroch megawatthodín.
  • Nižšiu sumu pri plyne zaplatia odberatelia, ktorí od augusta do konca roka uzatvoria s SPP štvorročnú zmluvu, a vyšší nárast platí pre domácnosti, ktoré budú mať jednoročný kontrakt.

PRAMEŇ: Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR, denik.cz, MH SR, TREND

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Richard Prokypčák a minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnej situácii s plynom na Slovensku v Bratislave 12. júla 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Plyn bude chýbať, Slováci sa oň musia podeliť. Brusel chce diktovať solidaritu, Heger má plán

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa