ČNB sa rozhodla využiť menový kurz ako ďalší nástroj uvoľnenia menovej politiky a oznámila, že bude na devízovom trhu intervenovať tak, aby udržala kurz koruny v blízkosti hladiny 27 EUR/CZK. Česká koruna v priebehu pár sekúnd oslabila voči euru o viac než „kačku“, keď jej kurz vystrelil z úrovne 25,800 EUR/CZK na 26,990 EUR/CZK, čo je jej najslabšia úroveň za tri a pol roka.
Keďže ČNB drží základnú úrokovú sadzbu na technickej nule už od leta 2012, jedinou schodnou cestou boja proti prípadnej deflácii zostali práve menové intervencie. A že to nie je celkom tradičný krok, dokazuje aj fakt, že ČNB sa k takejto akcii odhodlala po prvýkrát za 11 rokov.
Európska centrálna banka (ECB) ale tiež nechcela zostať v tieni. Eurostat ešte minulý týždeň informoval, že cenový rast v eurozóne v októbri spomalil na 0,7%, čím výrazne „podstrelil“ inflačný cieľ ECB na úrovni dvoch percent. Na trhu sa preto začali objavovať špekulácie, že ECB by mohla pristúpiť k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky.
Na rozdiel od ČNB, aktuálna sadzba ECB na úrovni 0,50 % umožňovala takýto krok aj prostredníctvom tradičného nástroja, akým je zníženie úrokových sadzieb. A skutočne, ECB sa rozhodla s takýmto krokom neotáľať a pristúpila k zníženiu základnej úrokovej sadzby z 0,50 % na nové historické minimum 0,25%. K zníženiu prišlo aj na strane refinančnej sadzby, za ktorú si od ECB komerčné banky požičiavajú peniaze, a to z 1,00 % na 0,75 %. Depozitná sadzba, za ktorú si komerčné banky v ECB ukladajú nadmernú likviditu, zostala bez zmeny, teda na nule.
K toľko diskutovanému zníženiu depozitnej sadzby do záporného teritória teda nedošlo, hoci guvernér Mario Draghi na následnej tlačovej konferencii zopakoval, že ECB je na takýto krok pripravená. Euro na oznámenie ECB o znížení sadzieb zareagovalo strmým prepadom z úrovne 1,3500 EUR/USD pod 1,3300 EUR/USD. Za necelé dva týždne tak stratilo až 5 centov. Vo večerných hodinách ale časť strát zmazalo a obchodovanie uzavrelo na úrovni 1,3420 EUR/USD.
Zaujímavé správy ale prišli aj spoza Atlantiku. Americká ekonomika vzrástla v tretej štvrtine tohto roka o 2,8%, čo výrazne prekonalo očakávania trhu na úrovni 2,0%. V porovnaní s druhým štvrťrokom, kedy bol zaznamenaný rast na úrovni 2,5%, tak dokonca ekonomika USA šliapla na plyn. Pod pozitívny výsledok sa podpísal predovšetkým rast zásob, ktorý ale môže negatívne ovplyvniť vývoj v aktuálne prebiehajúcom kvartáli.
Rozhodnutie ECB nakoplo k rastu aj akciové trhy, avšak radosť dlho netrvala a indexy svoje zisky rýchlo odovzdali. S výnimkou nemeckého indexu DAX, ktorý ukončil obchodovanie so ziskom 0,4%, všetky väčšie akciové indexy v Európe, USA i Ázii skončili v červenom. Tešiť sa ale mohli tí, ktorí verili v úspešný debut na burze v podaní mikroblogu Twitter. Akcie tejto spoločnosti, ktoré boli pri prvotnom úpise investorom ponúknuté po 26 dolárov, vystrelili počas prvého dňa obchodovania o nevídaných 73 % na takmer 45 dolárov za akciu.
Červené more by sme vo štvrtok nehľadali márne ani na komoditnom trhu. Cena ropy Brent poklesla o – 1,7% na 4–mesačné minimum 103,46 dolára za barel v dôsledku silnejšieho amerického dolára. Zlacnenie o cca –0,7% si zaknihovali aj zlato a striebro, pričom žltý kov krátkodobo poklesol aj pod hladinu 1 300 dolárov za uncu.
Autorka je analytička Poštovej banky.
Seriál TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Staršie vydania a RSS feed.