V minulosti bol práve Jackson Hole obľúbeným miestom bývalého šéfa Fed-u Bena Bernankeho. Práve tu totiž spustil lavíny rekcií, keď predznamenal jednotlivé kolá kvantitatívneho uvoľňovania v USA. To od novej šéfky Fed-u Janet Yellenovej očakávať nemôžeme. Aktuálne je totiž Fed na ceste k východu z mimoriadne voľnej menovej politiky a naopak, zvažuje skôr to, kedy a akým tempom začať so zvyšovaním sadzieb.

Vystúpenie Janet Yellenovej je na programe v piatok. Nebude však jedinou zaujímavou rečníčkou, pred mikrofóny sa postaví aj prezident „našej“ ECB Mario Draghi. O vyhlásenia tak isto nebude núdza, otázne zostáva len to, či sa centrálni bankári podelia aj o nejaké nové postrehy, alebo budú omieľať už staré známe a dobre nacvičené vety.

Americký Fed sa dostal do centra pozornosti aj v stredu, kedy zverejnil zápisnicu zo svojho ostatného zasadnutia. Tá vyznela pomerne jastrabo a poslala dolár na najvyššiu úroveň za jedenásť mesiacov. Nielen voči euru, ale aj voči celému košu mien. Euro sa tak voči doláru dostalo na najnižšiu úroveň od septembra 2013 a vo štvrtok ráno sa voči zelenej bankovke obchodovalo na dohľad úrovne 1,3240 EURUSD. V ďalších hodinách však euro svoje straty mazalo.

Dopomohli mu k tomu lepšie než očakávané výsledky predstihových indikátorov PMI z Nemecka. Tie totiž síce zaostali za svojimi hodnotami z júla, ale nepohoršili si vzhľadom na geopolitické napätie za východnými hranicami natoľko, ako sa očakávalo. Euro tak postupne získavalo na sile a do záveru štvrtkového obchodovania sa dostalo na úroveň 1,3280 EURUSD. Za deň sa tak spoločná mena eurozóny voči doláru posilnila o 0,2 percenta, no v medzimesačnom porovnaní bolo euro stále o –1,8 percenta slabšie a od začiatku roka strácalo až takmer –3,4 percenta.

Komu sa vo štvrtok darilo, boli akcie európskych bánk. Dopomohla k tomu najmä známa rakúska banka, ktorá je dvojkou na trhu strednej a východnej Európy a ktorej čisté príjmy v druhej štvrtine tohto roka boli o polovicu vyššie ako v rovnakom období vlaňajška. A to aj napriek pôsobeniu v nie veľmi (pre banky) pohostinnom Maďarsku či Rusku.

V zelenom teritóriu ukončili štvrtkové obchodovanie aj európske akciové indexy ako také. Taliansky MIB sa tešil z rastu o vyše dve percentá a približne percento si pripísali aj francúzsky CAC, nemecký DAX či paneurópsky Euro Stoxx. Zisky amerických akciových indexov boli vo štvrtok miernejšie a pohybovali sa na úrovni do troch desatín percenta.

Svedkami vcelku zaujímavého vývoja sme tento týždeň boli aj v našom stredoeurópskom regióne. Do popredia sa po dlhšej dobe opäť dostala poľská centrálna banka NBP. Tá plánovala držať úrokové sadzby v krajine na súčasnej úrovni 2,50 percenta po dlhší čas. Aktuálny vývoj na cenovom poli a očakávaný ekonomický vývoj ale tieto plány centrálnych bankárov narúšajú a tí sa čoraz častejšie nechávajú počuť, že priestor pre pokles sadzieb existuje. S takýmito komentármi prišli v posledných dňoch viacerí predstavitelia NBP a objavili sa komentáre, že základná sadzba by mohla byť zo súčasnej úrovne 2,50 % znížená o – 0,25 p. b. až – 1,00 p. b. Najbližšie zasadnutie NBP sa uskutoční 3. septembra a je veľmi pravdepodobné, že centrálni bankári si svojimi komentármi pripravujú pôdu pre sľubovaný krok.

Päť rokov nevídané veci sa diali aj u našich západných susedov. Česká koruna ešte v utorok prelomila voči euru hladinu 28 EURCZK a pripísala si 5,5–ročné minimum na úrovni 28,07 EURCZK. Koruna sa začala oslabovať už krátko po otvorení európskych trhov a okolo obeda sa dostala až na túto rokmi netestovanú úroveň. Voči doláru česká kačka prelomila hladinu 21 EURCZK. Za oslabením českej koruny nestáli žiadne zverejnené makrofundamenty.

Z českej ekonomiky tento týždeň prišla ešte jedna zaujímavá správa a to blog guvernéra ČNB Singera. Ten napísal, že česká ekonomika k medziročnému rastu HDP o 2 až 3 percentá už nepotrebuje byť ťahaná zahraničím. A ani byť nemôže, keďže ťahať môže len niekto, kto rastie rýchlejšie a to v prípade Nemecka ako najväčšieho obchodného partnera Česka i Slovenska už neplatí.

Azda žiaden trhový komentár sa v súčasnosti nevyhne geopolitickému napätiu za našimi východnými hranicami. Naťahovačky medzi Ruskou federáciou a západnými mocnosťami neutíchajú. Rusko sa najnovšie rozhodlo poštekliť USA dočasným zatvorením štyroch reštaurácií McDonald´s pre údajne nevyhovujúce hygienické prostredie. Medzi podnikmi rýchleho občerstvenia je aj historicky prvá reštaurácia tejto značky v Rusku na Puškinovom námestí, ktorá patrí z hľadiska tržieb do TOP10 najväčších McDonald´s reštaurácií v Európe.

A na záver ešte jedna pikoška. Štúdia High Pay Centre na základe údajov z roku 2013 ukázala, že plat priemerného výkonného riaditeľa v britskej firme, zaradenej do indexu FTSE 100, je cca 131–krát vyšší ako plat bežného zamestnanca danej spoločnosti. To je ale ešte nič oproti rozdielom v USA, kde CEO zarába v priemere 300–krát toľko, ako jeho podriadený. Disparity ale existujú nielen naprieč pozíciami, ale aj medzi jednotlivými CEOs a to najmä v závislosti od toho, aké tržby dosahuje daná spoločnosť. Rekordérom z porovnania „vrchnosti a plebsu“ je CEO mediálnej spoločnosti WPP Martin Sorrell, ktorý si vlani z firmy odniesol príjem 780–krát prevyšujúci príjem jej priemerného bežného zamestnanca.

Autorka je analytička Poštovej banky

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu