Ak by sme hľadali najúspešnejšie meny mesiaca, nachodili by sme sa. V júli sa najviac darilo indonézskej rupii, ktorá sa voči doláru posilnila o vyše 2,5 percenta. V rebríčku ju polpercentným ziskom nasledovali malajzijský ringgit a čínsky juan. Úspešný bol aj samotný americký dolár, čo sa však nedá povedať o eure. Spoločná mena eurozóny sa v júli voči doláru oslabila o – 2,2 percenta, keď sa do kurzu eurodolára začali vo väčšej miere odrážať očakávania roztvárania nožníc medzi úrokovými sadzbami v USA a eurozóne.
Vo štvrtok sa euro voči doláru obchodovalo pod hladinou 1,3400 EURUSD, pričom opäť testovalo aj úroveň 1,3370 EURUSD. Na podobných, ak nie nižších, úrovniach by sa euro voči doláru mohlo pohybovať aj v piatok, keďže nás čakajú dôležité dáta z amerického trhu práce. Hoci miera nezamestnanosti už podľa šéfky Fed-u Jannet Yellenovej dostatočne neodráža situáciu na pracovnom trhu, tomuto číslu a taktiež tvorbe nových pracovných miest NFP sa tradične venuje veľká pozornosť.
V eurozóne vo štvrtok prekvapil rýchly odhad júlovej miery inflácie, ktorá podľa Eurostatu spomalila už na medziročných 0,4 percenta. To je rovná pätina inflačného cieľa Európskej centrálnej banky, čo sa Mariovi Draghimu a jeho kolegom zrejme nebude veľmi páčiť.
Z centrálnych bánk zasadla česká ČNB, ktorá pritvrdila rétoriku a uviedla, že kurz koruny voči euru bude brániť minimálne do začiatku roka 2016. Doposiaľ pritom uvádzala, že devízové intervencie bude využívať ako nástroj uvoľnenia menovej politiky „len“ do polovice roka 2015. Česká kačka sa v reakcii na vyhlásenie oslabila voči euru o takmer pol percenta na úroveň 27,680 EURCZK, čo je jej najnižšia tohtoročná úroveň.
Kačka so sebou stiahla aj regionálnych bratrancov z Poľska a Maďarska. Zlotý stratil voči euru pol percenta a maďarský forint takmer osem desatín percenta. Forint bol pritom aj najmenej úspešnou menou nášho regiónu za mesiac júl ako taký, keď voči euru stratil takmer dve percentá.
Vývoj na nemeckých 10 – ročných dlhopisoch [bundy] ukazuje, že kríza v eurozóne stále nie je zažehnaná. Ako inak si vysvetliť fakt, že Nemecko si v súčasnosti dokáže od investorov požičiavať pri historicky najnižších výnosoch? Iste, svoje robí aj menová politika ECB, avšak tá je pre všetky krajiny eurozóny nastavená rovnako. Nemecko má však špecifické postavenie bezpečného prístavu, do ktorého sa investori utiekajú v čase neistoty. A tá vládne aj dnes, predovšetkým v súvislosti s geopolitickým vývojom. Výnos z 10 – ročných nemeckých dlhopisov tento týždeň na sekundárnom trhu dosiahol rekordne nízku úroveň 1,11 percenta. No nepožičali by ste si za toľko?
Ožívať začínajú aj obchody spojené s gréckym dlhom. Na svetovom derivátovom trhu boli minulý týždeň po prvýkrát za viac ako dva roky zaznamenané nové CDS kontrakty naviazané na grécke štátne dlhopisy. Centrálny register takýchto kontraktov ukázal, že na grécky dlh bolo uzavretých 74 CDS kontraktov, ktoré sa spolu vzťahujú na dlh v objeme 165 miliónov dolárov. Celkovo je tak v súčasnosti aktívnych 292 kontraktov kryjúcich dlh v čistej hodnote viac ako pol miliardy dolárov.
Poistenie splatnosti gréckeho dlhu na 5 rokov aktuálne stojí približne 450 bps [t. j. 4,50 eura ročne na 100 eur dlhu], čo zodpovedá pravdepodobnosti 1 ku 3, že Grécko v tomto časovom horizonte defaultne na svoj dlh. Kontrakty CDS boli v prípade Grécka aktivované v marci 2012, kedy došlo k haircutu dlhopisov spravovaných gréckym právom.
Grécko by sa mohlo do centra pozornosti obchodníkov dostať aj v piatok, nakoľko agentúra Moody´s by mala zverejniť nové ratingové hodnotenie tejto dlhmi sužovanej krajiny. Moody´s aktuálne hodnotí grécku úverovú spoľahlivosť známkou Caa3, teda nižšie ako konkurenčné agentúry. Možný je preto upgrade gréckej úverovej spoľahlivosti.
Nové ratingové hodnotenie sa dnes dozvie aj Slovensko, a to hneď v podaní dvoch ratingoviek – Moody´s a S&P. Zmenu nášho ratingu ale neočakávame.
Autorka je analytička Poštovej banky
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu