Rast cien stavebných materiálov, ktoré stúpajú už niekoľko mesiacov, pocítili nielen tí, ktorí stavajú alebo rekonštruujú svoje nehnuteľností, ale aj tí, ktorým vznikla v tomto období škodová udalosť.
Poisťovne už zaznamenali viacero udalostí, kedy poistné plnenie od poisťovne kvôli rastúcim cenám stavebných materiálov nestačilo na opravu škôd. „Áno, v prípade škôd, ktoré sú riešené rozpočtom, je to už bežný problém. Klienti následne dodatočne dodávajú faktúry a z našej strany potom nasleduje „dolikvidácia“. To zvyšuje priemernú škodu,“ uvádza PR špecialistka poisťovne Uniqa Beata Lipšicová.
Zároveň dodáva, že v súčasnosti na faktúry od klientov čaká poisťovňa dlhšie kvôli nedostatku stavebného materiálu aj menšiemu počtu stavebných firiem, čím sa predlžuje doba likvidácie škodovej udalosti.
Vyššie ceny materiálov a práce nie sú jediným rizikom
Riziko podpoistenia však hrozí aj kvôli rastu cien nehnuteľností, ktoré najmä v posledných rokoch rástli raketovým tempom vplyvom inflácie, nízkych úrokových sadzieb a vysokému dopytu. Podľa PR konzultanta Ivana Bobošíka z poisťovne Groupama by preto mali spozornieť určite aj tí, ktorí poisťovali svoje nehnuteľnosti pred desiatimi rokmi, alebo ešte skôr.
„Všetky spomínané faktory spôsobujú, že hodnota nehnuteľnosti je dnes omnoho vyššia než pred niekoľkými rokmi, keď bolo poistenie uzatvorené. Práve preto sa môže pri neaktualizovanej poistnej sume stať, že v prípade poistnej udalosti nemusí poistné plnenie stačiť na pokrytie všetkých výdavkov,“ opisuje hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Ondra.
Ivan Bobošík zároveň dodáva, že napríklad byty, ktoré sa pred desiatimi rokmi predávali za 60-tisíc eur sa v súčasnosti predávajú za omnoho vyššiu sumu. S tým, samozrejme, súvisí aj nastavenie poistnej sumy. Poistenie slúži na to, aby si klient aj v prípade totálnej škody dokázal v rámci poistného plnenia od poisťovne zadovážiť nehnuteľnosť podobného druhu a kvality.
„Vo vzťahu k stavebným materiálom je to dvojnásobne dôležité pre vlastníkov rodinných domov či rekreačných nehnuteľností. Kým v prípade bytu ide o trhovú cenu, v prípade domu alebo chaty ide o cenu, za ktorú je možné nehnuteľnosť opäť postaviť,“ vysvetľuje hovorca Wüstenrot Tomáš Ferenčák.
Ceny stavebných materiálov rekordne rastú. Výstavba a rekonštrukcia domu sa môže predražiť
Analytici preto majiteľom domov aj chalúp odporúčajú, aby nechali odborníkovi skontrolovať svoju poistnú zmluvu a navýšili si poistné sumy tak, aby zodpovedali aktuálnej hodnote ich nehnuteľnosti.
Indexácia poistnej zmluvy nemusí stačiť
Hoci v niektorých poisťovniach, ako napríklad v Allianz – Slovenskej poisťovni, je súčasťou majetkovej poistnej zmluvy povinná indexácia, ktorá slúži ako ochrana klienta pred infláciou, kde je zohľadnený vývoj ceny stavebných materiálov a stavebných prác, ako aj nárast indexov spotrebiteľských cien v domácnosti, ani tá nemusí byť aktuálne dostačujúca.
Analytici tvrdia, že pri súčasnej inflácii a raste cien stavebných materiálov nestačí iba automatická indexácia poistnej zmluvy, ktorú si môžu klienti dohodnúť v čase uzatvorenia poistenia.
„Indexácia poistnej zmluvy sa síce snaží zvyšovať poistnú sumu v čase, aby nedochádzalo k podpoisteniu, ale prax ukazuje, že úplne nekorešponduje s reálnym zvyšovaním cien nehnuteľností. Preto by som sa na indexáciu v zmluve nespoliehal a vždy radšej odporúčam poistnú zmluvu nechať skontrolovať odborníkovi,“ reaguje riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.
Aj hovorkyňa Generali K. Ondra dodáva, že aj napriek zvolenej indexácii je vhodné raz za čas poistnú zmluvu prehodnotiť. Najmä čo sa týka rozsahu poistného krytia, pričom si klienti môžu dopoistiť riziká, ktoré v pôvodnej zmluve poistené neboli.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?