Odzrkadlilo sa to aj na cenách ropy. Minulý týždeň rástli, v závere týždňa však klesli, no na začiatku tohto týždňa cena Brentu stúpla a priblížila k úrovni 47 USD za barel (159 litrov). Rast zaznamenala aj cena ľahkej americkej ropy WTI s novembrovým kontraktom, zvýšila sa na 45,35 USD za barel.

Vodu kážu...

Skutočnosť však naznačuje, že redukciu ťažby nikto neberie vážne. Počet prieskumných vrtov pre ťažbu ropy a zemného plynu v USA napríklad v uplynulom týždni stúpol o päť na 511.

Houstonská spoločnosť Baker Hughes Inc., ktorá poskytuje služby na ropných poliach, informovala, že v ložiskách ropy sa v uplynulom týždni robil prieskum pomocou 418 vrtov a na prieskum ložísk plynu bolo zameraných 92 vrtov. Jeden vrt bol zmiešaný.

Prezident Ruska Vladimír Putin zas minulý týždeň oficiálne zahájil ťažbu na novom ropnom poli na polostrove Jamal. Denná ťažba z poľa, ktorú zabezpečujú firmy Rosnefť a Gazprom Nefť, by mala v tomto roku predstavovať približne 12-tisíc barelov.

K zvýšeniu ťažby v Rusku došlo len deň po tom, čo krajina zaznamenala rekordnú ťažbu (11,75 milióna barelov denne), pričom Moskva sa pripravuje na rokovanie o opatreniach, ktoré by zvýšili cenu ropy. Ide však skôr o krátkodobý nárast ťažby, ktorý podľa analytikov nebude trvalý.

Aj tak však Rusko plánuje ešte v tomto roku spustiť ťažbu na dvoch nových ropných poliach. Jedno z nich má prevádzkovať firma Rosnefť, druhé Lukoil. Ťažba v Rusku má podľa zdrojov v tomto roku dosiahnuť 547 miliónov ton, čiže 10,95 milióna barelov denne. Zvýši sa tak z vlaňajších rekordných 534 miliónov ton (10,72 milióna barelov denne). V novembri začne s ťažbou na novom ropnom poli Kašagan aj Kazachstan.

Ceny ropy by roky nemali výraznejšie stúpnuť

Redukciu ťažby roby v súčasnosti nikto neberie vážne Zdroj: SITA / AP

O redukcii ťažby neuvažuje ani Líbya. Táto krajina produkuje teraz denne cca 300-tisíc barelov a tento objem by chcela zvýšiť ešte do konca roka na 1 milión barelov denne.

Podľa líbyjského pridelenca v karteli OPEC Mohameda Ouna chce krajina zvýšiť svoju produkciu až na 1,6 milióna barelov denne, kde sa nachádzala naposledy v roku 2011 pred zosadením vodcu M. Kaddáfího. Až do dosiahnutia tejto méty sa Líbyjčania nemienia zaväzovať k žiadnemu obmedzovaniu ťažby. A rovnako je to aj s Iránom.

Realisticky to vidí azda len známy analytik Dennis Gartman z The Gartman Letter, podľa ktorého sa ceny ropy niekoľko nasledujúcich rokov nedostanú nad hranicu 55 dolárov za barel. Budú sa pohybovať v intervale 35 až 55 dolárov za barel.

Pokles cien zlata je pravdepodobnejší

Prvé tri dni minulého týždňa boli na trhu so zlatom pokojné. Žltý kov sa pohyboval v cenovom intervale 1 310 až 1 316 dolárov za troyskú uncu. Potom začala cena stúpať až nad 1 340 dolárov za uncu. Ku koncu týždňa len konsolidovala pod túto hladinu.

Striebro sa správalo obdobne. Najprv sa pohybovalo okolo úrovne 19,20 dolára za uncu a následne vystrelilo nad 20 dolárov. Potom postupne klesalo. Cena zlata uzavrela týždeň na úrovni 1 337,1 dolára za uncu, čo bolo o 27,1 dolára viac ako týždeň predtým. Cena striebra končila na úrovni 19,67 dolára za uncu, čo bol medzitýždňový nárast 92 centov.

Pomer cien zlata a striebra klesol na úroveň 1 ku 67,98 čo znamená, že na gram striebra treba 67,98 gramov striebra. Nárast ceny oboch kovov spôsobil najmä FED, ktorý sa zatiaľ nerozhodol zvyšovať úrokové sadzby. Z krátkodobého hľadiska jedného-dvoch týždňov sa však na trhu s drahými kovmi môže stať všeličo, pravdepodobnejší je však pokles cien ako ich výrazný rast, ktorý očakávajú mnohí malí investori do zlata a striebra.

S kávou je to zložité

Na devätnásťmesačné maximum vzrástla minulý týždeň cena najaktívnejšieho futures kontraktu na kávu typu Robusta. Išlo o reakciu na zníženie predikcie tohtoročnej úrody v Brazílii, ktoré spôsobilo dlhotrvajúce sucho. To postihlo najmä pestovateľskú oblasť Espirito Santo.

Predpoklad tohtoročnej úrody znížili približne o 1 milión vriec na 8,35 miliónov. Okrem sucha urobil farmárom škrt aj zákaz zavlažovania, pričom až 70 percent plôch v tejto oblasti sa na zavlažovanie spolieha. Novembrové futures dodávky na kávu Robusta na londýnskej burze stúpli na 1 989 dolárov za tonu, čo je najviac od februára roku 2015.

Lepšie je na tom káva typu Arabica. Produkcia tohto typu kávy v Kolumbii totiž pravdepodobne dosiahne 25-ročné maximum. Kolumbia je po Brazílii a Vietname tretí najväčší producent na svete.

V krajine sa len štyrikrát podarilo vyprodukovať 14 miliónov kávových vriec, pričom ten štvrtýkrát má byť podľa Medztinárodnej organizácie kávy (International Coffee Organization – ICO) práve sezóna 2015-2016, ktorá sa končí koncom budúceho mesiaca.

Najaktívnejší futures kontrakt na kávu typu Arabika na burze ICE Futures U.S. klesol zo 160,90 na 155,25 centov za libru. Úspech Kolumbie však problémy s kávou na svetových trhoch nevyrieši.

Podľa ICO je veľa pestovateľov v krajinách s kávovými plantážami ako Salvador či Kostarika v strate. Farmári ekonomické problémy riešia tak, že prechádzajú na pestovanie iných plodín. Hrozí, že rastúci svetový dopyt po káve by odvetvie nemuselo byť schopné uspokojiť.

Ceny ropy by roky nemali výraznejšie stúpnuť

Veľa pestovateľov v krajinách s kávovými plantážami je v strate Zdroj: SITA / AP

Malí farmári poľahky vymiznú

Produkcii kávy sa vo svete venuje 70 krajín. Vyzerá to však tak, že prežijú len najsilnejší hráči na trhu, najskôr to bude Brazília, Vietnam a Kolumbia. Za nižšími výnosmi menších farmárov je treba visieť dva faktory: cenu kávy a skutočnosť, že z maloobchodnej ceny kávy končí u farmárov len malá časť.

Podľa sledovania ICO sa už rok drží cena kávy pod desaťročným priemerom, ktorý je 1,37 dolára za libru (0,453 kg). Pritom z príjmov generovaných z maloobchodného trhu z celkového balíka 200 miliárd dolárov sa k pestovateľom dostalo len 15 miliárd, hoci práve im sa kvôli vyšším cenám práce, hnojív a pesticídov náklady na pestovanie kávy zvýšili.

Pokračujúce straty limitujú aj schopnosť farmárov investovať do modernizácie a novej výsadby. Dĺžka života kávovníka je 8 až 20 rokov v závislosti na odrode a klíme. Vysádzanie nových rastlín je pritom dôležité. Umožňuje totiž zmierňovať dopad zmeny teploty, ale tiež eliminuje negatívne dopady chorôb a škodcov.

Prezident Národnej asociácie kávy v Guatemale Alejandro Keller varuje, že ak sa dodávateľský reťazec preruší, bude to pre odvetvie kávy vážny problém.

Komodity na svetových burzách
(stav k 26. septembru 2016, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 47,35 -2,57 -3,08
WTI (USD/b) 45,93 0,50 -0,02
Zlato (USD/troy) 1 340,50 16,91 16,29
Striebro (USD/troy) 19,44 29,69 29,01
Meď (USD/t) 4 819,25 -4,43 -4,93
Hliník (USD/t) 1 647,50 5,85 5,29
Nikel (USD/t) 10 485 5,72 5,16
Olovo (USD/t) 1 937 17,11 16,50
Zinok (USD/t) 2 280 41,11 40,37
Cín (USD/t) 19 805 29,47 28,79
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco