Dáta o počte a objeme v povinnom zmluvnom poistení vozidiel ukázali zaujímavý jav – po deviatich rokoch od ukončenia zákonného poistenia dosiahla priemerná cena za jednu poistku rovnakú úroveň ako keď monopol štátnej Slovenskej poisťovne padol. Teda, priemer v nominálnych cenách je len mierne nad cenou z roku 2002. Vtedy to bolo 120 eur, v roku 2010 necelých 130 eur.
Zaujímavejšie je ale porovnanie po odpočítaní inflácie: pri prerátaní na ceny z decembra roku 2000 je už súčasná cena hlboko pod priemerom roka 2002. Dokonca je pod minimom, ktoré ešte vtedy určovalo v zákone ministerstvo financií, v priemere išlo o necelých 90 eur. Dnešná úroveň po odrátaní vplyvu inflácie je 86 eur. Poisťovne mohli žiadať najviac 20 percent navyše oproti zákonnej cene a väčšina to i robila, vyššie limity plnenia poskytovali za paušálny príplatok, čo využilo asi päť percent vodičov.
Ceny klesli napriek rastu cien náhradných dielov aj cien servisov. Medzičasom sa dosť výrazne vynovil slovenský autopark a pribudlo približne 600-tisíc áut. Limity plnení narástli vplyvom nových smerníc EÚ o povinnom poistení zodpovednosti – v majetkových škodách až 30-násobne. Poisťovne museli dotvoriť rezervy na dlhy zdedené zo zákonného poistenia v objeme vyše 150 miliónov eur. Napriek všetkému priemerné ceny PZP za ostatných šesť rokov sústavne klesajú.
Čiastočným zdôvodnením môže byť bonus, ten však nevysvetľuje sústavný prepad v ostatných rokoch. Vo väčšine poisťovní je možné získať maximálny bonus už za päť rokov trvania poistenia, jeho vplyv by sa teda v posledných rokoch oslaboval.
Hlavnou príčinou je konkurenčný boj, ktorý vidieť na grafe v zlomovom roku 2005. Príchodu ČSOB Poisťovne, ktorá nasadila nízke ceny a novú kategorizáciu podľa výkonu motora, kontrovali konkurenti nesúhlasom v médiách a špeciálnymi cenami pri predaji. Od tohto roku prišla s podobnou ponukou vždy aspoň jedna poisťovňa a ostatné reagovali rovnako. Najčerstvejšími prípadmi sú nováčikovia Axa, Genertel či vlani Wüstenrot. Čísla NBS pritom ukazujú, že naozaj nejde o lukratívny produkt: vlani sa kombinovaný ukazovateľ škodovosti a nákladov na likvidáciu vyšplhal cez 90 percent, predvlani dokonca cez sto percent.
Porovnanie s Českom ukazuje, že trend poklesu priemerných cien PZP nie je slovenskou špecialitou, slovenské ceny akurát v posledných rokoch padali razantnejšie než u susedov.
Kým v časoch demonopolizácie poisťovne hovorili o nevyhnutnosti rastu nízkych cien PZP, aktuálne porovnanie ukazuje, že konkurencia trhu skutočne prospela – stlačila ceny pod úroveň tých z čias štátneho monopolu. Poisťovne to ako výhru nevidia, pre klienta ale ide o jasnú výhodu.
Priemerné ceny PZP na Slovensku
(v €)
PRAMEŇ: SKP, ŠÚ SR, SAP
Priemerné ceny PZP v Česku
(v Kč)
PRAMEŇ: ČKP, ČNB
Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta