Ľady v kauze premrštených cien energií sa pohli rýchlejšie. Po minulotýždňovom rozhodnutí šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka odstúpiť z čela úradu oznámil prezident policajného zboru Tibor Gašpar, že polícia preveruje všetky podozrivé zverejnené informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s regulačným úradom. Ide najmä o informácie zo zverejneného odposluchu zo stretnutia predsedu regulačného úradu so šéfmi vodohospodárskych podnikov.

Premiér oznámil, že ÚRSO pripraví novú vyhlášku, ktorou sa vráti k cenám elektrickej energie z roka 2016. Platiť bude pre celé Slovensko . Odberatelia teda majú čakať na nové zálohové faktúry.

Jozef Holjenčík mal vlani v októbri zástupcom vodárenských spoločností radiť ako obísť nízke ceny vody.

„My sa nebránime tomu, keď vám aj ceny stúpnu. Nie je naším cieľom, alebo zámerom úradu za každú cenu udržať nulový nárast ceny,“ priznal J. Holjenčík na tajnej nahrávke, ktorú zverejnil Denník N.

Vodárom J. Holjenčík radil, ako to majú spraviť, aby im ceny podrástli smerom nahor. Riešením bolo precenenie majetku, ktorý je už odpísaný alebo takmer odpísaný. Precenený majetok, s už vyššou hodnotou, by bol potom vstupným pri odpisovaní. Zvýšené odpisy mali byť súčasťou nákladov podnikov a v konečnom dôsledku by zvýšili cenu vodného.

J. Holjenčík v rozhovore spomenul, že takto poradil aj distribučným spoločnostiam v energetike. Prisľúbil, že úrad pomôže s výberom znalcov, ktorí ocenia majetok. Sám J. Holjenčík pritom v roku 1998 založil firmu JHS, ktorá sa živí poradenstvom a znalectvom. Táto firma, v ktorej J. Holjenčík od roku 2007 nefiguruje, robila vlani audity distribučných spoločností. Na tieto audity štát prispel sumou 1,8 milióna eur. Výsledky auditov regulačný úrad odmieta zverejniť, lebo je to vraj obchodné tajomstvo.

Toto preceňovanie podľa informácií strany SaS zabezpečila znalecká spoločnosť JHS, ktorú údajne stále ovláda J. Holjenčík.

Oslovení odborníci na dane a účtovníctvo sa zhodli na jednom: majetok je v zmysle zákona o účtovníctve preceňovať zakázané. Týka sa to aj zásob. Jediné, čo je podľa zákona o dani z príjmov možné, je technické zhodnotenie majetku.

Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku podľa § 29 ods.1 zákona o dani z príjmov sa rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

Treba tiež vidieť rozdiel medzi technickým zhodnotením a opravou. Oprava spočíva v tom, že technické zhodnotenie predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov majetku, jeho účelu a použitia, rozšírenie príslušenstva. Pri rozlíšení technického zhodnotenia od opráv je potrebné vychádzať z jednotlivých ustanovení stavebného zákona, ktorými sa vymedzujú udržiavacie práce, na ktoré sa nevyžaduje stavebné povolenie.

Oslovili sme viaceré vodárenské podniky. Ich odpoveď bola, že postupovali v zmysle vyhlášky, ktorú vydal ÚRSO.

„Bratislavská vodárenská spoločnosť podala na ÚRSO cenový návrh 30. septembra 2016. Uvedené stretnutie sa uskutočnilo až v októbri. BVS mohla a aj postupovala iba v zmysle vyhlášky č. 225/2016 Z. z. a nie inak,“ konštatoval za BVS Ján Pálffy, vedúci oddelenia PR a marketingu.

Konkrétnejšie sa vyjadrila Oravská vodárenská spoločnosť. „Naša spoločnosť nepreceňovala majetok v zmysle prezentovaných názorov pána Holjenčíka. Náš ďalší postup v cenotvorbe bude závisieť od predpokladaného nového usmernenia ÚRSO,“ konštatoval generálny riaditeľ Milan Ďaďo. 

K preceňovaniu sa zatiaľ nepriznali ani distribučné firmy.

Napätie v koalícii

Situácia v energetike rozkývala aj vzťahy v koalícii. Predseda SNS Andrej Danko trval na odvolaní šéfa regulačného úradu, premiér R. Fico jeho odvolaniu bránil. Šéf SNS presadzuje vznik štátneho energetického holdingu.

„Za všetko je zodpovedný predseda vlády Robert Fico. Hrala sa tu jedna veľká špinavá hra, ktorej cieľom bolo len dohadzovanie kšeftov,“ myslí si poslankyňa za SaS Jana Kiššová.
Kauza vysokých cien je podľa OĽaNO a SaS dôvodom na vyslovenie nedôvery premiérovi a trvajú tiež na odchode ministra hospodárstva Petra Žigu. Odísť by mali do 8. februára aj zástupcovia štátu v predstavenstvách a dozorných radách v energetických spoločnostiach.

Premiér by mal zaujať jednoznačné stanovisko, na základe ktorého sa ukončí chaos a ľudia budú presne vedieť, koľko budú platiť a čo majú so svojimi účtami za energie robiť a do stredy by mal odvolať ministra hospodárstva.

Ak premiér bude požiadavky opozície ignorovať, chcú zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, na ktorej by chceli premiérovi vysloviť nedôveru. 

Opozícia tiež žiada, aby bol na post šéfa regulačného úradu vymenovaný odborník, na ktorom sa zhodne koalícia s opozíciou. Pri schvaľovaní cenových rozhodnutí by mali mať zastúpenie aj spotrebitelia z radov spoločností a domácností. Regulačný úrad by mal zverejňovať všetky údaje o cenových návrhoch s vyčíslením dopadov cenových rozhodnutí na odberateľov. Podmienkou je tiež, aby bola oddelená funkcia predsedu ÚRSO od funkcie predsedu Regulačnej rady, ktorá je odvolacím orgánom regulačného úradu.