Obchodovanie na komoditných trhoch v závere uplynulého roka sa nieslo v atmosfére doznievajúcich sviatkov a komoditný analytici bilancovali. Hoci počas celého roka sa pozornosť médií sústreďovala najmä na drahé kovy a ropu, v prípade týchto komodít  z hľadiska ceny nedošlo k veľkým výkyvom. Kým za celý rok sa cena zlata zdvihla o 5,11 percenta a striebra o necelých 6 percent, v prípade ropy Brent išlo o 1,06 percentný nárast a ľahká americká ropa dokonca zlacnela o 9,54 percenta. Skutočným cenový rekordérom sa stala komodita, ktorá pozornosti takmer unikala – drevo. Jeho celoročné zhodnotenie predstavovalo takmer 48 percent.

Drevo dosiahlo v závere uplynulého roka svoje šesťročné maximum, pričom nahor ho hnali podporné akcie centrálnych bánk, ktoré zaplavovali trh novými a novými peniazmi. V rastúcej cene dreva sa odzrkadľovalo najmä oživenie na americkom trhu s nehnuteľnosťami, ktorý bol najživší od roku 2008.

Nielen v USA patrí drevo k základným stavebným materiálom. Optimizmus amerických domácností, ktoré sú charakteristické silným vzťahom k vlastnému obydliu, by sa mal pritom v nasledujúcich mesiacoch ešte zvýšiť. Kým na začiatku roka sa tisíc palubných stôp dreva na chicagskej burze (CME) obchodovalo za 261,1 dolára na jeho konci to bolo už 384,8 dolára.

Cenovým rekordérom 2012 bolo drevo

Zdroj: SITA / AP

Obilniny dominovali

Obilniny, ktoré si po dreve pripísali najväčšie zisky, sledovali obchodníci veľmi pozorne. Výrazné sucho, ktoré postihlo najmä pestovateľské oblasti v USA spôsobilo výrazné zníženie vyhliadok zásob, čo poslalo ceny výrazne nahor.

Viac než 35-percentné posilnenie ceny sójového šrotu bolo dôsledkom cenového vývoja sóje. Tá si zaknihovala  nakoniec zisk viac než 17 percent, hoci v čase vrcholov na konci leta to bolo viac ako 48 percent. Jej koncové svetové zásoby sa v súčasnosti odhadujú na úrovni necelých 60 miliónov ton na konci tejto sezóny (teda v septembri 2013) pričom najpesimistickejší odhad zo septembra hovoril o 53,1 milióna tonách.

Kukurica dosiahla zisk viac než 7 percent, no v čase vrcholov to bolo takmer 27 percent. Jej zásoby by mali dosahovať 117,61 milióna ton, pričom najpesimistickejší odhad z októbra bol 117,27 milióna ton. Ide aj tak ale o najnižšie zásoby od polovice 90. rokov.

Pšenica cenové preteky po sójovom šrote vyhráva, lebo od začiatku roka je v zisku o viac ako 19 percent, v čase vrcholov to bolo 44 percent. Pšenica by mala túto sezónu (končí v júni 2013) ukončiť so zásobami na úrovni 176,95 milióna ton, najpesimistickejší odhad z októbra predstavoval 173 miliónov ton. Pôjde o najnižšie zásoby od sezóny 2008/09. Pri porovnaní medziročnej zmeny zásob sa ukazuje, že najhoršie je na tom pšenica a kukurica (-10 percent), avšak ak do rovnice pripočítame aj spotrebu, ktorá s rastom cien klesá, tak je na tom najhoršie kukurica (-9 percent pred pšenicou s -6 percentami. U sóje predstavuje medziročný rast zásob o 7 percent, ak započítame aj rast spotreby, tak len 5 percent.

Cenami zamieša jar

Cenami obilnín zamiešali hlavne posledné týždne uplynulého roka. Predpoveď úrody v Brazílii a Južnej Amerike sú zatiaľ veľmi dobré, čo znižuje obavy z nízkych zásob v USA. Brazília by mala predbehnúť na pozícii svetovej jednotky v produkcii USA aj v exporte, rizikom pre cenu na chicagskej burze je jar 2013, kedy bude musieť USA uspokojovať celý dopyt – juhoamerická úroda bude totiž ešte na poliach). Práve správanie sa obchodníkov v tomto období bude určovať ceny. Na konci roka časť objednávok na americkú úrodu najväčší spotrebiteľ (Čína) zrušil. Vyčkáva na nižšie ceny juhoamerickej úrody, a to poslalo cenu obilnín nadol. Ak takéto správanie vydrží, ceny by nemali prudko stúpať. Ak však nastane zhoršenie počasia v Južnej Amerike, ceny sa opäť môžu dostať nahor.

Dopyt po kukurici je stále pomerne nízky s neistými vyhliadkami. Cena je pritom stále relatívne vysoká. To bude motivovať produkciu a znižovať dopyt – čo by malo poslať cenu nižšie. Vyrábať etanol z takto drahej kukurice nie je ekonomické, preto možno očakávať nižší dopyt. Navyše počet chovaných zvierat klesá, a preto aj zo strany chovateľov je dopyt malý.

V závere roku klesala po dlhodobom obchodovaní v blízkosti 4-ročných maxím aj cena pšenice. Dôvodom je vyšší export Indie, ktorá je druhý najväčší exportér tejto komodity, pričom v Číne sa očakáva vyššia úroda. To znamená, že import nebude rásť napriek vyššej domácej spotrebe.

Komodity v roku 2012 v percentách
Komodita Zmena ceny v %
Drevo 47,38
Sójový šrot 35,68
Pšenica 19,31
Sója 17,42
Pšenice Kansas 15,20
Repka olejnatá 14,69
Zemný plyn 12,89
Ovos 12,80
Hovädzie mäso 9,98
Mlieko 7,82
Platina 7,72
Kukurica 7,36
Paládium 6,98
Kakao 6,64
Striebro 5,99
Zlato 5,11
Benzín 4,49
Hovädzina na výkrm 3,98
Vykurovací olej 3,51
Meď 3,31
Ryža 2,69
Bravčové mäso 2,46
Ropa Brent 1,06
Sojový olej -5,68
Ropa WTI -9,54
Cukor -16,65
Bavlna -18,67
Pomaranč. koncentrát -25,15
PRAMEŇ: Archív TRENDU

Ilustračné foto - SITA / AP