Biznis regulačného úradu
Dôvodom, prečo ľudia nemajú nižšie ceny je podľa šéfa SaS Richarda Sulíka fakt, že bývalý šéf regulačného radu Jozef Holjenčík si v minulosti založil firmu a na tom dnes zarába milióny eur.
Podpredsedníčka SaS Jana Kiššová konštatovala, že v energetike zostane po jeho odchode obrovský chaos a nehorázne pravidlá cenotvorby. Podľa nej novo nastavený poplatok za istič nie je jediným dôvodom toho, že ceny elektriny neklesli ale dokonca vzrástli. „Dôvodom je biznis model Jozefa Holjenčíka, ktorý uplatňoval pri cenovej regulácii.“
Na príklade vysvetlila, ako funguje. Súčasťou celkovej ceny energií sú distribučné poplatky. Tie sa skladajú z variabilnej a fixnej zložky energie. Variabilná zložka závisí od reálnej spotreby energie, fixná je za to, že ste pripojení. Do fixnej zložky pri elektrine patrí aj poplatok za istič, ktorý tak radikálne narástol. Súčasťou týchto nákladov je ale aj položka odpisy majetku.
J. Kiššová spomenula, že J. Holjenčík v minulom roku pomohol distribučným spoločnostiam zmeniť výpočet ceny majetku, ktorý vstupuje do odpisov. Keďže distribučné spoločnosti už majú väčšinu svojho majetku odpísaného alebo má tento majetok nízku hodnotu, mali z tohto dôvodu klesnúť aj ceny energií.
„Holjenčík poradil distribučným spoločnostiam, aby si popreceňovali majetok. Aby do odpisov pre účely výpočtu ceny nákladov nevstupovala nízka účtovná odpisová cena, ale vyššia po precenení. Je to krásny príklad toho, ako si jednu vec dať od ľudí zaplatiť dvakrát,“ popísala prístup.
Pointa je však v tom, že ani J. Holjenčík neprišiel skrátka. Niekto totižto preceňovanie musel zariadiť. Robila to podľa informácií SaS vo významnej miere spoločnosť JHS, ktorú 4. 9. 1998 založil Jozef Holjenčík a dodnes v nej nestratil vplyv. Tá vykonávala tieto preceňovania.
Audity sú tajomstvo
Čerešničkou na torte je podľa J. Kiššovej to, že regulačný úrad dostal od štátu 1,8 milióna na to, aby urobil v distribučných spoločnostiach audit. Jeho výsledkom mala byť optimalizácia nákladov a zníženie cien energií. Regulačný úrad si vykonanie auditov objednal u 17 súdnych znalcov. Jedným zo znalcov bol súčasný jediný oficiálny vlastník bývalej Holjenčíkovej spoločnosti JHS Štefan Varga. Tento je paradoxne predsedom dozornej rady spoločnosti ZSE Energia.
Na to, že odborná verejnosť nemá prístup k detailom vykonávania cenovej regulácie a vôbec nevidí do oprávnených nákladov distribučných spoločností, upozornil v rozhovore pre TREND.sk Rastislav Hanulák, partner advokátskej kancelárie Capitol Legal. Pripomenul, že odborníci očakávali, že po auditoch v distribučných spoločnostiach poklesnú náklady na distribúciu zohľadňovaných v cenách či aspoň dôjde k nejakej ich optimalizácii. „Problém je, že odborná verejnosť nebola informovaná o výsledkoch kontrol v zmysle, aké náklady sme preverovali, čo sme zistili (percento neoprávnených nákladov), aké opatrenia sa príjmu.“
Oslovili sme aj odchádzajúceho šéfa regulačného úradu s otázkou, aby komentoval tvrdenia SaS a vyvrátil personálne prepojenia s firmou JHS pri preceňovaní majetku a auditoch distribučných spoločností.
„Úrad odmieta tvrdenia o údajnom prepojení predsedu úradu na vykonávaných kontrolách. Kontrolu majetku distribučných spoločností v roku 2016 robili znalci zapísaní v zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR podľa príslušnej odbornosti,“ odpovedal na našu otázku hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.
Postup pri oceňovaní majetku je stanovený zákonom o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch č. 382/2004 Z.z a vyhláškou MS SR č.492/2004 o stanovení všeobecnej hodnoty majetku a príslušnými vyhláškami úradu.
„Výsledky podľa platnej legislatívy podliehajú obchodnému tajomstvu. Pokiaľ NR SR prijme zákon o zrušení obchodného tajomstva, úrad tieto výsledky okamžite zverejní," dodal R. Igaz.
SaS predložila do parlamentu novelu, ktorá má napraviť spôsobený chaos v cenách energií. „Musíme upraviť zákon o regulácii,“ vysvetlil poslanec za SaS Karol Galek. V prípade ako teraz, bude môcť úrad použiť staré, overené cenové opatrenie. Platilo by iba na tri mesiace, kým úrad nenapraví problém v tvorbe cien. Sas chce požiadať, aby vláda tento návrh zaradila do skráteného legislatívneho konania.