Mierny optimizmus zavládol aj na komoditných trhoch koncom minulého týždňa, keď sa čínsky prezident Si Ťin-pching a americký prezident Donald Trump stretli na samite G20 v Osake a dohodli sa na prímerí a návrate k rokovaciemu stolu.

Napriek tomu oficiálny denník China Daily, ktorý vychádza v angličtine a Peking ho často používa na to, aby poslal svoj odkaz zvyšku sveta, varoval, že aj keď je teraz väčšia pravdepodobnosť dosiahnutia dohody, neexistuje žiadna záruka, že k nej dôjde.

Aj tak ľahká americká ropa zamierila koncom týždňa nadol a zlacnela o 96 centov na 58,47 dolára za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, stagnovala na úrovni 66,55 dolára za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu klesla o tri centy na 1,92 dolára za galón a vykurovací olej oslabil o dva centy na 1,93 dolára za galón.

Priškrtené kohútiky

Správou pre komoditných maklérov bolo na začiatku tohto týždňa, že OPEC sa dohodol na predĺžení programu o znižovaní produkcie o ďalších deväť mesiacov. To aj napriek tomu, že D. Trump už niekoľkokrát vyzval kľúčového člena, Saudskú Arábiu, aby organizácia ťažbu zvýšila a ceny ropy tak znížila. Rast cien ropy totiž znamená rast cien pohonných látok v USA, čo sa D. Trumpovi, ktorý chce pokračovať v úrade prezidenta aj ďalšie obdobie, nehodí.

Spojené štáty, ktoré sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete, nie sú členom OPEC. Nepodieľajú sa ani na programe o znižovaní produkcie.

Skupina sa na prvom znížení produkcie ropy dohodla koncom roka 2017, aby zabránila ďalšiemu poklesu jej cien. Tie sa odvtedy zotavili a vzrástli.

Ruský prezident Vladimír Putin sa vyjadril, že súhlasí s predĺžením súčasného zníženie produkcie o 1,2 milióna barelov denne o šesť až deväť mesiacov. Rusko pritom znížilo produkciu ropy minulý mesiac výraznejšie, než mu to stanovovala kvóta v rámci skončeného programu o znižovaní ťažby. Ťažbu aj v júni totiž ešte stále ovplyvňovala kauza spojená s kontamináciou ropy v ropovode Družba, ktorá vypukla koncom apríla.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v auguste sa v pondelok predával po 59,96 dolára (52,69 eura). To bolo o 1,49 dolára alebo 2,55 percenta viac ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania, no obchodný deň zakončila na hodnote 59,11 dolára za barel. Cena septembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent stúpla o 1,68 dolára alebo 2,6 percenta na 66,42 dolára za barel, deň zatvorila na hodnote 65,13 dolára za barel.

Zlato sa skonsolidovalo, paládium je stále líder

Po dosiahnutí 6-ročného

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa