Cenu ropy nepomohlo zvýšiť ani rekordné zníženie ťažby. Hoci Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v stredu rozhodla o znížení dennej produkcie ropy o 2,2 milióna barelov, čo je najviac za posledných 48 rokov, cena ropy zamierila opäť nadol.

Podľa Financial Times Deutschland sa cena ľahkej americkej ropy včera po prvýkrát od júla 2004 predávala za menej ako 40 dolárov. Obchodovanie ukončila na úrovni 40,06 dolára za barel. Za jeden deň tak stratila 8,1 percenta. OPEC pritom očakával od zníženia produkcie úplne opačný efekt – nedostatok ropy mal zvýšiť jej cenu.

„Svetová ekonomika v súčasnosti ovplyvňuje cenu viac ako čokoľvek, čo môže OPEC v tejto fáze urobiť,“ povedal pre Reuters Gary Ross z firmy PIRA Energy. Cenu ropy v súčasnosti ovplyvňuje predovšetkým kríza, ktorá zapríčinila, že sa viaceré štáty dostali do recesie. Znižuje sa tak dopyt po rope a jej cena tak klesá. Analytici odhadujú, že budúci rok sa po prvýkrát za 25 rokov zníži celosvetová spotreba ropy.

Cena ropy sa podľa CNN tento rok prepadla už takmer o 70 percent. Najdrahšia bola v polovici júla, kedy sa jeden barel predával za 147,27 dolára.

Spolu s klesajúcou cenou ropy sa znižujú aj príjmy krajín vyvážajúcich ropu. Podľa iHNed.cz cena ropy na úrovni 40 dolárov za barel by 11 z 12 členov OPEC spolu s Ruskom a Mexikom vykazovali rozpočtové deficity. Preto musia odkladať kľúčové projekty, ktoré by mali zvýšiť produkciu ropy v budúcnosti.

Súčasná nízka cena ropy motivuje k tvorbe zásob. V krajinách OECD podľa FTD v októbri narástli zásoby na 75 miliónov barelov, čo predstavuje tri percentá nad priemerom za posledných päť rokov. Rovnaký trend potvrdili aj v stredu zverejnené údaje o zásobách v USA. Oproti minulému týždňu sa zvýšili o pol milióna barelov na 321,3 milióna barel. Súčasné zásoby sú tak o deväť percent vyššie ako v roku 2007.

Foto na titulke - Flickr.com