Ceny nehnuteľností rastú na Slovensku a aj všade v Európe. Súvisí to s veľkým množstvom peňazí v ekonomike a mimoriadne nízkymi úrokovými sadzbami. Ceny hypoték sú jednoducho nízke a konzervatívni investori stále považujú nehnuteľnosť za dobrý spôsob uloženia finančných prostriedkov. To automaticky znamená nárast cien nehnuteľností.

Na Slovensku máme so zdražovaním nehnuteľností veľmi konkrétnu skúsenosť. V druhom kvartáli tohto roka sa cena nehnuteľností na Slovensku dostala nad ďalšiu psychologickú hranicu a meter štvorcový stál 2052 eur.

Ceny rastú po celej Európe

Napriek tomu ceny na Slovensku zďaleka nerastú najrýchlejšie v Európe. „Rastový trend môžeme vidieť v eurozóne, no dlhodobý nárast cien v krajinách V4 je oveľa silnejší, čo svedčí o cenovom dobiehaní Západu. Spomedzi krajín V4 rastú najvýraznejšie ceny nehnuteľností určených na bývanie v Maďarsku, zatiaľ čo na Slovensku bol nárast polovičný,“ hovorí Patrik Mackových, analytik Slovenskej sporiteľne (SLSP). Upozorňuje na to, že od roku 2012 sa na Slovensku ceny bývania zvýšili o 59 percent, kým napríklad v Maďarsku to bolo až 121 percent.

V celej eurozóne je situácia na trhu s bytmi a domami podobná ako na Slovensku. „Ceny nehnuteľností určených na bývanie v eurozóne po finančnej kríze stagnovali až do roku 2014. Aj vďaka menovej politike a neštandardným opatreniam sa podarilo naštartovať ich rast. Výrazný rast cien obydlí na Slovensku spôsobuje vysoký dopyt, ktorý ponuka nestíha uspokojovať. Záujem o nehnuteľnosti je podporovaný aj rekordne nízkymi úrokovými sadzbami na hypotéky vďaka politike ECB a tvrdej bankovej konkurencii,“ dodáva P. Mackových.

Najväčší rast cien nehnuteľností sa objavuje v Estónsku, Luxembursku a práve v Maďarsku. Opačný scenár môžeme vidieť v Taliansku, Cypre a Španielsku, kde sa ceny nehnuteľností nedostali ani na predkrízové úrovne z 2009.

Ak za referenčný rok považujeme rok 2015 ceny na Slovensku stúpli o 45 percent, väčší rast má na za sebou okrem Maďarska napríklad aj Česko. V tomto prípade hrá skutočne významnú úlohu cena úverov na bývanie.

Napriek tomu, že sú krajiny, kde ceny rastú rýchlejšie ako u nás, aj tak platí, že ceny bývania na Slovensku rastú nadpriemerne rýchlo. V rámci celej eurozóny sa od roku 2015 zvýšili ceny nehnuteľností takmer o 25 percent, tempo rastu za celú EÚ dosiahlo takmer 27 percent.

Susedia sadzby zvyšujú

Hypotéky na Slovensku patria k najlacnejším v Európe práve preto, že úrokové sadzby v menovej únii ostávajú nízko. Okolité krajiny, ktoré nepatria do eurozóny, už sadzby dvíhajú. Slovensko je jedinou krajinou V4, kde úrokové sadzby nestúpajú. V Maďarsku bola referenčná úroková sadzba v krajine 0,9 percenta a v nasledujúcich mesiacoch stúpla hlavná úroková sadzba v krajine postupne na 1,65 percenta.

V Poľsku úrokové sadzby v októbri rástli prvýkrát po dvanástich rokoch. Referenčná úroková sadzba v krajine stúpla z 0,1 percenta na 0,5 percenta. Sprísnenie monetárnej politiky prišlo napriek tomu, že ešte tento týždeň guvernér poľskej centrálnej banky Adam Glapinski naznačoval, že sadzby sa nebudú meniť do roka 2023.

Sadzby stúpajú aj v Českej republike. Rozhodnutím z posledného septembrového dňa banková rada zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na 1,50 percenta. Ide o najrazantnejší rast od roku 1997.

Vyššie sadzby by mohli znamenať čiastočné ochladenie záujmu o úvery na bývanie a to by následne mohlo mať vplyv aj na ceny bývania. V neprospech záujemcov o bývanie ale hrá všeobecne vyšší dopyt po bývaní ako ponuka.