Investori momentálne preferujú pre svoje voľné zdroje rozvinuté trhy pred rozvíjajúcimi sa ekonomikami. Býčia nálada sa stupňuje aj v Európe. Do čela pelotónu najvýkonnejších sa zaradili periférne indexy najviac zadĺžených európskych krajín ako Grécko, Taliansko a Španielsko. Európania už vedú tohotoročné výkonnostné tabuľky vo svete. Porážajú aj americké indexy, ktoré sú im tesne v pätách.
Nedarí sa naopak rozvíjajúcim sa trhom vrátane globálnej lokomotívy Ázie, kde silný ekonomický rozmach prináša inflačné riziká, čo núti zasahovať centrálne banky najľudnatejšieho kontinentu. Na výkonoch týchto trhov sa podpísala aj politická kríza v arabských štátoch. Index DJ Asia Pacific od začiatku roka stráca viac ako percento, keď silné výpredaje hlási indická, malajzijská, filipínska i thajská burza.
Nepokoje v Egypte zasiahli aj trhy Južnú Ameriku, čo stlačilo do päťpercentného mínusu brazílskeho favorita u investorov pre tento rok index Bovespa. Otrasy sa vyhli len ruskému trhu, ktorému väčšina analytikov predpovedá aj po minuloročnej viac ako pätinovej rely znova 20-percentné zhodnotenie. Akcie v Moskve sú ale jedny z najlacnejších na svete. Obchodujú sa za 7,5-násobok očakávaných ziskov, čo je približne o polovicu menej ako hlavní konkurenti India, Čína a Brazília.
Rastúca inflácia v rozvíjajúcich sa krajinách spraví v roku 2011 z Európy a USA lepšie investičné príležitosti, uviedol nedávno aj uznávaný investor Marc Faber. Stúpajúce ceny potravín a energií totiž podľa neho viac doľahnú na chudobnejšie krajiny, ako sú India, Vietnam i Čína, dodal.
Na bezpečnejšie oba atlantické brehy pritiahli investorov najmä politické otrasy v arabskom svete a inflačné neistoty v Ázii. Západoeurópania pocítili silný záujem napriek tomu, že dlhová kríza krajín PIIGS pokračuje. Ceny vládnych dlhopisov sa však až na portugalskú výnimku stabilizovali. Časť investorov verí, že horšie to už nebude, čo naštartovalo aj nákupy nedávno zatracovaných finančných inštitúcií z týchto regiónov. Vybrané španielske, grécke i talianske banky hlásia od začiatku roka viac ako pätinové prírastky. V minulom roku však tieto indexy krajín PIIGS patrili k najhorším vo svete.
Zdroj: akciovych indexov feb2011
Nákupnú „bankomániu“ na starom kontinente tento rok potvrdzuje aj štatistika z indexu Stoxx Europe 50, kde v prvej desiatke najvýkonnejších titulov figuruje až sedem z finančnej brandže. Po technologickom lídrovi Alcatel Lucent , ktorého akcie už zarobili akcionárom 45 percent, ovládli rebríček AXA, ING, Crédit Agricole, Dexia, Aegon a ďalší. Obavy o budúcnosť vládnych dlhopisov akciové trhy momentálne neruší. Podľa výkonného riaditeľa BNY Mellon v Európe Samarjita Shankara nastala veľká zmena nálady a optimizmus dostal vlastnú zotrvačnosť. Bodujú najmä sektory orientované na eurozónu, ako sú banky a diverzifikované finančné firmy. Nezaostávajú ani automobilky, strojári, chemici a technologické firmy.
Banková rely silne koreluje s pohybom výnosov dlhopisov krajín na periférii. Ak ich požadované výnosy opäť začnú rásť, banky pôjdu znova dole, zdôrazňuje aj Jeffrey Palma z UBS Investment Research. Ocenenie európskych akcií ako celok je však momentálne atraktívne. Pomer P/E (cena akcií/zisk na akciu) počítaný zo ziskov za posledných desať rokov dosahuje 14,5-násobok, oproti amerických titulom s 21-násobkom, hovorí Richard Cookson z Citi Private Bank, ktorý ich považuje súčasne za jedny z najatraktívnejších na svete.
Európania lákajú investorov aj dividendami. Dividendové výnosy majú európske akcie jedny z najvyšších na svete. V nemeckom DAX-e, ktorý je spolu s nemeckou ekonomikou označovaný za ekonomickú hviezdu západu, sa jeho hodnota z marca 2009 zdvojnásobila, nevyplácali minulý rok z tridsiatky jeho členov dividendy len dve spoločnosti. Dividendový výnos DAX-u je 2,7 percenta a je o polovicu vyšší ako má americký benchmark S&P 500, tokijský Nikkei 225 alebo čínsky Shanghai Composite. Viac ako trojpercentné výnosy majú parížsky CAC 40, taliansky, britský i španielsky hlavný index.
Európske akcie považuje za atraktívne aj banka Goldman Sachs, ktorá im v tomto roku predpovedá pätinové zhodnotenie. Stoxx Europe 50 od začiatku roka už zosilnel o 5,2 percenta. Americkým akciám investori pre porovnanie predpovedajú desatinové zhodnotenie. Vyššia dôvera investorov i podnikových manažérov v udržateľnosť hospodárskeho rastu vo svete je základom presvedčenia, že akciové trhy v Európe a USA vykážu solídnu výkonnosť.
Ilustračné foto na titulke -SITA/AP