Tri dni ziskov, ktoré si hlavné akciové indexy v USA pripísali od poslednej zmeny investičného semaforu TRENDU, zmizli za jediný deň. Stačil k tomu druhý najhorší deň v tomto roku na amerických burzách.

Tradičný index Dow Jones Industrial Average padol počas včerajšieho obchodovania o dve percentá, širší S&P 500 prišiel o 2,2 %. Najvýraznejšiu stratu zaznamenal technologický Nasdaq, ktorý klesol o 2,4 %. Prudký prepad znamenal pre indexy návrat pod úroveň ich 50-dňových priemerov, NYSE Composite klesol dokonca pod úroveň svojho 200-dňového priemeru.

Objem obchodov na newyorskej burze NYSE aj na trhu Nasdaq bol výrazne vyšší ako v predchádzajúci deň. Znamená to, že štvrtok je z pohľadu nášho modelu, ktorý riadi investičný semafor TRENDU, považovaný za tzv. distribučný deň, ktorý tradične signalizuje intenzívne výpredaje akcií z portfólií veľkých inštitucionálnych klientov.

Náš model má po včerajšku veľmi blízko k tomu, aby zmenil aktuálnu zelenú farbu na semafore na oranžovú. Pre obe portfóliá riadené modelom by to znamenalo predaj aktuálne držaných akcií verejne obchodovateľných fondov (ETF) a držanie hotovosti dovtedy, kým trh nevydá nákupný alebo predajný signál. Je možné, že k takejto zmene dôjde už dnes. Predchádzajúca veta však nie je predpoveďou.

Dôvodov, ktoré mohli pomôcť negatívnej náladu na trhu, bolo včera viacero. Sklamaním bol počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ako aj štatistika predaja hotových nehnuteľností. Trh však stiahla výrazne nadol správa o tom, že banka Goldman Sachs odporučila svojim klientom "shortovanie" referenčného indexu S&P 500. Tzv. predaje nakrátko sú používané pri očakávanom poklese cien akcií a obchodníkom umožňujú z neho profitovať. Bankári z Goldman Sachs uviedli v odporúčaní pre svojich klientov cieľovú úroveň indexu na úrovni 1 285 bodov, asi tri percentá pod jeho hodnotou v závere včerajšieho obchodovania.

K prepadu akcií prispela aj šuškanda o tom, že po zatvorení trhov ohlásila agentúra Moody's rozsiahle zníženie úverových známok viacerým bankám, vrátane najväčších finančných domov v USA. Agentúra takýto krok avizovala už vo februári. Krátko po skončení obchodovania sa chýry potvrdili – na zozname bankových gigantov so zhoršeným ratingom sa ocitli aj Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase či Deutsche Bank. Pre Moody's to bola najväčšia inventúra ratingov bankových domov od roku 2007.

Autor je výkonný riaditeľ poradenskej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy.

Model vs. trh

Aktuálne zloženie     

Výnos*

Portfólio A

PowerShares QQQ Trust (QQQ)

27,27 %

Portfólio B

ProShares Ultra QQQ (QLD)

60,89 %

Nasdaq Composite

-

9,81 %

Dátum poslednej zmeny signálu

18. jún 2012

* Výnos modelových portfólií a referenčného indexu je počítaný od 20. decembra 2011

Investičný semafor svieti:

Na burzy sa vrátili výpredaje

Denne aktualizovaný vývoj investičného semafora TRENDU nájdete tu.