Aktualizované 12.10.2011 o 11:30 o nový vývoj na burzách
Európske burzy ráno po slovenskom hlasovaní o eurovale otvorili obchodovanie s miernym poklesom, ale už dopoludnia rýchlo nabrali optimistickejší kurz. Stalo sa tak po zverejnení prekvapivo silných údajov o augustovom raste priemyselnej výroby v eurozóne i celej EÚ. Nemecký DAX sa po jedenástej posilnil o jedno percento na vyše 5930 bodov a Eurostoxx 50 podobne na 2338 bodov.
Priemysel si v auguste v eurozóne medziročne polepšil o 5,3 percenta a v EÚ o 4,3 percenta. Medzimesačne rast dosiahol v eurozóne 2,1 percenta a v dvadsaťsedmičke 1,6 percenta. Táto správa zatienila aj negatívny vývoj v narastaní deficitu hospodárenia gréckej vlády, ktorá za deväť mesiacov medziročne zvýšila rozpočtovú sekeru o 15 percent na 19,2 miliardy eur.
Nové štatistiky pomohli aj spoločnej mene, ktorá voči USD vyskočila na trojtýždňové maximum na 1,377 dolára za euro.
Za ranným poklesom bolo Slovensko i Alcoa
Ceny akcií na burzách v západnej Európe začali obchodovanie poklesom, za ktorým bolo podľa analytikov čiastočne utorkové rozhodnutie slovenského parlamentu nepodporiť návrh na rozšírenie právomoci Európskeho fondu finančnej stability (EFSF).
Akcie sa však oslabovali aj v reakcii na horšie výsledky hospodárenia americkej spoločnosti Alcoa. Trhom tiež nepridávalo na nálade zníženie ratingu španielskym bankám od agentúr Fitch a S&P.
Paneurópsky index FTSEurofirst 300 krátko po otvorení strácal zhruba 0,7 percenta a pohyboval sa pod hranicou 955 bodov. Od začiatku tohto roka sa už index oslabil o zhruba 15 percent. V priemere sa európske burzy porúčali nadol o 0,6 percenta.
„Opatrnosť je stále namieste,“ povedal analytik akciového trhu Keith Bowman zo spoločnosti Hargreaves Lansdown. „Jednému výsledku sa ale žiadny veľký vplyv pričítať nedá. Navyše je tu stále nádej, že Slovensko rozšírenie záchranného fondu veľmi skoro schváli,“ dodal.
Alcoa po skončení utorkového obchodovania oznámila, že jej tržby a zisk sa v treťom štvrťroku medziročne zvýšili, rast ale nebol taký výrazný, ako trh očakával. Investori sa začínajú obávať, že spomalenie tempa rastu globálnej ekonomiky nepriaznivo ovplyvní hospodárenie firiem. V Európe sa tak teraz oslabujú hlavne akcie ťažobných firiem a producentom základných zdrojov.
Úverová kapacita EFSF sa teraz pohybuje okolo 250 miliárd eur, eurozóna sa ale snaží ju zvýšiť na 440 miliárd eur. Na 440 miliardách eur sú teraz garancie za úvery, ktoré môže EFSF poskytovať. Garancie by sa mali zvýšiť až na 780 miliárd eur, špekuluje sa ale, že by bolo vhodné zvýšiť ich omnoho viac.
Viac článkov o páde vlády Ivety Radičovej a súvisiacich okolnostiach
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP