Mnohých investorov ešte viac ako pondelkový prepad akciových trhov prekvapil radikálny obrat v utorkovom obchodovaní. Japonský akciový index Nikkei 225 vzrástol o 10,2 percenta, čím napravil viac ako polovicu škôd spôsobených v pondelok.

Bleskové oživenie odráža aj historicky bezprecedentný pohyb krivky indexu volatility, známeho ako VIX. Ide o meradlo očakávanej volatility indexu S&P 500, ktorý je tiež pomenovaný ako ukazovateľ strachu na Wall Street.

V utorňajších skorých ranných hodinách dosiahol VIX hodnotu 65,73, čo bola jeho tretia najvyššia hodnota od začiatku záznamov v roku 1992, po globálnej finančnej kríze v roku 2008 a krachu z pandémie v roku 2020.

Do zatvorenia utorkového trhu VIX klesol na úroveň 38,57, čo je bližšie hodnotám k bežného zlého obchodného dňa.

Historicky najväčší výkyv

Rozdiel medzi vnútrodenným maximom a zatvorením indexu bol najväčší v histórii. Vrchol indexu VIX bol rekordný aj v porovnaní s maximálnou úrovňou skutočnej volatility, ktorú počas dňa zaznamenal index S&P 500.

Profesionálni obchodníci s volatilitou často zdôrazňujú, že na vymazanie zlých obchodov je potrebný čas, a historické záznamy to potvrdzujú.

V priemere vedie prudký nárast volatility k vyššiemu obchodnému rozpätiu indexu VIX a k druhému výpredaju počas nasledujúcich 30 obchodných dní. Stalo sa tak napríklad po tom, čo sa dlhodobo nízka volatilita „odlepila od zeme“ vo februári 2018.

Na prvý pohľad majú obavy z ďalšieho prepadu technologických akcií zmysel. Technologický sektor S&P 500 vzrástol o 80 percent od spustenia generatívnej umelej inteligencie. Mnohí tento stav prirovnávajú k technologickej bubline podobnej dotcom z roku 2000. Rozdiely sú však veľké.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa