Ráno sa natiahla šnúra negatívnych čísel z Číny, kde v apríli rástla medziročne priemyselná výroba o 8,7 % (oč. +8,9 %), maloobchodné tržby o 11,9 % (oč. 12,2 %) a fixné investície o 17,3 % (oč. 17,7 %). V prípade investícií sa dokonca jednalo o najpomalší rast od roku 2001. Hlavný ťahúň čínskej ekonomiky z posledných rokov – investície, tak pri problémoch na realitnom trhu a zníženej ochote nového čínskeho vedenia stimulovať ekonomiku spomaľujú a keďže tvoria takmer polovicu rastu HDP, tak to vyzerá, že rast HDP bude spomaľovať aj v ďalšom kvartáli.
Slabé čísla dorazili aj z vyspelých ekonomík. V Nemecku sa prepadol ZEW index ekonomickej dôvery z 43,2b. na najnižšiu úroveň od decembra 2012 33,1b. (oč. 41,3b.) a v USA v apríli jadrové maloobchodné tržby stagnovali (oč. +0,6 %).
Pozitívnu náladu na akciových trhoch, ktorá z nášho pohľadu pramení z prelomenia v úvode spomenutej technickej hranice to ale nezastavilo a akcie včera mierne rástli. Paneurópsky index EuroStoxx50 so ziskom 0,15 percenta posunul nahor mesačné maximum, širší americký index S&P500 so ziskom 0,12 percenta dokonca historické.
V úvode dnešného obchodovania sa akcie obchodujú s minimálnymi zmenami. Za súčasných podmienok, medzi ktorými sú aj negatívne faktory – situácia na Ukrajine, spomaľovanie čínskej ekonomiky a ukončovanie kvantitatívneho uvoľňovania v USA, priestor pre výraznejší rast akcií nevidíme. Skôr očakávame pohyb v bočnom trende alebo len pozvoľný mierny rast.
Na devízových bolo včera pod silným tlakom euro. Postarali sa o to správy z tábora nemeckej Bundesbanky, ktorá je podľa informácií Wall Street Journal pripravená podporiť ďalšie uvoľňovanie zo strany ECB v prípade, že ostane inflácia nízka. EURUSD sa následne dostal pod silný tlak a jeho prepad sa zastavil až na úrovni 1,37, kde bol pár naposledy pred mesiacom.
Dnes ráno o 9:30 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3723 a vzhľadom na rastúce očakávania ohľadom ďalších krokov ECB v júni sme toho názoru, že priestor pre ďalší pokles ešte má. EURGBP sa dokonca prepadol na najnižšiu úroveň od januára 2013, o 9:30 sa obchoduje na úrovni 0,8134.
Prekvapivo sa včera darilo pacifickým menám. A to aj napriek slabým číslam z Číny, na ktoré bývajú citlivé, keďže Čína je ich hlavným obchodným partnerom. Pomôcť im však mohol zvýšený apetít po riziku pri raste akcií, ktorý im kvôli ďaleko vyššiemu úročeniu ako pri väčšine mien z popredných ekonomík pomáha.
Dnes ráno o 9:30 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,9394 a NZDUSD na úrovni 0,8646. NZD neposlali nadol ani o niečo slabšie maloobchodné tržby zverejnené v nočných hodinách, ktoré medzikvartálne rástli o 0,7 % (oč. +0,9 %). A to aj pre to, že guvernér centrálnej banky Wheeler krátko predtým pri prezentácii správy o finančnej stabilite vyhlásil, že zvyšovanie sadzieb bude tlmiť rast cien nehnuteľností. Pre obe meny vidíme ako najpravdepodobnejší scenár v dohľadnej dobe bočný trend.
Dnes bude volatilná libra – z Británie dorazí aprílová zmena počtu žiadateľov o podporu v nezamestnanosti (10:30; oč. -30,7 tis.) a spolu so zverejňovaním inflačného reportu bude verejne vystupovať aj guvernér Bank of England Carney (11:30). Vzhľadom na včerajšie novinky z tábora Bundesbanky sa bude sledovať aj verejný prejav jej šéfa Weidmanna (16:30).
Autor je analytik X-Trade Brokers.
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu