Po víkendovom zhromaždení akcionárov Buffettovej spoločnosti Berkshire Hathaway v Nebraske to napísal ekonomický denník The Wall Street Journal (WSJ). Buffett v roku 2012 navrhol, aby bohatí odvádzali zo svojich príjmov na daniach najmenej 30 percent, a Obama jeho myšlienku prevzal ako jedno z hlavných hesiel svojej predvolebnej kampane.
Je preto fascinujúce počuť, ako W. Buffett vysvetľuje, že jeho skutočné daňové pravidlo znie platiť tak málo, ako je to len možné, píše WSJ.
„Nezaplatím osobne ani o cent viac, ako musím, a nebudeme platiť ani o cent viac na firemných daniach, ako musíme, „ povedal W. Buffett minulý týždeň časopisu Fortune.
Miliardár nielenže stráži, aby neplatil nič navyše, ale netají sa ani tým, že sa aktívne usiluje o zníženie daňového zaťaženia svojej firmy, z ktorej ziskov jemu a jeho investorom tečú príjmy. „Urobím všetko, čo je v zásade zo zákona možné, aby som znížil daňovú sadzbu Berkshire,“ povedal.
V záujme zníženia daňového zaťaženia je pritom W. Buffett ochotný investovať aj do vecí, ktoré inak ekonomicky a investične nedávajú zmysel, napríklad do vládou dotovanej veternej energie. „Ak postavíme veľa veterných fariem, dostaneme daňovú úľavu. To je jediný dôvod na ich výstavbu. Bez daňovej úľavy nemajú žiadny zmysel,“ povedal W. Buffett.
Miliardár tým podľa denníka priznáva, že kvôli politicky motivovanému zvýhodneniu veternej energie jeho spoločnosť investuje svoje vzácne zdroje ekonomicky neúčelne. Berkshire a hlavní akcionári firmy dostanú daňovú úľavu a federálna vláda bude mať kvôli tomu menej príjmov, čo si musí vynahradiť zvýšením daňových sadzieb miliónom ostatných Američanov, ktorí na tom nie sú zďaleka tak dobre ako W. Buffett.
Podľa denníka to je presne ten druh daňového protežovania bohatých, ktoré chcel obmedziť Obamov súper Mitt Romney a ktoré chcú ukončiť tí, ktorí v USA presadzujú daňovej reformy. „Škoda, že sa pán Buffett o toto pravidlo nepodelil s voličmi v roku 2012,“ uzatvára denník.