Názory na zníženie ratingu Spojených štátov z najvyššieho stupňa AAA agentúrou Standard & Poor's (S&P) sa rôznia. Prečítajte si, čo si myslia traja známi ekonómovia a investori.

Nouriel Roubini

Buffett stále verí americkému dlhu

Ekonóm, ktorý patril k hŕstke ľudí predpovedajúcich krízu v roku 2008, sa obáva návratu recesie a ďalšej krízy. „Chybné rozhodnutie S&P znížiť rating USA v čase, keď na trhoch vládne taký nepokoj, len zvyšuje šance na druhú krízu a na ešte väčšie rozpočtové deficity,“ napísal N. Roubini v denníku Financial Times. Americké dlhopisy sa podľa neho môžu paradoxne stať  „útočiskom“. Kvôli neochote riskovať, klesajúcej cene akcií a hroziacemu ekonomickému poklesu môžu výnosy z dlhopisov dokonca klesať, a nie rásť“.

Vyhnúť sa ďalšej ostrej recesii môže byť podľa neho „nemožnou misiou“. Jedinou šancou pre krajiny ako USA, Británia, Nemecko a Japonsko je krátkodobý rozpočtový stimul a súčasne záväzok znížiť v strednodobom horizonte rozpočtové deficity, myslí si N. Roubini.

Zníženie ratingu povedie podľa neho k ďalšej nutnosti rozpočtových škrtov, ale „najmä Amerika by sa mala zaviazať k hľadaniu strednodobých rozpočtových obmedzení a nie k okamžitým škrtom, ktoré len rast a deficity zhoršia,“ poznamenal N. Roubini. „Možno sa ale nedá vyhnúť ďalšej recesii. Ale správna politika môže predísť druhej kríze,“ dodal.

Jim Rogers

Buffett stále verí americkému dlhu

Spojené štáty mali o najvyšší rating prísť už dávno, myslí si investor, ktorý si uznanie vydobyl najmä na komoditných trhoch. Podobný krok podľa neho hrozí aj Británii a niektorým krajinám eurozóny.  Vyspelé európske štáty sa podľa neho dočkajú zníženia ratingu najmä v dôsledku ďalšieho zhoršenia dlhovej krízy. Politici začnú podľa J. Rogersa volať po ďalšom uvoľnení menovej politiky, aby podporili hospodársky rast. Úrokové sadzby sú ale nízko, takže neostane nič iné, než opäť siahnuť k takzvanému kvantitatívnemu uvoľňovaniu menovej politiky.

J. Rogers si tiež myslí, že Washington si nezaslúži ani rating AA+, ktorý mu agentúra S&P po odobratí troch áčok priznáva. Spojené štáty podľa neho splatia dlhy len veľmi ťažko. „Môžu stále dvíhať dlhový strop a hrať divadlo. Amerika už ale skrachovala,“ dodal J. Rogers.

Investor aj naďalej počíta s rastom cien komodít a verí, že investori sa opäť vrátia k reálnym aktívam. Dajú im prednosť zo strachu z ďalšieho nalievania peňazí do ekonomiky, s ktorým spravidla prichádza vysoká inflácia. Kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky J. Rogers očakáva na oboch stranách Atlantiku.

Warren Buffett

Buffett stále verí americkému dlhu

Jeden z najbohatších ľudí planéty a uznávaný investor prezývaný aj „veštec z Omahy“ kritizoval v rozhovore pre portál televízie CNBC rozhodnutie ratingovej agentúry S&P. Spojené štáty si podľa neho zaslúžia najvyšší rating AAA a jeho spoločnosť Berkshire Hathaway zostáva verná americkým štátnym cenným papierom.

„Ak to (zníženie ratingu, pozn. red.) má niečo zmeniť, tak to bude môj názor na S&P,“ povedal legendárny investor, ktorý je akcionárom konkurenčnej ratingovej agentúry Moody's.

Berkshire Hathaway mala ku koncu júna na účte 47 miliárd dolárov v hotovosti a rýchlo likvidných aktívach. Najmenej 40 miliárd z toho bolo podľa W. Buffetta v pokladničných poukážkach americkej vlády. „Ak by som ich (Treasury bills) mal nakupovať aj pri nulovom výnose, budem to robit. Nepáči sa mi to, ale budem,“ dodal.

To podľa W. Buffetta neznamená, že neochota politikov dohodnúť sa na zvýšení dlhového stropu, nadmerné míňanie a sklon Fedu tlačiť nové peniaze nezanechali stopu na dôvere investorov. Hoci zadlženie Spojených štátov hodnotí investorská legenda stále tromi áčkami, vystupovaniu administratívy prezidenta Baracka Obamu ani doláru by najvyššiu známku neudelil.

Foto - Flickr.com