V utorok akciové trhy zažili ďalší euforický moment, tentokrát kvôli ďalšiemu kolu čínskych monetárnych stimulov. Doteraz síce žiadne z veľkolepo oznámených stimulov domácej vlády ani centrálnej banky nepomohli, no obchodníci dúfajú, že sa to zmení. Čínske akcie narástli o viac ako štyri percentá a mierne potiahli aj ďalšie svetové indexy.
Tieto pohyby nadviazali na pozitívnu reakciu po znížení úrokových sadzieb americkým Fedom minulý týždeň. Ak dôjde k mäkkému pristátiu a úrokové sadzby sa budú postupne znižovať, pre akcie by to bola doslova bonanza. Aj tu však skúsenosti ukazujú, že optimizmus investorov nemusí byť namieste.
Niekto má peniaze a niekto je bohatý. Skutočný luxus si dnes môže dovoliť len málokto
Podobný názor zastáva aj Bill Smead, ktorý spravuje jeden z najúspešnejších investičných fondov na Wall Street, Smead Value Fund. Vo svojej kategórii je úspešnejší ako 99 percent ostatných fondov a za posledných 15 rokov dosiahol lepšiu výkonnosť ako S&P 500.
Smeadov fond je postavený na investičných zásadách Warrena Buffetta a Charlieho Mungera. Sledovanie aktuálnych krokov W. Buffetta so svojím portfóliom je však pre B. Smeada signálom na opatrnosť. V poslednej dobe sa totiž Berkshire Hathaway zbavil významných podielov v spoločnostiach Apple a Bank of America.
Keď počas prvého augustového víkendu vyšla najavo zmena Buffettovho portfólia v držbe akcií Applu, nasledovala panika na globálnych trhoch. Odvtedy Berkshire Hathaway predal ďalšie podiely vo svojej obľúbenej Bank of America.
Týmto krokom sa W. Buffett zbavil významných podielov v cyklických akciách, konkrétne technologického Applu a bankového BofA. Voľné zdroje podľa posledných verejných oznámení smeruje do pokladničných poukážok americkej vlády. Tie mu priniesli vysoké zisky, keďže od konca mája ich výnos poklesol o 1,5 percentuálneho bodu, čím ich cena prudko vzrástla.
Zisky, ktoré W. Buffettovi priniesli tieto investície, nemusia byť konečné. História ukazuje, že pokles úrokových sadzieb, ak sa už začne, má tendenciu pokračovať. Obzvlášť v čase, keď sú akcie tak drahé ako dnes. Práve toto je paralela, ktorú B. Smead vidí medzi Buffettovým správaním v súčasnosti a v roku 1999 pred prasknutím dot-com bubliny.
Rovnako ako teraz, aj vtedy sa Buffett, napriek všeobecnému optimizmu, nechcel podieľať na držbe akcií. Preňho neobvykle, štyrikrát varoval investorov, že akcie sú extrémne predražené a ich držiteľov čaká dlhé obdobie nízkych výnosov.
O niekoľko mesiacov nato praskla technologická bublina a ani prudké znižovanie úrokových sadzieb Fedom akciám nepomohlo.
Dôvody, prečo W. Buffett neveril trhu v roku 1999, spočívali hlavne vo vysokých korporátnych ziskoch, ktoré investori projektovali do budúcnosti. Podľa W. Buffetta boli tieto zisky neudržateľné a ak sa nenaplnia, čaká akcie výrazné precenenie.
Ďalším dôležitým parametrom, ktorý W. Buffett sledoval, bola kapitalizácia akcií k HDP. Tá bola v roku 1999 na rekordných úrovniach, čo naznačovalo, že akcie sú drahé. To isté platí aj dnes, keď kapitalizácia akcií k HDP dosahuje úroveň 200 percent, čo je dvojnásobok dlhodobého priemeru.
Ešte väčšia výstraha sa týka súčasných amerických korporátnych ziskov vzhľadom k HDP. Od roku 1999 sa po prvotnom poklese zvýšili na úroveň 11 percent, čo je bezprecedentne vysoko nad dlhodobým priemerom. Investori očakávajú, že tieto vysoké zisky sa nielen udržia, ale budú ďalej rásť.
V roku 1999 sa W. Buffett rozhodol stáť mimo trhu, čo sa ukázalo ako správne rozhodnutie, keďže v nasledujúcom roku akcie stratili polovicu svojej hodnoty. Trvalo roky, kým opäť nabrali na cene. Neskôr, po globálnej finančnej kríze, prudko rástli až do súčasnosti.
Tento rast a aktuálna pozícia akcií silno pripomínajú rok 1999. Podľa B. Smeada podobne ako vtedy, ani teraz táto víťazná séria nemôže pokračovať donekonečna. Očakáva návrat inflácie, ktorá by spôsobila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb.
Návrat inflácie a nižšie budúce korporátne zisky by mohli spôsobiť, že akcie budú príliš drahé. Smead sa na túto situáciu pripravuje a myslí si, že podobne sa správa aj W. Buffett. „Pozrite sa na jeho správanie," povedal Smead. „Mnoho premenných, o ktorých Buffett hovoril v roku 1999, je na mieste, aby boli skôr prekliatím než požehnaním".
Aj o tejto téme budeme hovoriť na našej investičnej konferencií so štvrtok 3. októbra