Žiadna firma nepriniesla Warrenovi Buffettovi v posledných ôsmich rokoch také zisky ako Apple. Keď jej akcie začal v roku 2016 kupovať, stáli 25 dolárov. V súčasnosti je ich cena o takmer 200 dolárov vyššia, čo mu prinieslo 800-percentný výnos.

Pre porovnanie, od roku 2016 akciový index S&P 500 dosiahol výnos iba 230 percent. Jediná firma s mohutným zastúpením v portfóliu dokázala W. Buffettovi prekonať index S&P 500 v piatich z ôsmich rokov. A to sa indexu počas tejto doby darilo nadpriemerne dobre.

Táto stratégia je však už minulosťou. W. Buffett využil AI bublinu na to, aby sa zbavil viac ako polovice akcií Apple. V prvom kvartáli 2024 predal 115 miliónov kusov, v druhom už 390 miliónov. Ostalo mu tak 400 miliónov, čo je pokles o 55 percent.

Akcie Apple boli základom jeho investičnej stratégie. V roku 2017 ich hodnota tvorila 14 percent investičného portfólia, o dva roky neskôr presiahli štvrtinu, v roku 2020 sa už dostali cez 40 percent a minulý rok presiahli polovicu.

V súčasnosti ich váha spadla pod 30 percent, čo je najmenej v tejto dekáde. W. Buffett sa tak zbavil väčšiny svojho „zlatého vajca” a to pomerne rýchlo. Práve v časoch, keď väčšina investorov žila AI mániou, jeden z najvýznamnejších investorov v histórii im ich predával. To neveští pre budúcnosť technologických akcií nič dobré.

W. Buffett totiž namiesto náhrady Apple v podobe akcií iných spoločností vsadil na niečo úplne iné.

Tokyo's Nikkei Stock Market Posts Steep Drop
Neprehliadnite

Buffett odštartoval paniku v Tokiu, ktorá obletela celý svet. Aké sú riziká výpredaja