Vlastník veci povinný strpieť, aby v stave núdze alebo v naliehavom verejnom záujme bola na nevyhnutnú dobu v nevyhnutnej miere a za náhradu  použitá  jeho vec, ak účel nemožno dosiahnuť inak. To vyplýva z § 128 Občianskeho zákonníka. Vo verejnom záujme je možné vec vyvlastniť alebo vlastnícke právo obmedziť, ak účel nemožno dosiahnuť inak, a to len na základe zákona, len na tento účel a za náhradu. 

Ide teda o obmedzenie vlastníckeho práva, ktoré je však možné len za splnenia všetkých vyššie uvedených podmienok a vždy za náhradu. Tu je potrebné uviesť poukázať aj  na zákonné vecné bremená, na základe ktorých je možné obmedziť vlastnícke právo za primeranú náhradu. 

Jedným ustanovení upravujúcich zákonné vecné bremeno je § 20 zákona č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách (ďalej len „zákon o verejných kanalizáciách“) , podľa ktorého je prevádzkovateľ verejnej kanalizácie: 

  • v nevyhnutej miere vstupovať na cudzie pozemky v súvislosti s projektovaním, zriaďovaním, rekonštrukciou, modernizáciou alebo na účely opráv a údržby verejnej kanalizácie a ich pásiem ochrany
  • odstraňovať a okliesňovať v nevyhnutnom rozsahu stromy a iné porasty ohrozujúce bezpečnosť a spoľahlivosť verejnej kanalizácie, ak to po predchádzajúcej výzve neurobil vlastník pozemku, jeho správca alebo užívateľ
  • umiestňovať na nehnuteľnostiach orientačné označenia. 

Výkon takéhoto oprávnenia je prevádzkovateľ povinný oznámiť užívateľovi nehnuteľnosti najmenej 15 dní vopred a po skončení prác je povinný uviesť nehnuteľnosť do pôvodného stavu. Ak predošlý stav nie je možné dosiahnuť a výsledný stav nehnuteľnosti je horší ako pôvodný, je povinný vyplatiť vlastníkovi primeranú náhradu. 

Obmedzenie práv

Ak je vlastník nehnuteľnosti v dôsledku výkonu oprávnení prevádzkovateľa obmedzený v obvyklom užívaní nehnuteľnosti, má taktiež právo na primeranú náhradu. Takúto náhradu je vlastník nehnuteľnosti oprávnený uplatniť si u vlastníka verejnej kanalizácie do 1 roka odo dňa vzniku núteného obmedzenia a v prípade ak vlastník verejnej kanalizácie takémuto nároku nevyhovie alebo je nečinný, môže vlastník nehnuteľnosti uplatniť svoje právo na súde a to do 6 mesiacov odo dňa, keď si uplatnil svoj  nárok u vlastníka verejnej kanalizácie. 

Ak teda došlo k zákonnému obmedzeniu vášho vlastníckeho práva podľa vyššie uvedeného § 20 zákona o verejných kanalizáciách, máte právo si uplatniť nárok na náhradu, je to však potrebné vykonať vo vyššie uvedených lehotách. Či ide o zákonné obmedzenie je potrebné posúdiť podľa konkrétnych okolností, ktoré z vami uvedených skutočností nie je možné jednoznačne zistiť. 

Čo s prečerpávačkou 

Uvádzate tiež, že na vašom pozemku umiestnili „prečerpávačku“. Tu je potrebné zdôrazniť, že vyššie uvedené zákonné obmedzenia sa týkajú len verejnej kanalizácie. 

Podľa zákona o verejných kanalizáciách sa však kanalizačné prečerpávacie stanice umiestnené na nehnuteľnostiach pripojených na verejnú kanalizáciu vybudované pre skupinu objektov, ktoré na odvádzanie odpadových vôd vyžadujú výstavbu vlastnej stokovej siete, prípadne vybudované pre jednotlivé nehnuteľnosti, za verejnú kanalizáciu ani jej súčasť nepovažujú. 

Ak je teda vami uvedená „prečerpávačka“ takouto kanalizačnou prečerpávacou stanicou, nepodlieha vyššie uvedenému zákonnému obmedzeniu a v takom prípade došlo k nezákonnému zásahu do vášho vlastníckeho práva. Máte však právo domáhať sa na upustenie od takéhoto konania a zároveň si uplatniť aj náhradu škody, ktorá vám takýmto nezákonným konaním vznikla. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Budovanie kanalizácie bez vedomia vlastníka pozemku
Budovanie kanalizácie bez vedomia vlastníka pozemku
Budovanie kanalizácie bez vedomia vlastníka pozemku
Budovanie kanalizácie bez vedomia vlastníka pozemku