To, čo vláda ešte vo februári ohlásila ako zámer, konečne, po troch mesiacoch prísľubov, dnes (v stredu 4. mája) schválilo plénum Národnej rady SR (NR SR). Trináste dôchodky o dva mesiace pocítia v peňaženkách státisíce penzistov.
Predchádzala tomu však dlhá cesta. Pôvodne poslanci navrhovali vyplatiť v júli tohto roka dôchodcom sumu 13. dôchodku v polovičnej výške, aj tu sa mnohé zmenilo.
Ešte pred pár dňami vyzýval vládu na „budíček“ aj expert na mzdy, dane a odvody Jozef Mihál. „Už v októbri 2021, teda pred vyše polrokom, som upozorňoval, že vláda by mala reagovať na šialený rast cien. A to urýchlene zvýšiť dávky tým, ktorí sú na ne odkázaní, ale aj zmeniť valorizáciu dôchodkov. Je začiatok mája 2022 a reálne sa nič nedeje,“ apeloval na svojej sociálnej sieti Daňové a odvodové tipy.
„Stále sme len v rovine rečí, tlačoviek a vzájomného obviňovania koaličných strán zo všeličoho mrzkého,“ dodal. J. Mihál skonštatoval, že na nečinnosť vlády doplácajú najmä tí, ktorí majú nízke a zväčša dávno v minulosti priznané dôchodky, a to sú ľudia naozaj vo vysokom veku.
Ďalej sú to podľa neho poberatelia invalidných dôchodkov, najmä takzvaní invalidi z mladosti: „Tu nie je možné čakať na valorizáciu dôchodkov o mieru súčasnej inflácie až do 1. januára 2023, to je už neskoro. Vyplatiť časť 13. dôchodkov pred letom nestačí, veď dôchodcom to bude chýbať už na jeseň. Pýtam sa, nemali by sme tak náhodou rozmraziť minimálne dôchodky?“
Jednorámová výplata počas leta
Ešte pred pár dňami nebolo vôbec jasné, ako začne 13. dôchodok vyplácať Sociálna poisťovňa. Hovorca poisťovne Martin Kontúr pred pár dňami uviedol, že návrh zákona je ešte v legislatívnom konaní v NR SR, teda nie je jasná ani skutočnosť, kedy a v akej čiastke ho vyplatia. Až po podpise prezidentkou Zuzanou Čaputovou a po publikovaní v Zbierke zákonov k tomu vydajú bližšie pokyny.
NR SR pár dní na to schválila finančnú pomoc pre seniorov v čase vysokej inflácie, a to cez novelu zákona o 13. dôchodku, na základe návrhu rezortu práce. Štát vyplatí 13. penziu v celej výške jednorazovo všetkým poberateľom, ktorí na ňu majú nárok už v júli 2022, konkrétne z rozpočtovej kapitoly rezortu práce v celkovej výške 301,2 miliónov eur.
Budíček dozvonil, peňaženky seniorov sa otvoria. Vláda vyplatí 13. penziu, no inak ako chcela
Pri predpokladanom počte poberateľov dôchodkových dávok, čo je 1,44 milióna osôb, pôjde v priemere o sume 209,60 eur. „Na jedného penzistu tak pripadá suma 13. dôchodku vo výške 209,6 eura,“ spresnila hovorkyňa rezortu Eva Rovenská.
Nároky sú známe z minulosti
Podmienky na výplatu 13. penzie ostávajú nemenné. Netreba o ňu žiadať, vypláca sa automaticky. Jej minimálna výška sa bude odvíjať od životného minima, ktoré od júla 2022 pravdepodobne vzrastie z 218,06 na 233 eur. Maximálna suma je 300 eur pre dôchodcov s najnižšími príjmami a spodnú hranicu výplaty 13. dôchodku vyrátanú podľa vzorca v závislosti od príjmu zákon stanovuje na 50 eur. Novela zákona má byť účinná od 1. júna.
Nárok na 13. dôchodok majú vo všeobecnosti poberatelia starobného, predčasného starobného, invalidného dôchodku, aj o poberatelia všetkých pozostalostných dôchodkov – vdovských, vdoveckých a sirotských. Pri určení sumy 13. dôchodku sa prihliada aj na ďalšie dôchodkové príjmy (napríklad výsluhové dôchodky, dôchodky zo zahraničia, dôchodky z II. piliera či vyrovnávací príplatok). Čím vyšší je dôchodok a ďalšie dôchodkové príjmy, tým nižší je 13. dôchodok.
Predčasnú výplatu 13. penzie víta aj Jednota dôchodcov na Slovensku, no požaduje oveľa viac ako štát prisľúbil. „Požadujeme mimoriadnu valorizáciu vo výške minimálne tri percentá alebo 13. dôchodok teraz a na konci roka 14. dôchodok. Myslia si naši predstavitelia, že pri takejto inflácii sa dá z toho žiť? Podľa nášho názoru je to dehonestácia seniorov, ktorí pre túto spoločnosť odpracovali dlhé roky a odvádzali do fondov nemalé peniaze,“ uviedla Valéria Pokorná, ktorá je poverená vedením Jednoty dôchodcov na Slovensku.
Len 13. dôchodok teda penzistom stačiť nebude, oprávnene tlačia aj na vyššiu valorizáciu penzií. Dôchodkové dávky sa budú v roku 2023 valorizovať na základe údajov od Štatistického úradu SR o vývoji dôchodcovskej inflácie za prvých šesť mesiacov roku 2022.
„Situáciu dôkladne sledujeme a priebežne analyzujeme vplyv dôchodcovskej inflácie na zhodnocovanie dôchodkov podľa platného zákona. Podmienkou bude vyčlenenie dodatočných financií zo štátneho rozpočtu na tento účel,“ konštatuje E. Rovenská.
Česko je vo výške penzií výrazne ďalej
Január 2022 síce priniesol zvýšenie penzií cez takzvanú valorizáciu pre 1,4 milióna dôchodcov na Slovensku, avšak len symbolicky, konkrétne o 1,3 percenta mesačne. V susednom Česku si penzisti polepšujú výraznejšie, a to v januári 2022 o 1,3 percenta, od júna o 8,2 percenta a česká vláda chystá aj tretiu a štvrtú valorizáciu v tomto roku. Krátko na to sa českí penzisti budú môcť tešiť aj na januárové riadne zvyšovanie penzií v roku 2023.
Valorizovať penzie treba aj podľa experta J. Mihála. „Súčasná valorizácia dôchodkov len o dôchodcovskú infláciu znamená, že sme z dôchodcov urobili občanov druhej kategórie, ktorí nemajú právo podieľať sa na ekonomickom úspechu štátu. Životná úroveň poberateľov dôchodkov je zamrazená na úrovni, na ktorej bola v okamihu priznania dôchodku,“ objasňuje na sociálnej sieti.
Preto navrhuje do valorizačného mechanizmu zapracovať aj medziročný rast miezd alebo ďalšie parametre zohľadňujúce rast ekonomiky.
Inflácia bude naďalej strašiakom
Pri 13. dôchodku ide o kompenzáciu výrazného rastu spotrebiteľských cien, keďže inflácia za domácnosti dôchodcov dosiahla vo februári medziročnú hodnotu 9,9 percenta. Ďalším dôvodom je aj predpokladané zvýšenie medziročnej miery inflácie za domácnosti dôchodcov za prvý polrok 2022 o 9,3 percenta (makroekonomická prognóza Inštitútu finančnej politiky rezortu financií z marca 2022).
Iné prognózy sú však ešte závažnejšie. Na konci marca guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír informoval, že v novom roku sa očakáva ďalšie zdražovanie, inflácia by sa mala hýbať niekde medzi úrovňami desať až 14 percent.
V súvislosti s tým vláda predstavila niekoľko ďalších foriem pomoci. Seniorov sa týka len jeden, jednorazový príspevok sto eur, a to v prípade, ak majú nad 62 rokov a nevznikol im nárok na penziu ani 13. dôchodok. Ide o skupinu približne 102-tisíc ľudí, pre ktorých táto pomoc predstavuje 10,2 milióna eur.