Nie štrnásť, ale len desať dní. Toľko trvá po novom karanténa, ak sa u niekoho neobjavili za posledné tri dni príznaky ochorenia. Vyplýva to z najnovšej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), ktorá platí od pondelka 13. septembra a zrejme mala potešiť Slovákov v čase, keď je na návšteve pápež František.

Na ilustracnej fotografi panelove bytove domy v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Majetok nikto neskryje. Trojnásobné dane z majetku by umožnili zásadné zníženie daní z príjmu

Len účasť očkovaných napokon pri jeho návšteve padla, keďže na stretnutie s ním sa prihlásilo málo ľudí, hoci minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský bol dlhší čas s touto požiadavkou neoblomný. Pravdepodobne najmä kvôli tomu, aby podporil vyššiu zaočkovanosť.

Biskupi si napokon na poslednú chvíľu presadili, aby počas týchto dní platili rovnaké pravidlá ako pri iných hromadných akciách, teda pre očkovaných, testovaných, alebo tých, ktorí prekonali covid. 

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní

Pandemická situácia sa zhoršuje a desaťtisíce ľudí sa stretávajú kvôli pápežovi.  Napríklad okres Prešov, jedno z miest, ktoré pápež navštívil, je aktuálne zaradený v stupni ostražitosti podľa covid automatu, s obmedzenými službami, rovnako aj pri konaní hromadných podujatí.  Za bežnej situácie by bolo všetko limitované. Pritom ešte 6. septembra bolo na stretnutie s ním zaregistrovaných viac ako 25-tisíc ľudí. 

Na svätú omšu s pápežom Františkom prišlo do Šaštína dokonca viac ako 50-tisíc ľudí, informovala tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska. K iným podobným hromadným podujatiam, ktoré by sa v tomto čase teoreticky konali, by však vláda aj s rezortom zdravotníctva, bola tradične veľmi zdržanlivá, až zamietavá.  Rovnako aj pri akomkoľvek zhromažďovaní občanov na voľnom priestranstve, pričom apeluje na ochranu verejného zdravia. Vtedy spravidla oponuje nepriaznivými číslami vývoja, ktoré by sa takto ešte viac zvyšovali.  

Minister Lengvarský predstavil tiež reformu nemocníc.
Neprehliadnite

Stopka pre neočkovaných. Mnohé zdravotné služby už nie sú dostupné, bez testu nikam

Zatiaľ nie sme na Slovensku v počte nových prípadov najrýchlejšie rastúca krajina na svete. Ale v Európe sme. „Dnes máme identifikovaných za posledných 7 dní 5-tisíc pozitívnych a širiteľov. Je ich reálne troj, päť, možno 7-násobok. Nevedia o tom. Ako keby ste mali blchu v kožuchu," hovoria na svoje sociálnej sieti analytici portálu Dáta bez pátosu.

Až 50-tisíc prípadov na 5 miliónovú krajinu je 1 zo 100. Ak bude na pľaci u pápeža 50-tisíc ľudí, tak ich bude pozitívnych 1 až 500. Potom to už bude matematika, uvádzajú analytici. „Sme fakt zvedaví, či vláda naberie odvahu ten covid automat upraviť, deti nerátať do výpočtu, lebo inak nás pandemickí jastrabi zakryjú svojimi čiernymi krídlami," konštatujú. 

Karanténa nie 14, ale 10 dní

Doba karantény sa po novom od 13. septembra skrátila aj tým ľuďom, ktorí s pozitívne testovaným prišli do kontaktu. Na piaty deň musia podstúpiť PCR test s negatívnym výsledkom. V tom sa oproti minulosti nič nezmenilo. Desaťdňová lehota sa podľa ÚVZ začína počítať od objavenia sa prvých príznakov.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský chápe obavy koaličného hnutia Sme rodina v súvislosti s novelou k využívaniu COVID preukazov. Verí, že si s hnutím vydiskutuje ich pripomienky k zákonu.
Neprehliadnite

Bonusy očkovaným cez Zákonník práce. Firmy sa chytajú za hlavu, vláda nemá rozum, rieši čo nemá

V prípade, že sa nevyskytli, začína sa počítať od dátumu odobratia vzorky. „Ak sa v posledných troch dňoch príznaky objavili, o ukončení izolácie rozhodne všeobecný lekár,“ uviedol médiám Marek Eliáš z ÚVZ SR. Doplnil, že v prípade, ak sa u kontaktu objaví aspoň jeden príznak ochorenia, o ukončení karantény rozhodne opäť všeobecný lekár.

Na snímke sú príchody ministrov na 2. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Robiť sa peknými za cudzie peniaze? To vláde ide, chce dať očkovaným viac voľna a 275 eur

Ako pre TREND prezradila Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu zdravotníctva, upravenie počtu dní karantény bolo navrhnuté na základe nových poznatkov a ich následným prerokovaním konzíliom odborníkov.

Ako jediná krajina v EÚ však naďalej máme od 15. júla na Slovensku karanténu neočkovaných po vstupe do krajiny, na 5 deň je možné podstúpiť PCR test. A rezort toto pravidlo zmeniť nemieni, aj keď dobu karantény skrátil.

Stále sme najpápežskejší v EÚ

Ostatným krajinám už od začiatku leta postačuje pri prekročení hraníc európsky covid pass, a to napriek pokračujúcej vlne pandémie delta variantu. Slovensku nie.

Na snímke premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) prichádza na rokovanie 27. schôdze vlády SR 25. augusta 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Koalícia si pomýlila svoju rolu. Firmy nie sú „dojná krava“, vedia si ustrážiť kompetencie

„Vstup do krajiny si určuje každý štát sám na základe vyhodnocovania aktuálnej epidemiologickej situácie, miery zaočkovanosti obyvateľstva, incidencie ochorení, hospitalizovanosti, respektíve smrtnosti na ochorenie covid-19. Podmienky sa rovnako menia na základe aktuálnej epidemiologickej situácie,“ uviedla Z. Eliášová.

Na snímke vľavo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Voľno očkovaným je blud, musia ho mať aj ostatní. Vláda chybuje v benefitoch a porušuje zákon

Paradoxom však je, že karanténu pre neočkovaných nariadil rezort zdravotníctva už v júli, hoci počas celého leta bolo Slovensko v zelenej zóne a epidemiologická situácia bola na minime. Teda už dva mesiace musia ľudia strpieť opatrenie, ktoré iné krajiny Európskej únie doteraz nezaviedli, napriek pribúdajúcim covid prípadom.

Ostatné krajiny zotrvali pri rozlišovaní cestovateľského semafora na zelené, červené a čierne, Slovensko ho od júla zrušilo.

Budú čoskoro čierne okresy

Veľké starosti začína robiť aj čoraz farebnejší covid automat. Tak ako ho nastavil rezort zdravotníctva na čele s V. Lengvarským, sa zafarbuje príliš rýchlo do tmavších, teda rizikovejších farieb. Od pondelka 13. septembra je desať okresov červených – v prvom stupni ohrozenia.

Prevádzky nemusia hlásiť, aký režim pre vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí a následne ho dodržiavať. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené. Od pondelka 16. augusta 2021 je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Neprehliadnite

Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia

Ďalších 47 okresov je oranžových – v stupni ostražitosti a zvyšných 22 okresov zostáva v zelenej fáze. Bežní ľudia nechápu, ako je možné, že ich okres bude možno čoskoro v covid automate čierny, ale nemocnica je takmer prázdna.

Na túto situáciu upozorňuje aj matematik a hovorca iniciatívy Veda pomáha Richard Kollár. „Úlohou covid automatu je vyhodnocovanie budúcich rizík hospitalizácií, nie tých existujúcich. Teda mení farbu nie podľa súčasného stavu, ale podľa očakávaného stavu hospitalizácii o pár týždňov.Jeho cieľom je eliminácia veľmi vysokých vrcholov záťaže nemocníc.“

Prevádzkovatelia reštaurácií sa sami rozhodnú, pre ktorých zákazníkov zostanú otvorení.
Neprehliadnite

Ukážte mobil s covid pasom. Štát nevychytal v čítačke všetky muchy, v reštrikciách však vedie

Z tohto hľadiska farba nemusí nutne zodpovedať tomu, čo momentálne vidíme, lebo úlohou automatu je vidieť za roh. Otázne však je, či za roh dobre vidíme, zamýšľa sa R. Kollár.

Riešiť problémy tam, kde sú

Aj analytici portálu Dáta bez pátosu tvrdia, že štát by sa mal zobudiť v tom, ako nastavil pravidlá. „Náš problém sa fakt nevolá neočkované deti. Riešením nie je izolácia žiakov a ich 14-dňová alebo 10-dňová karanténa. Náš problém sa vždy volal, stále volá a bude volať seniori,“ dodávajú dátoví analytici.

Slovensku podľa nich pomôže jedine riešenie ohnísk, hyperohnísk a okamžite. Inak bude krajina na prelome septembra a októbra fialovo-čierna s červenou Bratislavou. Stále vraj platí, že tie hranice farieb sú nastavené veľmi prísne.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger počas Dňa otvorených dverí Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, v Banskej Bystrici 16. júla 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Zmeniť zákon a povinne očkovať? Jedna vládna strana názorovo vyčnieva, ostatné sú zajedno

A preto sú v covid automate potrebné mierne zmeny, niektoré z nich už prešli aj minulotýždňovým konzíliom, aj keď s veľkým omeškaním. Zmeny by zrejme mohli čo najskôr uzrieť svetlo sveta, dovtedy sa však mnohé okresy zafarbia ešte viac.

Hovorkyňa rezortu Z. Eliášová pre TREND potvrdzuje, že reštrikcie prichádzajú už v červenej farbe. „Je to dané tým, že sa nachádzame v prostredí delta variantu, ktorý je infekčnejší a je u neho dvojnásobne väčšie riziko ťažšieho priebehu, a teda aj smrtnosti. Nezaočkované a netestované osoby, ktoré ochorenie covid-19 ešte neprekonali, zároveň predstavujú extrémne vysoké riziko pre svoje okolie,“ konštatuje s tým, že miera reštriktívnosti v „základe“ je preto na mieste.

Zavedie sa test aj pre očkovaných?

Otázkou zostáva, či je vhodné v tomto čase cestovať a kupovať si letenku napríklad na október do Barcelony. R. Kollár na svojej sociálnej sieti uvádza, že cestovanie pre zaočkovaných by nemalo byť na slovenskej strane spojené s karanténou, možno však pribudne povinný test po návrate.

Na snímke hlavný hygienik SR Ján Mika. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Cirkus vo vyhláškach, chaos vo firmách. Zákazníci však nie sú na špagátiku

„Avšak situácia na Slovensku v októbri môže byť taká zlá, že iné krajiny sa budú pred cestujúcimi zo Slovenska chrániť povinnou karanténou, možno aj pre očkovaných. Preto cestovanie v októbri a novembri z našej krajiny môže byť komplikované,“ objasňuje R. Kollár na sociálnej sieti.

Na druhej strane, okolité krajiny budú v podobnej situácii ako my, preto zásadné opatrenia priamo na našich hraniciach nie sú očakávané, aj keď zostanú určite minimálne v režime OTP, teda očkovaní, testovaní či po prekonaní ochorenia.

A či je cestovať rozumné? V čase oblasti s pomerne homogénnou situáciou nie je podľa slov vedca rozdiel cestovať do Viedne alebo do Veľkého Medera, či do Čierneho Balogu. Na druhej strane, cestovanie z pomerne veľmi zamoreného Slovenska do málo zamoreného Španielska, je rizikové práve pre Španielsko.

„Pre zaočkovaných, ktorí si urobia pred cestou PCR test, je toto riziko pomerne malé, odporúčam navyše s ohľadom k ostatným dva-tri dni pred testom a v čase medzi testom a odletom sa v čo najväčšej miere izolovať,“ konštatuje na záver R. Kollár.