Finančný trh je plný paradoxov. Jedným z nich sa môže javiť piatkové uzavretie britského akciového indexu FTSE 100 na nových historických maximách. Britské blue-chips akcie vzrástli v piatok o percento a prvý krát v histórii zaznamenali hodnotu nad 7 900 bodov.
Kým sú americké akcie stále nižšie o viac ako 10 percent od svojich historických maxím, britským sa podaril na prvý pohľad husársky kúsok. Rozhodne to však nie je následok skvelej ekonomiky, ktorá má na najbližšie roky najhorší výhľad zo všetkých krajín G7. Naopak, kvári ju vysoká inflácia, pomalý rast a nedostatok pracovnej sily. Mnohé z toho je následkom Brexitu.
Dôvod, prečo britské akcie zaznamenali nové maximá, prezrádza aj ich načasovanie. Boli dosiahnuté, keď americký dolár prudšie posilnil po lepších ako očakávaných výsledkoch z amerického trhu práce. Inak povedané, keď britská libra oslabuje, hodnota domácich firiem sa nemení a preto sa oceňujú vyššie.
Dokumentuje to aj skutočnosť, že jedným z najlepších akciových trhov na svete v minulom roku bola istanbulský index BIST 100, ktorý narástol takmer o 200 percent, keď poskytoval ochranu pred vysokou infláciou a simultánnym poklesom tureckej líry.
V skutočnosti sa v dolárovom vyjadrení britský index FTSE 100 obchoduje od roku 2016 na takmer rovnakej úrovni. Americké akcie pritom získali 100 percent a európske 30 percent. Britské akcie stagnujú. Najväčšiu nominálnu vzpruhu tak získali najmä z 10-percentného poklesu britskej libry.
Veľká britská ilúzia narazila na realitu. Koniec Johnsona je tichým priznaním zlyhania brexitu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?