To posunulo GBPUSD nad úroveň 1,71 po prvý krát od septembra 2008. Dnes ráno o 9:30 sa pár obchoduje na úrovni 1,7146. Ohľadom ďalšieho rastu libry voči doláru sme aj napriek silnému rastu britskej ekonomiky opatrní. A to kvôli klesajúcej inflácii, ktorá sa vzďaľuje od dvojpercentného cieľa Bank of England. Jej guvernér totiž prednedávnom vyhlásil, že by pred zvýšením sadzieb videl aj rast nominálnych miezd, ktorý ide ruka v ruke s infláciou. Zo strednodobého hľadiska teda ešte priestor pre rast libry vidíme, z krátkodobejšieho hľadiska ale tento trend môže zastaviť vývoj inflácie.

Na najvyššie úrovne od novembra minulého roka sa včera dostal AUDUSD. Tomu pomohlo aj ranné zasadnutie austrálskej centrálnej banky, ktoré prinieslo jemne pozitívnejší komentár na vývoj ekonomiky v krajine. Austrálska centrálna banka však zopakovala, že s úrokovými sadzbami dlhšie obdobie hýbať nemieni a že mena je podľa nej prisilná. Toto sú z nášho pohľadu faktory, ktoré obmedzujú priestor pre ďalší rast meny a tak vidíme ako najpravdepodobnejší scenár pohyb v bočnom trende. Jeho horná hranica sa ale ešte môže posunúť nahor.

Dnes ráno AUDUSD časť zisku odovzdal, keď mimoriadne negatívne prekvapila májová obchodná bilancia. Tá skončila v deficite 1,91 miliardy AUD (oč. – 160 mil.), ktorý bol najvyšším od januára 2013. Za tento deficit je zodpovedný pokles exportu, za ktorým stojí predovšetkým nižší dopyt po nerastných surovinách. Pokiaľ by tento trend pokračoval, tak by so slabším dopytom po komoditách oslabil aj dopyt po austrálskych dolároch, a práve to je dôvod, prečo dnes AUDUSD stráca. O 9:30 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,9462.

Silný austrálsky dolár včera tradične pomohol novozélandskému doláru. Ten si ale na nové dlhodobé maximá nesiahol, keď ho zastavilo trojročné maximum 0,8790. Od neho sa napokon odrazil a dnes ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 0,8763. Pri NZD vidíme zo strednodobého hľadiska vzhľadom ďalšie plánované zvýšenie úrokových sadzieb viac priestoru pre rast ako pri AUDUSD, na druhej strane je ale NZDUSD vysoko a aj pokiaľ by nastal rastový trend, tak by nemal byť prudký. Viac pravdepodobný scenár je z nášho pohľadu pokračovanie bočného trendu, ktorého horná hranica sa môže posunúť nahor.

Indexy výrobnej dôvery včera dorazili aj z ďalších popredných ekonomík, dopadli však v súlade s očakávaniami a tak veľa vody nenamútili. V USA ISM index stagnoval na úrovni 55,3b. (oč. 55,6b.), v eurozóne bol PMI index revidovaný kozmeticky nadol z 51,9b. na 51,8b. (oč. 51,9b.) a v Číne z 50,8b. na 50,7b. (oč. 50,8b.). Akcie pokračujúcu expanziu výrobných sektorov v popredných ekonomikách prijali pozitívne. Paneurópsky index EuroStoxx50 včera vzrástol o 0,94 % a širší americký index S&P500 o 0,67 %. Pre americké akcie to opäť znamená nové historické maximá. Dnešné obchodovanie začali európske akcie len s jemnými zmenami.

Pred mega-rušným štvrtkom toho bude dnes v makroekonomickom kalendári o čosi menej. Z USA dorazí ADP júnový report zmeny počtu pracovných miest v súkromnej sfére (14:45; oč. +206 tis.), ktorý môže napovedať, ako bude vyzerať vo štvrtok oficiálna vládna správa. A v podvečerných hodinách bude verejne vystupovať šéfka FEDu Yellenová (17:00)

Autor je analytik X-Trade Brokers.

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu