V utorok v rámci prezentácie inflačného reportu pred britským parlamentom bol naopak Carney skôr holubičí. Carney vyhlásil, že pred zvýšením úrokových sadzieb by rád videl aj rast miezd, ktorý bude dôkazom výrazného zníženia nevyužitej kapacity v ekonomike. Ten sa zatiaľ ešte v citeľnejšej podobe nedostavil, naopak inflácia klesla najnižšie od októbra 2009.

GBPUSD tak klesol späť pod úroveň 1,70 a v stredu ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 1,6956. Z nášho pohľadu táto zmena rétoriky svedčí o tom, že sa buď očakávania budúceho vývoja úrokových sadzieb dostali zhruba na takú úroveň, ako si to Bank of England predstavuje, alebo kvôli nižšej inflácii klesli očakávania samotnej Bank of England na trhovú úroveň. Pravdepodobne to bola kombinácia oboch faktorov. 

Očakávaniami tak trhov, ako aj Bank of England môžu zahýbať dobré dáta a libre sa tak ešte môže otvoriť priestor pre určitý rast. Pokiaľ sa ale dáta zhoršia, tak sa s nimi zhorší aj výhľad pre úrokové sadzby a týmpádom aj pre libru. Zmiešané dáta by mali priniesť bočný trend, ktorý v tejto situácii vidíme ako najpravdepodobnejší.

Naopak, počas včerajšieho obchodovania sa darilo euru. A to aj napriek ďalšej zlej správe z eurozóny – nemecký IFO index podnikateľskej dôvery klesol zo 110,4b. na 109,7b. (oč. 110,3b.), čo predstavuje najnižšiu úroveň v tomto roku. IFO index sa tak zaradil k sérii negatívnych dát pre euro z tohto týždňa - slabším indexom výrobnej a nevýrobnej dôvery z eurozóny a Draghiho vyjadreniu, že úrokové sadzby nepôjdu nahor minimálne do konca roka 2016.

Euro najprv oslabilo, EURUSD ale narazil na hranicu 1,359, ktorá ho viac nadol nepustila. Od nej sa EURUSD odrazil a v stredu ráno o 9:30 EURUSD obchoduje na úrovni 1,3614. Slabší IFO index nás len utvrdil v našom negatívnom výhľade na ďalší vývoj EURUSD. Naznačuje to narastajúci diferenciál medzi úročením dlhopisov v prospech dolára a aj očakávaná zmena pomeru aktív centrálnych bánk v neprospech eura, ktorá bude dôsledkom nových dlhodobých úverov zo strany ECB.

Na akciových trhoch pokračuje nízka volatilita. Paneurópsky index EuroStoxx50 vzrástol o kozmetických 0,07 %, širší americký index S&P 500 naopak klesol o 0,64 %, keď sa dostal pod tlak po zatvorení trhov v Európe. Z nášho pohľadu je dôvodom pre pokles vysoká relatívna hodnota – pomer ceny indexu S&P 500 k očakávaným ziskom v najbližších 12 mesiacoch vzrástol ku koncu uplynulého týždňa na úroveň 15,6, ktorá je najvyššia od roku 2014.

Akciám v poklese nezabránili ani veľmi silné čísla z USA. Conference Board index spotrebiteľskej dôvery vyskočil o 3b. na najvyššiu úroveň od januára 2008 85,2b. (oč. 82,2b.) a anualizované predaje nových domov vyskočili zo 425 tis. na 504 tis. (oč. 442 tis.), čo bolo zase najviac od apríla 2008. Oživenie americkej ekonomiky teda podľa týchto čísel pokračuje solídnym tempom. Európske akcie ráno nadviazali na pokles v USA, hlavné indexy otvorili so stratou zhruba pol percenta.

V stredu toho bude v ekonomickom kalendári menej. Sledovať sa budú len májové nové jadrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby (14:30; oč. +0,3 %) a druhá revízia anualizovaného rastu amerického HDP v prvom kvartáli (14:30; oč. -1,7 % q/q).

Autor je analytik X-Trade Brokers.

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu