Guvernér centrálnej banky Mark Carney predstavil novú päťlibrovku v Blenheimskom paláci v mestečku Woodstock, kde sa legendárny britský vojenský vodca v roku 1874 narodil. Výberom premiéra W. Churchilla chce banka pripomenúť jeho „buldočieho ducha“, uviedol M. Carney.
„Polymérové bankovky znesú poliatie červeným klaretom, odklepnutie popola z cigary, stisk buldočích zubov a dokonca aj žmýkanie v práčke,“ uviedol M. Carney niektoré z Churchillových záľub a obľúbených činností, vrátane druhu francúzskeho Bordeaux, pre ktoré sa v Británii zaužívalo označenie klaret.
Na zadnej strane je zachytený Westminsterský palác, sídlo britského parlamentu a hodinová veža so zvonom Big Ben. Hodiny na veži ukazujú tri hodiny popoludní, čo je zhruba čas, keď W. Churchill predniesol 13. mája 1940 v snemovni pamätný prejav o „krvi, drine, slzách a pote“.
Drahšia, no s dlhšou životnosťou
Vyrobiť novú päťlibrovku je zhruba dvakrát drahšie ako papierovú bankovku, jedna stojí 7,4 pencí (asi 10 centov). Centrálna banka však tvrdí, že nová bankovka vydrží v priemere 5 rokov, čo je dvaapolkrát dlhšie ako súčasné obeživo. Polymérová bankovka, ktorá sa prakticky nedá roztrhnúť, je tiež ohľaduplnejšia k životnému prostrediu, uviedla banka.
Britská menová autorita už v roku 2013 avizovala, že začne vydávať plastové bankovky, ktoré sa vyrábajú z tenkej, transparentnej a pružnej polypropylénovej fólie. Ako prvá začala bankovky z plastu používať v roku 1988 Austrália. Používa ich aj Kanada, odkiaľ pochádza M. Carney.
Plastová päťlibrovka bude pustená do obehu od 13. septembra. Po nej príde v lete 2017 na rad plastová desaťlibrovka so spisovateľkou Jane Austenovou. Do roku 2020 by potom centrálna banka mala predstaviť bankovku v hodnote 20 libier s vyobrazením maliara Josepha Mallorda Williama Turnera, rovnako vyrobenú z plastu.