Dopyt po nových bytoch je na Slovensku stále obrovský. Kupujúcich neodrádzajú ani vysoké ceny a nových majiteľov si dokážu nájsť aj nehnuteľnosti, ktoré doslova dýchajú luxusom. Najväčší dopyt po takýchto nehnuteľnostiach je pochopiteľne v Bratislave, ktorá sa čoskoro dočká nového projektu Liget s ponukou luxusného bývania a zaujímavého výhľadu na panorámu hlavného mesta.

Ako všetko v živote má svoju postupnosť, v kariére to platí dvojnásobne. Pred ôsmimi rokmi začal Peter Marhula pracovať pre pána Dvoreckého, ktorý ako investor zastrešuje okrem projektu Liget viaceré ďalšie projekty, akými sú napríklad Relaxx centrum či Atrium na Einsteinovej ulici. Jeho prvý projekt bola obytná zóna Mlynské pole určená na výstavbu šesťdesiatich rodinných domov, následne vybudovali škôlku Limbach, polyfunkčný objekt a niekoľko desiatok domov. Dnes pôsobí ako generálny projekt manažér projektu Liget, a zároveň je konateľom spoločnosti, ktorá je generálnym zhotoviteľom projektu.

Už dlhšie je známe, že na Slovensku, najmä v Bratislave, je nedostatok bytov. Aká je situácia v oblasti luxusných nehnuteľností?
Dopyt po bytoch na slovenskom trhu je stále neutíchajúci. Vzhľadom na jedinečnosť polohy projektu Liget, a na to, že sa snažíme vybudovať niečo, čo pretrvá, môžeme hovoriť, že naše byty sú luxusné. V tomto smere, samozrejme, nie je toľko kúpyschopných klientov ako v segmente lacných bytov, projekt Liget si jednoznačne vyžaduje luxusné byty. Keď sa pozrieme na náš predpredaj, môžeme konštatovať, že na Slovensku je o luxusné byty záujem.

Stojíte za bratislavskýmprojektom Liget, ktorý by mal v hlavnom meste ponúkať najvyšší štandard bývania. Na akú skupinu zákazníkov cielite?
Našou cieľovou skupinou sú tí najnáročnejší klienti. Tomu, samozrejme, zodpovedá aj charakter projektu Liget. Jedinečná poloha a s ňou súvisiace neopakovateľné výhľady, ktoré zachytávajú atmosféru hlavného mesta, sú len jedným z výnimočných atribútov nášho projektu.

Kto sa podieľal na architektúre projektu a čím je architektúra projektu Liget výnimočná?
V momente kúpy projektu Liget našou spoločnosťou, zastrešoval architektúru exteriéru uznávaný architekt Ing. arch Ľubomír Závodný, s ktorým sme nadviazali aj na predchádzajúcu spoluprácu. Následne sme požiadali o spoluprácu spoločnosť DZ ARCHITEKTI, s ktorými v súčasnosti pracujeme a ktorí stoja za zmenami exteriéru. Tie si môžete všimnúť vo vizualizáciách, na základe ktorých sa robí projekt.

Skúste povedať niečo o samotných bytoch. Čím sú zaujímavé a ako sa odlišujú od konkurencie?
Najväčšou zaujímavosťou, a zároveň tým, čo bytom dodáva punc jedinečnosti, je už spomínaná poloha. Tú dopĺňa a zvýrazňuje nadštandardné technické vybavenie, v ktorom sa bytové jednotky predávajú. Klient si môže vybrať z troch farebných prevedení – light line, natural line a dark line. Na základe toho budú následne použité vybrané odtiene dresových obkladov, drevených parkiet či kobercov. Vizualizácie jednotlivých farebných prevedení sú k dispozícii na našej webovej stránke a vzorky sú k nahliadnutiu v našom showroome na Krasovského ulici v Bratislave. Nadštandard sa odzrkadľuje aj vo svetlej výške v bytoch, ktorá sa pohybuje od takmer 2,7 metra až po takmer 3 metre. Čo sa týka zariadenia, byty sa odovzdávajú s kompletne vyhotovenou kúpeľňou a sanitárnym zariadením, batériami a elektrické rozvody sú ukončené inteligentnými vypínačmi  zásuvkami. Interiérové dvere sú vo výške 2,4 až 2,7 metra - záleží od svetlej výšky poschodia.

Spomínali ste, že ste začali spoluprácu na zmenách exteriéru s DZ ARCHITEKTI. Kto sa stará o dizajn bytových interiérov?
Interiérové prevedenie projektu je v réžii našich dlhoročných architektov z DZ ARCHITEKTI na čele s Mgr. arch. Máriom Zajacom. Spoluprácu s týmto ateliérom si veľmi pochvaľujeme a sme s ich dielom maximálne spokojní. Ich architektúra kráča s dobou a dokážu uspokojiť požiadavky aj tých najnáročnejších klientov.

Byty v projekte Liget budú cenou aj vyhotovením luxusné, aké materiály budú použité na celú stavbu a v samotných bytoch?
Skelet stavby sme prispôsobili lokalite a výhľadom, ktoré zachytávajú atmosféru hlavného mesta. Od podlahy až po hornú dosku bytu je použitá hliníková kompletne zasklená fasáda s izolačným trojsklom, ktoré spĺňa najprísnejšie kritériá tepelných a hlukových prestupov. Pochopiteľne, aj takúto špičkovú fasádu je nutné tieniť a zamedziť vstupu tepla, čo dosiahneme prostredníctvom technológie fixsreen. Výhodou tohto sklotextilného vlákna je predovšetkým jeho transparentnosť. Klient si tak môže užívať krásne výhľady aj napriek tieneniu. Fixscreen odoláva vysokým poryvom vetra. A teda aj keď je slnečný, no veterný deň, screeny zostanú na rozdiel od iných technológií zatiahnuté. Ovládajú sa prostredníctvom inteligentnej elektroinštalácie, reagujú na zvýšenie teploty v byte, prípadne na dosah svetelných lúčov na fasádu. Čo sa týka konkrétnych materiálov, ide o monolitický železobetónový skelet so stužujúcim jadrom a železobetónovými stropnými doskami. Nosné steny sú rovnako železobetónové v kombinácii s dvojvrstvovými sadrokartónovými stenami. Je nutné povedať, že medzibytové priečky sú akustické a stropné dosky sú tiež odizolované kročajovou izoláciou, aby bol zaistený čo najväčší užívateľský komfort našich klientov aj po tejto stránke. Steny sú vyhotovené tak, že je na ne možné aplikovať rovno tapetu, prípadne iný obklad. Veľmi dôležitou súčasťou každého nového projektu sú použité technológie.

V prípade luxusných bytov obzvlášť. Aké technológie ste sa rozhodli použiť v projekte Liget?
Úplne s Vami súhlasím. Pre uspokojenie požiadaviek najnáročnejších klientov je potrebné zabezpečiť vysoký komfort bývania. Liget je preto technologicky „nabitý“ a prevyšuje ostatnú bratislavskú konkurenciu. V našom projekte sú samozrejmosťou vykurovanie a chladenie prostredníctvom tepelných čerpadiel systémom voda-voda, pričom ako záložný zdroj tepla slúži plnohodnotná plynová kotolňa. Podlahové vykurovanie je v každej miestnosti. Chladené stropy, ktoré dopĺňajú zabudované fancoily. Rekuperácia je zavedená do každej izby, pričom každú miestnosť je možné regulovať samostatne. Inteligentná elektroinštalácia zabezpečuje de facto autonómne fungovanie bytovej jednotky, pričom manuálna funkcia je vždy autonómne nadradená. Navyše ponúkame drobné technické novinky ako záplavový senzor, protipožiarny senzor a samozrejme videovrátnika.

Projekt Liget bude stáť v blízkosti petržalského Sadu Janka Kráľa. Prečo práve táto lokalita? Čím si Vás získala?
Lukratívnym bonusom nášho projektu je najväčšia bratislavská „záhrada“ rovno pod nosom. Sad Janka Kráľa so svojimi 42 hektármi zelene podčiarkuje jednotný charakter projektu Liget a spolu s unikátnymi výhľadmi na dominanty hlavného mesta ponúka najlukratívnejšiu stavbu Bratislavy. Vďaka Sadu Janka Kráľa vieme klientom garantovať, že naše výhľady na Bratislavu, ako jedny z mála, pretrvajú. Obrovskou výhodou tejto lokality je jej poloha. V centre ste pešo za chvíľku, rovnako ako na bratislavskom obchvate, ktorým sa do pár minút dostanete na bratislavské letisko, či na letisko Schwechat, kam cesta autom trvá približne 30 minút. Ďalšou pridanou hodnotou je bezpochyby obchodné centrum Aupark, električková zastávka za budovou či fitness centrum s bazénom v budove Relaxx.

Niektoré projekty lákajú klientov ku kúpe bytu aj rôznymi benefitmi, ako napríklad spoločná sauna či bazén v bytovom komplexe, fitness centrum či ďalšie. Je toto prípad projektu Liget?
Už samotné spoločné priestory nášho projektu naznačujú, že sa jedná o výnimočný typ bývania. Emóciu sme sa snažili zachytiť už pri vstupe do našej lobby, kde sú použité luxusné materiály ako je kameň či drevo, a v ktorej Vás privíta recepcia s nonstop prevádzkou. Chodby a spoločné priestory budú taktiež na nadštandardnej úrovni. Steny budú obložené, na podlahe budú kobercové bordúry, výťah bude mať integrovaný LCD displej a ambientné osvetlenie. Ďalší z benefitov je sklad na bicykle s vlastným zakladačom aj boxy na elektromobilitu.
Pôvodne malo byť súčasťou projektu aj fitness centrum, no keďže sa v pešej dostupnosti nachádza fitness centrum s bazénom, od tohto nápadu sme upustili a nahradili ho zasadacou miestnosťou vybavenou mobiliárom vo vysokom štandarde, ktorá je rezidentom plne k dispozícii. Môže slúžiť nielen na domové schôdze, ale aj na súkromné posedenia, oslavy či pracovné stretnutia. V neposlednom rade bývanie spríjemňuje aj parková zeleň s oddychovou zónou a výsadbou, s čím je zladená aj zelená strecha nad exteriérov ými parkovacími miestami.

Konkurencia na trhu nehnuteľností je veľmi silná. Dokonca aj tá v oblasti luxusných bytov. Myslíte si, že s projektom Liget zaujmete Vašu cieľovú skupinu?
Ako uvádzame vyššie, jedná sa o naozaj jedinečný projekt, ktorý spája lokalitu, výhľady, emócie a v neposlednom rade technológie. Jednoducho nové dejiny bývania.

Na snímke je Peter Marhula, zástupca developerského projektu Liget v Bratislave.
Zdroj: MATEJ KALINA
Peter Marhula (34)
vyštudoval právo v Bratislave a Madride. Popri škole pracoval ako právny koncipient, po skončení štúdia si založil vlastnú firmu. Pre Dvoreckého začal pracovať ihneď po štátniciach ako firemný právnik a projektový manažér. Jeho prvým projektom bola Obytná zóna mlynské pole, pracoval aj na budove Relaxx Einsteinova, dome nábytku Atrium Einsteinova či vinárstve DeVin. Škôlka v Limbachu v roku 2018 v Madride vyhrala cenu za európsku fasádu roka, v portfóliu mu nechýba ani krytá plaváreň či desiatka ďalších stavieb. Dnes pôsobí ako generálny projektový manažér a generálny dodávateľ stavby LIGET.