Bonzovanie sa musí oplatiť. Pravdepodobne týmto mottom sa riadila americká vláda pri reforme finančného systému. Bonzáci, ktorí odhaľujú ilegálne praktiky vo firmách, by mali podľa informácií denníka Financial Times získať odmenu v miliónových výškach.

V bežnom chode firmy občas nejde všetko podľa pravidiel a ľahko sa zájde za hranicu zákonnosti, opisuje Spiegel Online. O nekalých praktikách sa často nikto nedozvie. Všetci zúčastnení, ale aj prizerajúci sa sú totiž ticho. O to cennejšie je, keď sa niekto rozhodne prehovoriť o ilegálnej činnosti alebo prinajmenšom naznačiť, že sa deje niečo nekalé.

V USA majú už niekoľko rokov koncerny povinnosť zriadiť miesta, kde by mohli zamestnanci prípadné podozrenia hlásiť. Teraz by mali mať motiváciu navyše. Nové finančné odmeny pre „whistleblowers“ (ako bývajú títo informátori označovaní v anglosaských krajinách) odhaľujúcich podvody s cennými papiermi sú podľa Financial Times súčasťou reformy Wall Streetu, ktorá platí od minulého mesiaca.

Kto predloží originálne dokumenty vedúce k úspešnému prešetreniu americkou Komisiou pre cenné papiere, získa 10 až 30 percent z pokuty, ak prekročí milión dolárov. Očakáva sa, že obvinenia na burze kótovaných firiem a bánk z Wall Streetu prudko stúpnu.

Komisia pre cenné papiere počíta s tým, že vidina šesť- až sedemciferných súm priláka najmä vedúcich pracovníkov a tretie osoby. „Výška odmeny naznačuje, v akých bonzákov veríme. Malo by ísť o ľudí v spoločnosti alebo obchodníkov, od ktorých sme doteraz nikdy nič nepočuli,“ citoval Financial Times Stephena Cohena z komisie.

V posledných týždňoch musela mastnú pokutu od burzového dohľadu zaplatiť napríklad banka Citigroup. Dotknutý bol aj výrobca počítačov Dell. „V nedávnej minulosti sa pokuty od komisie šplhali na 800 miliónov dolárov. To predstavuje pre ľudí silné lákadlo posúvať tipy. No je to aj výzva pre veľké právne kancelárie obhajovať týchto ľudí,“ hovorí pre britský denník John Coffee, profesor práva na kolumbijskej univerzite.

Podobné motivačné odmeny pre bonzákov, ktorí odhaľujú podvody na štáte, viedli k vzniku miliardového biznisu právnych kancelárií. Advokáti sa špecializujú najmä na oblasť zdravotníctva. „Vychádzajúc zo skúseností, očakávam značný rast bonzáckych prípadov,“ citoval denník Tima Colemana, partnera v kancelárii Freshfields Bruckhaus Deringer.

Odborníci však varujú, že výška možných odmien pre informátorov môže viesť k tomu, že sa sklamaní pracovníci budú chcieť pomstiť zamestnávateľovi. Prešetrovanie pritom stojí čas aj peniaze. Komisia sa očakávaného nárastu preverovaní neobáva, tvrdí, že je naň pripravená.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP