Na pozostatkoch železnice, ktorá zbankrotovala v roku 1888 vyrástla firma, ktorá porazila väčšinu obľúbených investícií tohto roka. Akcie spoločnosti Texas Pacific Land za prvých 11 mesiacov roka 2024 strojnásobili svoju hodnotu. Ide o firmu, ktorá má 100 zamestnancov a v roku 2011 sa tam miesto počítačov používali ešte písacie stroje. V decembri cena akcií skorigovala prechádzajúci rast, ale napriek tomu ide o neuveriteľný príbeh.

Spoločnosť riadi 39-ročný Texasan Ty Glover, ktorý za poslednú dekádu zariadil doslova hospodársky zázrak. Ako prvý si všimol, že firma sedí na obrovských nevyužitých pozemkoch, ktoré je škoda len tak predať. To bol pôvodný zámer investičného trustu, ktorý vznikol na pozostatkoch skrachovanej železničnej federálnej spoločnosti Texas and Pacific Railway.

Jej najväčším aktívom bolo 3,5 milióna akrov zeme (približne 140 000 km2), čo je takmer trojnásobok územia Slovenska. Tieto pozemky dostala železničná spoločnosť ešte v 19. storočí, aby vybudovala vlakovú trať. Vláda neplatila za výstavbu v dolároch, ale pozemkami.

Pôvodný plán bol vybudovať transkontinentálnu železnicu z Texasu až do San Diega v Kalifornii ležiaceho na brehoch Tichého oceána. Výstavba sa začala v roku 1872, no panika na finančných trhoch počas nasledujúceho roka spôsobila bankrot stavebnej firmy. Železnica plán okresala a vlastnými silami vybudovala trať len naprieč Texasom - z mesta Marshall do Sierra Blanca čo je viac ako 1 000 kilometrov.

Trať sa začala využívať v roku 1881. Prvé roky si ju prenajímala Missouri Pacific Railroad, ktorú ovládal finančník Jay Gould. Ten istý človek mal veľký podiel aj v Texas and Pacific Railway. Po pár Missouiri Pacific Railroad nepredĺžila leasing trate a namiesto toho odkúpila celú Texas and Pacific Railroad aj s traťou. Následne rozhodla, že dlžoby za výstavbu trate splácať nebude a investorom radšej ponúkne pozemky. Neexistoval žiadny časový harmonogram predaja, času bolo skrátka dosť.

A tak sa pozemky predávali postupne, viac ako 130 rokov. Noví investori sa do firmy dostali len ťažko, pretože väčšinu držali bývalí veritelia železníc. Firme by nepožičala žiadna banka a manažment to ani nepotreboval. Wall Street firmu ignoroval. Napriek tomu, že sa v Texase rozbiehal ropný boom, jeden za najväčších súkromných vlastníkov pôdy z toho takmer vôbec neprofitoval.

„Nie je dôvod robiť okolo toho rozruch a platiť za reklamu, my tu len prenajímame a predávame pozemky,“ povedal Roy Thoms, šéf Texas Pacific Land Trust v roku 1998.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa