Akcie zažili v júli jeden z najlepších mesiacov od začiatku pandémie. Americký index S&P 500 vzrástol o vyše 9 percent a technologický Nasdaq o 12 percent.

Pesimizmus, ktorý koncom druhého kvartálu stiahol akcie nižšie, dosiahol extrémne úrovne. Stačilo málo a z extrémneho pesimizmu vznikol silný optimizmus. Tým málom bola poznámka šéfa Jeromeho Powella o tom, že úrokové sadzby zaznamenali „neutrálnu úroveň“.

Neutrálna úroveň sadzieb je teoretický konštrukt založený na predpoklade, že úrokové sadzby sú na úrovni, ktorá nezvyšuje ani neznižuje infláciu. Ak by sadzby v USA boli neutrálne, znamenalo by to, že stačí už iba ich malé zvýšenie a inflácia začne klesať.

Tieto slová sa stali pre finančné trhy prísľubom konca zvyšovania sadzieb, najmä po tom, ako ekonomický rast vykazuje známky spomaľovania. V stredu, po zasadnutí Fedu, vzrástli akcie najviac po tejto udalosti v histórii, a pridali sa aj vo štvrtok, keď sa Spojené štáty dostali do technickej recesie, a dokonca ešte aj v piatok, čím sa trh na pár dní vrátili k starej mantre FOMO (Fear of missing out).

Investori masovo odignorovali slová Fedu o tom, že jeho prioritou je zníženie inflácie na stabilné a udržateľné úrovne. Kým americká centrálna vidí vrchol úrokových sadzieb v polovici budúceho roka na úrovni 3,8 percenta, finančné trhy ho vidia na úrovni 3,3 percenta na začiatku budúceho roka.

Veľká neutrálna chyba

Označiť súčasnú úrokovú sadzbu na úrovni 2,5 percenta za neutrálnu je „neobhájiteľné“, povedal harvardský profesor a bývalý minister financií Larry Summers. Pridali sa k nemu ďalší skeptici ako bývalý člen Fedu Bill Dudley a hlavný ekonomický poradca Allianzu Mohamed El-Erian, ktorý ju vidí o 50 bázických bodov vyššie.

Na konci roka 2018, keď Fed naposledy zvyšoval úrokové sadzby, tie dosiahli rovnakú úroveň ako v súčasnosti. Vtedy ich označil za neutrálne, a to napriek tomu, že inflácia bola pod dvomi percentami. Teraz je nad deviatimi percentami. „Ako môže povedať rovnakú vec v súčasnosti, keď je inflácia tam, kde je, je pre mňa nevysvetliteľné,“ zamýšľa sa L. Summers.

„Ide o rovnaké zbožné prianie, ako to, ktoré nás dostalo do týchto problémov pri používaní termínu ‚prechodná inflácia‘,“ dodal.

Summersovo potvrdenie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa