Každý rok 22. mája kryptokomunita oslavuje Deň bitcoinovej pizze, ktorý sa zapísal do histórie ako významný míľnik. Tento deň pripomína prvú zdokumentovanú reálnu transakciu s použitím bitcoinu. Všetko sa začalo 22. mája 2010, keď programátor Laszlo Hanyecz uverejnil na fóre Bitcoin Talk príspevok, v ktorom ponúkol 10-tisíc bitcoinov výmenou za dve veľké pizze. Ponuka bola prijatá a pizze doručili priamo do Hanyeczovho domu na Floride, čím sa udial prvý nákup nejakého produktu za bitcoiny. V tom čase mala táto transakcia hodnotu približne 41 dolárov.

Ak by L. Hanyecz prekonal lenivosť a šiel nakúpiť do najbližšej večierky, pričom by si svoje bitcoiny ponechal, dnes by mu ten istý obnos kryptomeny vystačil na kúpu 46 miliónov veľkých pízz od Domino's Pizza za 15 dolárov za kus. Tento príbeh poukazuje na extrémnu volatilitu kryptomien a potenciál ich výrazného zhodnotenia. Za posledný rok najhodnotnejšia kryptomena vzrástla na hodnote o 160 percent a pohybuje sa blízko svojich cenových maxím.

Stock Traders work at the New York Stock Exchange minutes be
Neprehliadnite

Akciové špekulácie ako sociálna vzbura. Teória efektívnych trhov dostáva ranu na solar

Deň bitcoinovej pizze však nie je len oslavou tejto jedinečnej transakcie. Mal by byť dôvodom na zamyslenie, prečo sa hodnota bitcoinu enormne zvýšila a prečo dochádza k čoraz širšej adopcii technológie blockchain. Kritici bitcoinu tvrdia, že je príliš volatilný na to, aby bol spoľahlivým prostriedkom výmeny, a že je nepravdepodobné, že sa bude široko používať.

Krypto býci s tým súhlasiť nebudú a okrem toho, že vyzývajú k používaniu kryptomien a hlásajú demokratizáciu financií, si myslia, že ak aj nebude kryptomena v dohľadnej dobe platidlom, stane sa digitálnym úložiskom hodnoty.

Matt Hougan, hlavný investičný riaditeľ správcu kryptoaktív Bitwise, tvrdí, že to, že investícia nemá cash flow, neznamená, že nemá hodnotu. „Bitcoin pred desiatimi rokmi nemal žiadny peňažný tok, no napriek tomu je dnes o 15-tisíc percent vyššie,“ tvrdí a dodáva, že bitcoinu sa darilo v obdobiach vysokej a nízkej inflácie, ako aj pri stúpajúcich a klesajúcich úrokových sadzbách. „Svet je plný vecí, ktoré neprodukujú žiadny peňažný tok, ale majú hodnotu,“ hovorí M. Hougan a poukazuje na zlato, umenie a zberateľské predmety. „Bitcoin ponúka aj službu,“ argumentuje M. Hougan: „Tou je možnosť bezpečne uchovávať bohatstvo bez spoliehania sa na centralizovanú inštitúciu.“

Adopcia firmami

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa