Niečo cez 126 miliárd eur by mohla priniesť nová globálna korporátna daň vo výške 15 percent. Na takejto minimálnej sadzbe sa dohodlo 130 štátov a jurisdikcií, ktoré rokovali ohľadom revízie zdaňovania nadnárodných spoločností. Súhlas vyjadrila veľká väčšina zúčastnených krajín predstavujúcich viac ako 90 percent svetového HDP.
Dvojdňové rokovanie viedla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Vo svojom vyhlásení potvrdila, že technické podrobnosti sa majú dohodnúť do októbra, aby sa nové pravidlá mohli implementovať do roku 2023. Medzi štáty, ktoré odmietli podpísať dohodu, patria aj krajiny EÚ ako Írsko, Estónsko či Maďarsko, ktoré majú nízke dane. Ďalej sú to Peru, Barbados, Svätý Vincent a Grenadíny, Srí Lanka, Nigéria a Keňa.
Giganti využívajú daňové raje
Daňová reforma je namierená najmä voči nadnárodným spoločnostiam s cieľom, aby platili dane v krajinách, kde skutočne podnikajú. Technologickí giganti ako Google, Amazon, Facebook a Apple čelia kritike za to, že sa vyhýbajú zdaňovaniu. Napríklad tým, že svoje zisky priznávajú v daňových rajoch.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?