Finančná kríza nenarobila paseku len v bankách, národných hospodárstvach a na úradoch práce. Skomplikovala tiež život investorom, ktorí sa pokúšajú bezpečne zaparkovať peniaze a nechcú investovať do zlata. Podľa prepočtov Financial Times sa balík dostupných vládnych dlhopisov od krajín, ktoré majú AAA rating od všetkých troch významných agentúr, počas krízy zmenšil o tretinu. Najvyšší rating od agentúr Moody's, Standard & Poor's a Fitch má v súčasnosti len desať krajín. V roku 2007 ich bolo 15.

Veľkosť balíka najbezpečnejších dlhopisov najviac zasiahlo postupné vyradenie USA, Británie a Francúzska z elitnej skupiny. Celková veľkosť balíka sa podľa údajov FT zmenšila z 11 biliónov dolárov v roku 2007 na súčasné štyri bilióny. Investori začali pre prepad ratingov v tradične bezpečných krajinách hľadať nové útočisko pre peniaze.

FT upozorňujú, že kríza postupne prekresľuje tradičnú ratingovú mapu. Zdanlivo najviac v kríze získali krajiny Latinskej Ameriky a rozvíjajúce sa ekonomiky v Ázii. Krajiny ako Uruguaj, Brazília či Indonézia si počas krízy polepšili svoj rating aj o tri stupne. Krajiny eurozóny si za rovnaké obdobie v priemere známku o tri stupne pohoršili. Rekordný prepad zaznamenalo Írsko, ktoré podľa FT stratilo 11 stupňov ratingu. Celkový priemer hodnotenia Slovenska sa medzi rokmi 2007 a 2011 nezmenil.

Zmeny v štruktúre ratingov ukazujú na miesta, kde sa dá v budúcnosti predpokladať stabilný a udržateľný rast. Odzrkadľujú ale aj reformy, ktoré rozvíjajúce sa krajiny podnikli v posledných rokoch. Zosun tradične stabilných krajín a nárast známok pre rozvojové krajiny vytvoril zvláštnu novú skupinu v blízkosti hodnotenia BBB, kde sa miešajú európske krajiny zasiahnuté krízou s rozvojovými krajinami, ktoré sa za posledné roky posilnili.

„Rozvojové krajiny boli kedysi vysoko rizikové aktíva s vysokým ziskom. Dnes sú už štandardnou investíciou,“ povedal pre FT manažér portfólia firmy Fidelity Investments Jonathan Kelly.

Krajiny s AAA ratingom od všetkých troch hlavných agentúr
2007 2013
Dánsko Austrália
Fínsko Dánsko
Francúzsko Fínsko
Holandsko Holandsko
Írsko Kanada
Kanada Luxembursko
Luxembursko Nemecko
Nemecko Nórsko
Nórsko Švajčiarsko
Rakúsko Švédsko
Španielsko
Švajčiarsko
Švédsko
USA
Británia

Zdroj: Financial Times

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP