Nájomnou zmluvou prenajímateľ prenecháva za odplatu nájomcovi vec, aby ju dočasne (v dojednanej dobe) užíval alebo z nej bral aj úžitky. Tak sa uvádza v § 663 Občianskeho zákonníka. Ale keďže uvažujete o tom, že dojednáte nájomnú zmluvu bez odplaty (nájomného), tak by sa takáto zmluva neposudzovala ako nájomná zmluva. Posudzovala by sa ako zmluva o výpožičke v zmysle § 659 Občianskeho zákonníka. Toto ustanovenie hovorí, že zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať. Prípadne môže byť uzatvorená aj zmluva o bezodplatnom užívaní v zmysle § 50 Občianskeho zákonníka, nie však nájomná zmluva.
Právny vzťah, ktorý uvádzate, bude teda poskytnutie výpožičky, a táto skutočnosť nie je predmetom dane z príjmov, keďže nejde o nájom, a preto ho neuvádzate ani do daňového priznania podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Tým, že neuvádzate tento príjem do daňového priznania, tak ani nemáte právo si uplatniť daňové náklady, ktoré s touto výpožičkou a s touto nehnuteľnosťou súvisia.
Dve možnosti pre živnostníka
Z pohľadu vašej sestry tu vidím dve možnosti ako si dávať do nákladov služby za energe a iné služby spojené s nájmom. Prvá možnosť je, že si túto skutočnosť zmluvne dohodnete. To znamená, že sa vaša sestra ako vypožičiavateľ, zmluvne zaviaže uhrádzať vám ako požičiavateľovi na základe predloženej faktúry (napr. od elektrární) dodané služby. Samotnú službu uhradíte teda vy ako majiteľka, avšak následne vám ju sestra preplatí na základe zmluvy medzi vami.
Druhá možnosť je, že zmluvu s dodávateľom (energií, plynármi atď.) uzavrie priamo sestra a priamo jej budú elektrárne alebo plynárne fakturovať služby a tá by si ich mohla uplatniť vo svojich daňových nákladoch. Ak by bola sestra v rámci živnosti aj platiteľom dane z pridanej hodnoty podľa zákona č.222/2004 o DPH, tak si môže z týchto faktúr uplatniť DPH na vstupe.
Daňové výdavky
V oboch prípadoch platí, že vaša sestra by si náklady spojené s užívaním vypožičanej nehnuteľnosti mohla uplatniť do svojich daňových nákladov len za predpokladu, že túto nehnuteľnosť, ktorú má v rámci výpožičky, bude používať na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmov zo svojej živnosti podľa §6 ods.1) písm. b. zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Pokiaľ ide o daň z nehnuteľnosti, tak tú je možné dať do nákladov (sestra SZČO) podľa prvého navrhnutého postupu - teda na základe zmluvy medzi požičiavateľom a vypožičiavateľom, v ktorej sa dohodne táto skutočnosť.
Vzhľadom na skutočnosť, že podstatná časť otázky má právny charakter, odporúčame konzultovať naše stanovisko s advokátom, ktorý je oprávnený poskytovať právne služby.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.