Majitelia bezcenných akcií ešte z čias kupónovej privatizácie budú mať už len rok na rozhodnutie, či ich chcú bezplatne previesť na Fond národného majetku (FNM). Týmto krokom sa vyhnú plateniu za vedenie papierov na účte v centrálnom depozitári. Poslanci parlamentu v stredu schválili vládnu novelu zákona o cenných papieroch, ktorá okrem iného ohraničuje lehotu prevodu aktív na FNM. „Fyzická osoba môže ponúknuť bezodplatne fondu zaknihované cenné papiere najneskôr do 31. decembra 2012,“ ustanovuje novela.
Väčšina z akcií emitovaných v čase kupónovej privatizácie či družstevné podielnické listy nemajú v súčasnosti reálne žiadnu trhovú hodnotu. Za ich správu na účte si ale depozitár môže pýtať poplatok, keďže ho ráta z pôvodnej - nominálnej hodnoty aktív.
Tento rok podľa údajov centrálneho depozitára budú platiť najmenej 9,6 eura takmer všetci majitelia účtov. Depozitár stanovil poplatok už od objemu 35 eur, čo zhruba zodpovedá pôvodne najnižšiemu nominálu 1 000 korún. Faktúry za tento rok rozpošle fond majiteľom začiatkom budúceho roka.
Vyhnúť sa tohtoročnému poplatku sa dá ale už bezplatným prevodom na FNM do 16. decembra. Kto tak urobí a uhradil pritom depozitárovi poplatky aj v predošlých dvoch rokoch, môže požiadať aj o ich preplatenie.
FNM prijíma od občanov prevedené cenné papiere už vyše dva roky. Aj preto sa do novely zákona o cenných papieroch zapracovalo ukončenie prevodu.
Fond pritom pri prevode neskúma, či cenné papiere majú alebo nemajú ešte nejakú trhovú hodnotu. „Hodnota akcií sa dá zistiť v banke, v dennej tlači alebo u obchodníka s cennými papiermi,“ usmerňuje RM-S Market. Prípadne môže majiteľ skúsiť overiť si hodnotu akcií priamo u emitujúcej spoločnosti, ak ešte existuje. Ak je v likvidácii alebo konkurze, treba kontaktovať konkurzného správcu.
O bezplatný prevod cenných papierov sa nežiada priamo fond. Treba tak urobiť prostredníctvom pracovísk obchodníka s cennými papiermi RM-S Market alebo na vybraných poštách. Na týchto pracoviskách sa dá zároveň požiadať o bezplatný výpis z účtu u depozitára, z ktorého majiteľ presne zistí, aké cenné papiere mu depozitár spravuje.
Odpovede na otázky čitateľov o prevode bezcenných akcií na štát si prečítajte na eTRENDE v piatok.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch