Aj vďaka dočasnému posilneniu optimizmu pokračovali v závere novembra mimoriadne devízové výkyvy korekciou dominujúcich smerov – oslabením dolára k euru i libre, ako aj krátkodobým oslabením jenu k doláru.

Koho to nepresvedčilo, že to najhoršie pominulo, dočkal sa už na prelome mesiacov prudkého posilnenia jenu (93 JPY/USD), ale aj dolára k libre (pod 148 centov/GBP) na dohľad dlhoročných rekordov. Pred štvrtkovým verdiktom Európskej centrálnej banky (ECB) sa pod tlakom ocitlo euro.

Uprostred pokračujúcej série viac než pesimistických zámorských štatistík vynikala nevýrazná správa o novembrovom odhade inflácie v eurozóne. Tá potvrdila, že s odznením ropnej horúčky sú minulosťou aj obavy zo zvýšeného rastu spotrebiteľských cien na starom kontinente (medziročný rast sa prudko spomalil z 3,2 na 2,1 % v novembri).

Komoditná bublina sa postarala okrem letných inflačných rekordov (4,1 %) aj o váhavosť menových autorít, ktoré okrem signálov zo zámoria, kde sa s dôrazom na infláciu rozlúčili v septembri 2007, mohli už v úvode tohto roka čítať známky európskeho spomalenia.

Preto sa namiesto doterajších očakávaní o diskusii o štvrť- alebo polbodovom znížení (na 2,75 %) kľúčových eurosadzieb objavujú hlasy volajúce po decembrovej redukcii úrokov až o 100 bázických bodov.

Keďže Fed začal aplikovať menovú medicínu už vlani v septembri, krátko pred tým, čo americké National Bureau of Economic Research po roku označilo za začiatok recesie lanský december, je na mieste pripomenutie nevyhnutného časového posunu, s akým rozhodnutie ECB v ostatných dvoch mesiacoch pocíti reálna ekonomika.

V jednom zo septembrových komentárov na začiatku ostatného tektonického zlomu na Wall Streete TREND upozornil na kombináciu dlhodobého fundamentálneho nadhodnotenia eura a tradičnú stávku v časoch prepadu apetítu po riziku – jen najmä po tom, čo ich vzájomný kurz po mnohých rokoch prelomil okrúhlu hranicu 150 JPY/EUR. Jen si k euru zapísal od začiatku septembra 34-percentné posilnenie. Začiatkom decembra sa ich kurz ocitol pod 120-jenovou bariérou.

Spomedzi stále perspektívnych dlhopisových príležitostí nemožno nespomenúť desaťročné nemecké Bundy. Hoci si od začiatku júla zapísali vyše 10-percentný rast ceny, aj po poklese výnosu do splatnosti na 3,1 %, blízko dlhoročných miním, existuje stále priestor na ďalšie priblíženie sa k úrovni za Atlantikom.

Podobne ako počas ostatnej recesie z roku 2001 tak možno očakávať, že nižšia flexibilita a oneskorená reakcia európskych menových autorít budú zvýhodňovať dolár na jeho pravdepodobnejšej ceste k méte 120 centov/EUR.

Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko, a.s.