Behaniu z úradu na poštu a z pošty na úrad kvôli kolkom bude čoskoro koniec na všetkých úradoch.
Od 1. júla by sa mala spustiť ostrá prevádzka nového systému e-kolok pri platení správnych a súdnych poplatkov. Za poplatky štátu na rôznych úradoch sa bude dať platiť priamo na úradoch cez špeciálne kiosky alebo menšie zariadenia e-kolkovače a aj bezhotovostne - platobnou kartou. Terminál podporuje aj bezkontaktné platby.
Papierové kolky však 1. júla nestratia platnosť. Prechod na ich elektronickú podobu bude postupný a papierové kolky na Slovensku nadobro skončia od januára budúceho roku.
V ostrej prevádzke
Testovanie nových zariadení prebiehalo na piatich vybraných pracoviskách rezortu vnútra. Čo prinieslo?
"Počet predaných e-kolkov počas testovacej prevádzky nového platobného systému nám potvrdil, že o službu je zo strany občanov veľký záujem. Zákazníci taktiež uvítali možnosť, že si e-kolky môžu kúpiť priamo na úrade a zaplatiť za túto službu aj platobnou kartou," hovorí Andrea Pivarčiová zo Slovenskej pošty, ktorá je zároveň prevádzkovateľom celého systému.
Slovenská pošta v súčasnosti preveruje koncové zariadenia v reálnych situáciách a vyhodnocuje podnety od občanov a úradníkov. Prechod na nový systém elektronických kolkov bude postupný.
Elektronické kolky budú výhodnejšie aj pre štát. Nový platobný systém umožní, že štát bude mať okamžite informácie o tom, koľko a za aký úkon občan zaplatil. Znížia sa tiež podvody pri výbere správnych a súdnych poplatkov. Podľa Slovenskej pošty pôjde o jeden z najmodernejších systémov platenia poplatkov v Európe.
Kde všade
Kde všade by sa mali objaviť zariadenia na e-kolky a ako budú vlastne fungovať? Samoobslužné kiosky budú na úradoch s vyšším objemom platieb a e-kolkovače a softvér pokladne na úradoch s nízkym objemom platieb.
"Do konca tohto roka bude rozmiestnených 300 kioskov predovšetkým na klientske centrá vznikajúce ako súčasť reformy verejnej správy ESO, na oddelenia dopravných inšpektorátov a dokladov a na súdy," vysvetluje A. Pivarčiová.
V sadzobníku správnych a súdnych poplatkov je v súčasnosti viac ako tisíc položiek. Preto by sa mali v kioskoch položky spájať do balíkov alebo služieb. Napríklad jednou službou bude poplatok za prihlásenie auta a za vydanie evidenčného čísla.
Čo neviete o e-kolkoch
- na úradoch by malo byť minimálne 300 samoobslužných kioskov, 700 e-kolkovačov, 800 softvérových pokladní
- projekt je financovaný z eurofondov (5,3 milióna eur) a takmer 6, 7 milióna pokryje Slovenská pošta
- novým platením kolkov by mal štát ušetriť ročne jeden milión eur, pričom za papierové kolky štát dal ročne 8,9 milióna eur
- kolky bude možné kúpiť do 30. novembra 2014
- nepoužité kolky bude možné vrátiť od 1. decembra 2014 do 30. novembra 2015 na základe písomnej žiadosti adresovanej Slovenskej pošte. Tá do 30 dní odo dňa ich overenia vyplatí žiadateľovi nominálnu hodnotu známok. Zákon o zrušení kolkových známok však neurčuje Slovenskej pošte lehotu, dokedy má kolky overiť