Podľa medializovaných informácií je na predaj najnovšie slovenská dcéra maďarskej OTP Banky. Informoval o tom týždenník Trend, podľa ktorého je dôvodov na predaj niekoľko. Slovenská OTP v ostatných rokoch prichádza o svoje pozície, padajú jej aj vlastné aktíva. Konsolidácia bankového sektora je aktuálnou otázkou pre všetkých bankárov na Slovensku.

„S historicky najvyšším poklesom úrokových sadzieb na Slovensku čelia banky novým výzvam, ako uspokojiť svojich akcionárov a zároveň v extrémne konkurenčnom prostredí prežiť, získavať nových klientov, ale aj si udržať existujúcich. Základným cieľom komerčnej banky z pohľadu akcionárov je dosahovanie zisku. Ak sa to bankárom nebude dariť, jednoducho odídu z trhu,“ vysvetľuje odborník portálu Finančná hitparáda Martin Švidroň.

Viacerí malí hráči na trhu majú problém „preraziť“ z niekoľkých dôvodov. „Bankám klesli výnosy z úrokov, sú tu ešte výnosy z poplatkov, ktoré ale obzvlášť pri malých bankách z pohľadu počtu klientov nestačia na financovanie rozvoja banky, investície do technológií, marketingu a ďalších nástrojov, ktoré banka musí robiť, ak chce byť moderná, na očiach a získavať klientov,“ priblížil Švidroň.

Aj podľa odborníka portálu Finančný kompas Maroša Ovčaríka sa očakáva pokles ziskovosti bankového sektora. „To logicky vytvára otázku aj pre veľkých nadnárodných bankových hráčov, či má toľko subjektov na slovenskom trhu miesto,“ doplnil M. Ovčarík. Do budúcnosti preto očakáva, že by ešte mohlo dôjsť v bankovom sektore k predajom.

„Vôbec nevylučujem konsolidáciu. Niektorí hráči sú v rovine, že sa o nich špekulovalo a OTP Banka bola jedným z prípadov,“ skonštatoval M. Ovčarík. Podľa M. Švidroňa v budúcnosti pravdepodobne ešte o niektoré menšie banky budú mať záujem tie väčšie. „Pokúsia sa rýchlejšie navýšiť bázu svojich klientov a ovládnuť väčšiu časť trhu. V zásade v každom odvetví platí, že čím je viac konkurentov, tým lepšie pre klienta, avšak v súčasnosti v bankovníctve je dosť silných bankových domov, ktoré idú v konkurenčnom boji o klienta na hranu a tento stav sa tak rýchlo nezmení,“ konštatuje Švidroň.

Silnú konkurenciu podľa neho vidno napríklad pri okamžitej reakcii bánk pri zmenách úrokových sadzieb, kedy vo veľmi krátkom čase banky reagujú na vyzývateľa zmeny, boj vidno ale aj pri nákladných inováciách, pri ktorých sa banky predbiehajú.

Trend uviedol, že v prípade OTP Banky vyplýva z informácií aj dát, ktoré zo slovenského bankového trhu vychádzajú už niekoľko rokov, že tak, ako majú ČSOB, Tatra banka či Penta reálne dôvody kupovať, tak má OTP zase reálne dôvody predávať. „Osobne by som videl portfólio klientov banky zložené skôr z konzervatívnych klientov, ktorí si až tak nepotrpia na bankové inovácie a majú skôr záujem o spotrebné úvery,“ zhodnotil klientov OTP Banky Švidroň.