Mnoho klientov v tom čase načerpalo hypotéku a tešilo sa historicky najnižšej sadzbe. Podľa portálu však úroky klesli opäť na nové historické minimá. Výhodný úrok však nemusí dostať každý.

„Najnižšie komunikované sadzby bánk sú často šité pre klientov s nadpriemernou bonitou, s pomerom výšky hypotéky k hodnote založenej nehnuteľnosti (LTV) do 80 percent a často aj podmienené kúpou ďalšieho produktu banky,“ upozornil odborník portálu Finančná hitparáda s tým, že kľúčom k nízkej úrokovej sadzbe je aj dĺžka fixácie.

Pokles úrokových sadzieb však so sebou prináša aj riziká. Domácnosti sa nadmerne zadlžujú. Upozorňuje na to dlhodobo Národná banka Slovenska (NBS). Preto sa v oblasti úverov rozhodla prijať ďalšie opatrenia. Zmeny majú začať platiť postupne od 1. januára budúceho roka. Navrhuje úpravu limitu pre maximálny podiel splátok k príjmu zníženému o životné minimum z 80 percent na 60 percent.

Zároveň sa ustanovujú niektoré výnimky. Časť v objeme piatich percent nových úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov môže byť poskytnutá s podielom splátok k príjmu až do 70 percent. V porovnaní s pôvodným návrhom predloženým NBS do medzirezortného pripomienkového konania sa táto výnimka vzťahuje na akékoľvek úvery, nielen na úvery mladým spotrebiteľom do 35 rokov, ako bolo pôvodne navrhnuté.

Počas prvého štvrťroka 2020 je táto výnimka zvýšená na 15 percent objemu nových úverov, v rámci ktorých je možné poskytnúť úvery s podielom splátok k príjmu do 80 percent.

V porovnaní s pôvodným návrhom bolo tiež doplnené, že zvýšený limit na podiel splátok k príjmu na úrovni 70 percent sa vzťahuje aj na ďalšie spotrebiteľské úvery s lehotou splatnosti do piatich rokov, a to v objeme najviac päť percent celkového objemu nových spotrebiteľských úverov do piatich rokov. Pre spotrebiteľské úvery zároveň zostávajú v platnosti aj ďalšie existujúce výnimky.