Revolúcia sa však zatiaľ nekoná, pretože nebola schválená technická norma. Banky tak síce údaje sprístupniť musia, reálne to však môžu tretím stranám skomplikovať. „Od soboty to bude fungovať na pol plynu,“ hovorí Peter Polák, riaditeľ pre bankový sektor v spoločnosti Softec.

V rozhovore pre TREND.sk ďalej rozpráva o tom, kedy bude PSD2 fungovať naplno, ako sa k zmenám stavajú slovenské banky, čím je tunajší bankový sektor výnimočný, ale aj o novej konkurencii pre banky z telekomunikačného sektora či o novinkách, ktoré môžu očakávať bežní klienti bánk a podnikatelia.

Ako zásadné sú zmeny, ktoré do bankového sveta PSD2 prináša? Ide o veľké zmeny alebo skôr kozmetický zásah?

To, čo malo PSD2 pôvodne priniesť, mala byť revolúcia. Banky majú otvoriť svoje účty pre prístup z tretích strán. Málokto si pod tým vie niečo predstaviť, ale znamená to, že banky stratili monopol na internetbanking a napríklad Google si môže vytvoriť vlastný. Podobne aj ďalšie firmy môžu vytvárať ďalšie rôzne aplikácie a banky im musia umožniť prístup k účtom klientov. Tu však musím zdôrazniť, to všetko bude prebiehať len so súhlasom klienta, často sa táto podstatná časť legislatívy nespomína.

Spomínate však, že revolúcia sa nekoná?

To všetko sú veľké zmeny. Od soboty 13. januára mali byť účty otvorené a všetky banky v Európskej únii pripravené umožniť prístup tretích strán k účtom klientov. Nestihli sa však doriešiť technické štandardy. To znamená, že banky sú z právneho hľadiska povinné účty otvoriť, ale technická norma, ktorá káže, ako by to celé malo prebiehať, nie je hotová. V princípe si to každá banka môže vyriešiť po svojom. Niektoré banky, bez ohľadu na ich dôvody, nemusia chcieť tento prístup umožniť, a preto si ho môžu prispôsobiť tak, že v konečnom dôsledku bude ich rozhranie pre tretie strany veľmi málo použiteľné.

Kedy sa táto technická norma dokončí?

Vyzerá to tak, že sa finálna verzia dokončí vo februári tohto roka. Problém je v tom, že po jej vstupe do platnosti majú banky ďalších 18 mesiacov na prípravu a implementáciu.

Takže ak sa technická norma schváli na budúci mesiac, revolúcia príde niekedy v druhej polovici budúceho roka.

Veľmi pravdepodobne sa to tak udeje. Od soboty (13.1. – pozn. redakcie) to bude fungovať na pol plynu a od približne augusta 2019 naplno, rovnako pre všetky banky v EÚ. Samozrejme, ešte je otázkou, ako konkrétne bude tá technická norma vyzerať.

Ako na tom banky sú, budú ochotné otvoriť prístup tretím stranám, alebo skôr budú vymýšľať rôzne cestičky, aby sa tomu vyhli?

Podľa toho, ako sa k tomu postavia, sa bude dať odhadnúť, ako veľmi sú inovatívne. Sú banky, ktoré chcú byť plne kompatibilné od začiatku, chcú vyjsť tretím stranám v ústrety a budú ich až vyzývať, aby s novými službami prichádzali. Iné banky pravdepodobne budú vymýšľať, ako sa tomu vyhnúť čo najdlhšie. To bude aj úloha médií a novinárov, aby banky sledovali a o ich inovatívnosti ľudí informovali.

A ako sú na tom konkrétne slovenské banky?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa