Sledované boli makrodáta zo Spojených štátov. Chicagský index nákupných manažérov v máji dosiahol 65,5 bodov a prekonal tak konsenzus na úrovni 61 bodov. Index spotrebiteľského sentimentu University of Michigan v máji oproti tomu klesol z 84,1 bodov na 81,9 bodov, pričom analytici počítali s miernejším poklesom na 82,5 bodov.
S výpredajmi sa v piatok museli vysporiadať komoditné spoločnosti, ktoré odpísali v priemere tri percentá. Spolu s poklesom cien komodít na londýnskej burze zamierili nadol aj akcie ťažiarov Anglo American (-5,7 percenta), Rio Tinto (-4,1 percenta) a tiež Fresenillo (-3,5 percenta) a BHP Billiton (-3,7 percenta).
Podobne na tom boli aj niektoré banky. Investorov zaujímala hlavne francúzska BNP Paribas, ktorá prepadla o 2,4 percenta v reakcii na to, že americké úrady údajne požadujú od banky desať miliárd dolárov za urovnanie sporu ohľadom porušenia sankcií uvalených USA na krajiny ako Irán a Sudán.
Ďalšie banky, ktoré oslabili boli napríklad Credit Agricole (-3,7 percenta), Credit Suisse (-1,6 percenta) a tiež Societe Generale (-2,2 percenta). V prípade poslednej menovanej bol impulzom výsledok hospodárenia ruskej Rosbank, ktorú banka vlastní a ktorá vykázala značný prepad reportovaného zisku.
Celoeurópsky Euro Stoxx 50 zostal rovnako ako nemecký DAX na úrovni štvrtkového záveru, britský FTSE 100 oslabil o 0,5 percenta a francúzsky CAC 40 o 0,2 percenta.
Americké akciové indexy sa v priebehu piatkového obchodného dňa posúvali na svoje denné i dlhodobé maximá, prevažná časť dňa však mala zmiešaný charakter. Na ich vývoj mali negatívny vplyv zverejnené makrodáta, ktoré v prípade osobných výdajov za mesiac apríl prekvapivo zaostali za očakávaním po rekordnom raste v predchádzajúcom mesiaci.
V rámci indexu S&P 500 najviac strácal sektor producentov železnej rudy a ich spracovateľov. Akcie spoločnosti US Steel stratili viac ako päť percent. Z desiatich hlavných sektorov oslabila celkovo polovica, najrastovejším odvetvím bol naopak maloobchodný sektor. Index S&P 500 v rámci minulého mesiaca spevnil o 2 percentá, keď si v rámci tohto roku pripísal zhodnotenie 4 percentá.
Tento týždeň budú pre investorov dôležité hlavne dáta z trhu práce za máj, sledované bude tiež zasadnutie ECB, ktoré by podľa mienky investorov malo priniesť nové kroky na podporu bankovej sústavy.
Spoločnej európskej mene sa voči doláru darilo zvlášť poobede. Na kurz čiastočne pôsobili americké dáta. Nové údaje by však nemali doláru priniesť výraznejšie straty. V nasledujúcich dňoch nás čaká rada veľmi dôležitých udalostí, ktoré predstavujú pre trh riziko. Stávky na ďalší pokles kurzu by tak mohli byť rušené. Vďaka tomu euro vymazalo straty na dolár v priebehu minulého týždňa a jeho kurz sa v priebehu dňa pohyboval okolo úrovne 1,3600.
Ázijské trhy vstúpili do nového mesiaca na pozitívnej vlne po tom, čo indexy S&P 500 (+0,18 percenta) a Dow Jones Industrial Average (+0,11 percenta) uzavreli v piatok na rekordných hodnotách. V nedeľu publikované dáta navyše ukázali, že aktivita v čínskom priemysle vzrástla v máji najviac za posledných päť mesiacov a dva súkromné prieskumy naznačili, že ceny nehnuteľností sa oproti minulému mesiacu mierne znížili. Trhy v Číne, Hongkongu a Taiwane sú v pondelok vďaka konaniu Dragon Boat Festival zatvorené. Japonský index Nikkei 225 vrástol o dve percentá a hongkonský Hang Seng o 0,3 percenta.
Autorka je analytička Patria Direct SK
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu