Financovanie bývania prostredníctvom úveru je najdrahšie za poslednú dekádu. Väčšina domácich bánk v súčasnosti predáva hypotéky za sadzby v rozpätí od štyroch do piatich percent. Ponuky jedného finančného domu sú dokonca pár desatín percentuálneho bodu nad hranicou piatich percent.
Pri takto vysokých sadzbách je financovanie bývania prostredníctvom úveru drahé. Klient si od banky požičia napríklad 120-tisíc eur. Získané peniaze sa zaviaže vrátiť počas nasledujúcich tridsať rokov. Tri roky nemenná sadzba je vo výške 4,5 percenta. Pri takto nastavených podmienkach každý mesiac banke zaplatí 608 eur.
Opísaný príklad je nevýhodný z viacerých dôvodov. Už dnes je možné porovnaním ponúk viacerých bánk získať hypotéku so štvorpercentným úrokom. Navyše, o pár mesiacov začnú domáce banky znižovať úroky. O rok budú sadzby o dosť nižšie ako dnes. V optimálnom prípade môžu klesnúť až k úrovni troch percent. Pri takto vysokej sadzbe ma o tridsať rokov splatný úver v hodnote 120-tisíc eur mesačnú splátku 503 eur. Pokles úrokovej sadzby o 1,5 percentuálneho bodu znížil mesačnú splátku hypotéky o 105 eur. V tomto konkrétnom prípade ročná úspora dosiahne až 1 260 eur.
- Byty budú drahšie
- Oplatí sa ľuďom čakať na pokles úrokových sadzieb? Prekvapivá odpoveď znie: Nie. Zlacňovanie hypoték automaticky prinesie zdražovanie nehnuteľností. Optimálne je kúpiť byt za súčasnú výhodnú cenu. Zároveň úrok na hypotéke fixovať len na jeden rok. Po uplynutí dvanástich mesiacov bude možné získať o dosť lepšiu sadzbu ako dnes.
Nezodpovedné vlády
TREND oslovil viaceré domáce banky s jednoduchou otázkou: Kedy príde k citeľnému zlacneniu hypoték na Slovensku? Väčšina finančných domov považuje za zlomový okamih tohtoročné leto. „Očakávame, že Európska centrálna banka pristúpi k prvému zníženiu sadzieb v tomto roku na júnovom zasadnutí, a to o 0,25 percentuálneho bodu,“ hovorí Andrej Martiška, ekonomický analytik Tatra banky. Aktuálne je základný úrok na hodnote 4,50 percenta. Podľa predikcie Tatra banky do konca roka klesne na 3,75 percenta. „V priebehu budúceho roka počíta aktuálna prognóza našich kolegov z Viedne s poklesom sadzby na tri percentá,“ dodáva A. Martiška.
Finančné domy zároveň upozorňujú na jedno vážne riziko. Je ním dlhodobo nezodpovedné spravovanie verejných financií. Zlý stav štátnej kasy je spoločným výsledkom predchádzajúcich vlád a súčasnej koalície. Napriek razantnému zvyšovaniu daní je tohtoročný deficit stále príliš vysoký a bez reálnej konsolidácie Slovensko do pár rokov zbankrotuje. Na negatívny vývoj už koncom minulého roka reagovali zhoršením hodnotenia slovenskej ekonomiky viaceré ratingové agentúry. „Zníženie ratingu Slovenska sa môže opakovať a rizikové prirážky sa tak môžu, najmä v druhej polovici roka, rozšíriť,“ upozorňuje Michaela Lovásová, hovorkyňa ČSOB banky.
Nižšie sadzby menších bánk
Opísaný negatívny vývoj vytvorí tlak na zdražovanie úverov. Našťastie v tom istom čase začne tlačiť na zlacňovanie pôžičiek Európska centrálna banka. Ako najpravdepodobnejší výsledok sa momentálne javí pomalší pokles úrokových sadzieb. Teoreticky môže už na jeseň prekvapiť zodpovednou konsolidáciou slovenské ministerstvo financií. Potom bude zlacňovanie pôžičiek pomerne rýchle. Na slovenskom finančnom trhu je stále silná konkurencia. Priemerná úroková sadzba v eurozóne je už od jesene minulého roka na úrovni 4,5 percenta. Napriek tomu priemerný úrok nových hypoték sa posledné mesiace pohybuje okolo úrovne štyroch percent.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?